Piyasadaki Son Model Dandik Led Trafolar

15 dk boyunca 2A çektim. Şuan kondansatöre parmak değmiyor. Alev Alev yanıyor. Bu senin için yeterli bir ölçü birimi olabilir mi? :katil2:

Aynen yeterli demekki 50°C den yuksek. @clc de aynı fikirdeyim.

Fazla uzun ömürlü değil oda.

Çıkış terminaline de bir kapasitor sıkıştır.

Sende osiloskop vardı şu an yükte cıkıs dc sinyalini bakar mısın ripple nedir dalga şekli.

Son düzenleme:
Film ya da yollar müsait ise seramik ile desteklemek faydalı olacaktır. İdeal olsalardı C ler oranında paylaşıp pratikteki etkiyi göstermezlerdi ama zaten bütün sıkıntı ideal olmamaları

Aynen yeterli demekki 50°C den yuksek.

Fazla uzun ömürlü değil oda.

Çıkış terminaline de bir kapasitor sıkıştır.

Sende osiloskop vardı şu an yükte cıkıs dc sinyalini bakar mısın ripple nedir dalga şekli.
Osiloskop evde. Ben işteyim.
Evde çok işim var. Buna sıra gelene kadar 1 hafta geçebilir.

Özdisan' twet attım. Birer twet te siz atın. Stoğa ürün eklesinler. Bir şeyleri bulamamaktan gına geldi.

Screenshot_20240128_150107_X.jpg

Son düzenleme:
Yaşı biraz eskiler hatırlar. çok eskiden araç ses sistemleri üzerine bir iş yeri açtım. Bir süre sonra uzakdoğu dan gelen ürünlerin üzerinde inanılmaz watt güçleri vardı.
Aynı SUB büyüklüğü, çapı, ağırlığı ve bobin OHM değerleri iyi kötü aynı. Fakat Amerikan olanda 100 Watt yazarken Uzakdoğu ürününde 500-600 Watt güçler yazıyordu. Ses gücünde bir fark hissedemedim. Kutu üzerinde P.M.P.O yazıyordu, o zamanlar bu kısaltmayı bende dahil kimse bilmiyordu. Sonra öğrenildi ki PMPO İngilizce Peak Music Power Output terminin kısaltımışıymış. En sade tabirle SUB un verebileceği bir anlık yük.

Sanırım Led besleme trafosunda 21A değeri P.M.P.O karşılığı. Bir anlık 21A çekebilirsin :D

Yaşı biraz eskiler hatırlar. çok eskiden araç ses sistemleri üzerine bir iş yeri açtım. Bir süre sonra uzakdoğu dan gelen ürünlerin üzerinde inanılmaz watt güçleri vardı.
Aynı SUB büyüklüğü, çapı, ağırlığı ve bobin OHM değerleri iyi kötü aynı. Fakat Amerikan olanda 100 Watt yazarken Uzakdoğu ürününde 500-600 Watt güçler yazıyordu. Ses gücünde bir fark hissedemedim. Kutu üzerinde P.M.P.O yazıyordu, o zamanlar bu kısaltmayı bende dahil kimse bilmiyordu. Sonra öğrenildi ki PMPO İngilizce Peak Music Power Output terminin kısaltımışıymış. En sade tabirle SUB un verebileceği bir anlık yük.

Sanırım Led besleme trafosunda 21A değeri P.M.P.O karşılığı. Bir anlık 21A çekebilirsin :D
Valla ondan bir anlık 21A çıkması demek o anda infilak etmesi demek bence. :katil2:

Su pcb nin arkasini atsaydin belki de simdiye bulduyduk Cinli'nin uckagidini.

İyi güzel hoş da bu tasarım sabit akım da çalışamaz, feedback sadece voltajdan. Sekonder akımını ölçmüyor. Nasıl led trafosu bu? anca şerit led sürer

z.jpg

Adamlarin forward yapmasini umit ediyor ve @devreci'nin dedigi gibi cikisa enduktans baglanmadigini gormek istiyordum fakat flyback cikti.
Sadece kafa karistirici olan sari renkle cizdigim diyodun yonu. Bu diyod ters baglanmis. Fakat kondansator arizasi ile alakasi yok tabiki.

Madem ki bu PS ledleri besliyor. O elkoyu tamamen sokup atsan cikisa sadece 1uF civarinda polyester vs elco olmayan bir kapasitior baglasan.
Varsin ledler HF de yanip sonsun. Biraz fazla yayin yapar ama denenebilir.

İyi güzel hoş da bu tasarım sabit akım da çalışamaz, feedback sadece voltajdan. Sekonder akımını ölçmüyor. Nasıl led trafosu bu? anca şerit led sürer

Resimde çizdiğim yerde iki transistör, birde 5 bacaklı voltaj regülatörü gibi birşey var. Belki oradan yapıyordur.
20240128_130435.jpg

29672 eklentisine bak
Adamlarin forward yapmasini umit ediyor ve @devreci'nin dedigi gibi cikisa enduktans baglanmadigini gormek istiyordum fakat flyback cikti.
Sadece kafa karistirici olan sari renkle cizdigim diyodun yonu. Bu diyod ters baglanmis. Fakat kondansator arizasi ile alakasi yok tabiki.

Madem ki bu PS ledleri besliyor. O elkoyu tamamen sokup atsan cikisa sadece 1uF civarinda polyester vs elco olmayan bir kapasitior baglasan.
Varsin ledler HF de yanip sonsun. Biraz fazla yayin yapar ama denenebilir.
Çıkışı ters bağlamıştır , zaten çıkışta akım yoksa pwm de yoktur yüksek voltaj sıkıntısı yok , ferritte gaplıdır., başka neden kondanstör ısınsın ki

Peki bu noktada şu soruyu sorayım: Mesela bir rölenin bobinine ters EMK yı tüketmek için DOĞRUDAN RÖLE bobibine diyot bağlıyoruz. Flyback'te neden primer sargıya doğrudan diyodu bağlamıyoruz? Böyle yapsak ters EMK hiçbir zaman diyot ileri voltajının üzerine çıkamaz. Ha gene EMI nedeniyle RC devresini koy, ama neden diyot doğrudan bağlı değil? Böyle olunca nispeten zayıf bir clamping yapılmış olmuyor mu?

Diyot ve direncin yerini değiştirmişsin çizerken. Aslında doğru bağlı.
Evet aynen dedigin gibi. Sorun yokmus orda da.

Çıkışı ters bağlamıştır , zaten çıkışta akım yoksa pwm de yoktur yüksek voltaj sıkıntısı yok , ferritte gaplıdır., başka neden kondanstör ısınsın ki

Sekonderi ters ise forwarda bir adim yaklasir ama dogrultucu cikisindan saseye bir diyod daha baglamis olmasi gerekirdi.

Tamam soyle bir sey olabilir.

Adamlar ayni PCB yi iki ayri uretim icin hem SMPS hem de Led trafosu icin uretmislerdir.

SMPS icin sekonder sarimi ters transformator ve cikista elko takarlar.

Led trafosu icin ise sekonderi dogru yonde sarilmis trafo takilir fakat elko takilmaz.

Bu durumda ledlere yuksek frekansli DC darbeler gider.

Yapilacak deneme basit. Elkoyu sokup atmak. Risk @Gokrtl 'ye ait.

Peki bu noktada şu soruyu sorayım: Mesela bir rölenin bobinine ters EMK yı tüketmek için DOĞRUDAN RÖLE bobibine diyot bağlıyoruz. Flyback'te neden primer sargıya doğrudan diyodu bağlamıyoruz? Böyle yapsak ters EMK hiçbir zaman diyot ileri voltajının üzerine çıkamaz. Ha gene EMI nedeniyle RC devresini koy, ama neden diyot doğrudan bağlı değil? Böyle olunca nispeten zayıf bir clamping yapılmış olmuyor mu?
O zaman sekonder'den hiç akım çekemeyiz. Flyback sekonder akımı manyetik alanda biriken enerjiden geliyor. Ters diyotu koyarsak enerjinin neredeyse tamamı diyotta harcanır sekondere bir şey kalmaz

O zaman sekonder'den hiç akım çekemeyiz. Flyback sekonder akımı manyetik alanda biriken enerjiden geliyor. Ters diyotu koyarsak enerjinin neredeyse tamamı diyotta harcanır sekondere bir şey kalmaz

Diyot aynı röle bobinine bağlanan clamping diyodu gibi bağlansın diyorum. Böylece MOSFET on olunca primerden olağan akım geçecek. MOSFET off olunca da ters EMK diyotta tüketilecek.

Bu durumda ledlere yuksek frekansli DC darbeler gider.

Burada iki potansiyel problem aklıma geliyor:

* Eğer adreslenebilir LED şerit kullanılırsa, bunlardaki kontrol entegresi bu darbeli voltajda doğru çalışmayabilir.

* Darbeli voltaj gidince LED'lere, LED ler yüksek frekansta yanıp sönerek çalışır. Bu durumda da kamera ile video çekimi yapılırsa bu yanıp sönme görüntüye yansıma ihtimali var.

Diyot aynı röle bobinine bağlanan clamping diyodu gibi bağlansın diyorum. Böylece MOSFET on olunca primerden olağan akım geçecek. MOSFET off olunca da ters EMK diyotta tüketilecek.
Trafo'nun çekirdeğinde oluşan manyetik alan iki sarımı birbirinden farklı etkilemiyor. Çekirdeğin etrafında sarılmış iletkendeki bütün şarjlı parçacıklara aynı şekilde etki ediyor. Sargının birisi o enerjiyi çektiği zaman diğer sargıya ne kalırsa.

Forum istatistikleri

Konular
5,933
Üyeler
2,505
Son üye
mustafa125307

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back