Osiloskop problarında şaseleme

Bilgisayarimla uyumlu power connector'unu eski bir guc kaynaginda bulup kablosunu kestim. Kablodan 3 uc cikti.

19.5V gerilim vermeyi dusunurken bu 3. kablo da nerden cikti simdi?

Bilginiz varmi? Henuz olcu aleti ile olcmedim ama konnektor sanirim asagidaki gibi.

1715014463737.png

Bilgisayarimla uyumlu power connector'unu eski bir guc kaynaginda bulup kablosunu kestim. Kablodan 3 uc cikti.

19.5V gerilim vermeyi dusunurken bu 3. kablo da nerden cikti simdi?

Bilginiz varmi? Henuz olcu aleti ile olcmedim ama konnektor sanirim asagidaki gibi.

33403 eklentisine bak
Bazi laptoplarda 3. kablo var ama onsuzda calisir diye dusunuyorum abi. Bir deneseniz olmaz mi? Bir de marka model ne bu adaptorun?

Orjinal adaptorum yok. Su anda bilgisayarimi plugon marka adaptorle kullaniyorum. (PLUGON B6)

Konnektorunu kullanmak icin kablosunu kestigim adaptor ise Dell marka.

Orjinal adaptorum yok. Su anda bilgisayarimi plugon marka adaptorle kullaniyorum.

Konnektorunu kullanmak icin kablosunu kestigim adaptor ise Dell marka.
O 3. kablo ID pin diye geciyor ama ben saniyorum o 3. pin sadece adaptoru aktive ediyor. Laptop a 3. pin (3.pin olmadan) siz guc verseniz calisabilir diye dusunuyorum. Dell bu konuda sikintili olabilir bilemedim. Bir deneyin bir sey olacagini sanmam.

Eyvah, Onsuz calistirmanin bir yolunu bulmak lazim abi

Uaob5.jpg
Kablodaki gerilim düşümünü ölçmek için geri besleme (benzer bir sistem bazı oto alternatörlerinde de var) yada tetikleme ucu olabilir. Buradan anladığım adaptörü içine ezbere multimetre probu daldırılmaması gerektiği, aksi takdirde kısa devre olabilir.

1715017214979-png.33407

1715017262539.png

Eger gercekse, bela bu Dell :kotek1:

Benim makine laptop degil, desktop ve muhtemelen 3. pine ihtiyac duymayacak. Isten cikabilseydim hemen deneyecegim.

ben de araştırmıştım zamanında o 3. kabloyu ama tek aklımda kalan beyaz olduğu :) dell bir tür haberleşme yapıyordu sanırım o kablo ile kandırmak mümkün ama basit değil gibi hatırlıyorum

Evet mini PC.

1715014463737-png.33403

1 Numaraya Gnd
2 Numaraya +19.5v
3 Numaraya 100K+100K gerilim bolucuden voltaj girdigimde (6V civari olctum)

PC acildi. 3 numara bosta kalirsa PC acilmiyor.

Dell ve HP genel olarak 3 pin besleme kullanıyor. Amaç orjinal olmayan adaptör ile laptop/PC çalışmasını engellemek. Voltaj gelse bile belirli bir patternde sense pini çıkış vermeyince bilgisayar açılmıyor.
HP analıg yöntem kullanırken Dell işi bir tık yukarı taşıyıp one wire okuma ile işi teyit ediyor. Bu yüzden HP adaptörler soketi uyuyor diye Dell kasaya takılınca Dell bilgisayar arızalanıyor.

Sizin pcde iki pin ile besleme varsa 3. Pin boş bırakılabilir. 18.5V adaptör niyetine kullanırsınız hocam.

Gurultu konusunda cok daha fazla iyilesme bekliyordum.

Gurultu olcumu icin yaptigim sadece scop problarini kendi saseleri ile kisa devre etmek oldu.

1715021521470.png

1715021545774.png

Alttaki grafikte gurultulere senkronladim. (Time Div 10uS)

1715022392122.png

Son düzenleme:
Guc kaynagi ile ilgili olarak RS232 ve USB konusunda yanlis bilgi vermisim. Cihaz gelince eve goturdum is yerinde dokumanlarini birakmistim.

Is yerinde dokumanina gore RS232 ve USB den voltaj ayarlamasi yapilabildigini okuyup foruma yazdim. Biraz once cihazda bakindigimda usb ve rs232 konnektorlerini arayinca portlari goremedim. Farkli modeller tek dokumanda aciklanmis, RS232 den giden gelen data formati ve komut kumesini de gorunce sevinmistim.

72-2705, 2710, 2715 ve 2720 modelinde bu ozellik varmis. Bendeki model 72-2690 ve seri iletisim kanallari yok.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
5,989
Üyeler
2,517
Son üye
Dzenit

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back