riden 6018w

@fide aradigini bulamiyorsunki, bulsansa nikahiyla veriyorlar, bende bu tip jakli islere 60A lik lipo jaklari kullaniyorum, onlar baya iyi, en azindan parasinin hakkini veriyor.

giriste varistor filan gormedim, ama ikinci bir bobin var, filtremi desem, yanindada transistor var, ekstra bir anahtarlama mi var acaba, neyse bozulursa detaylica kurcalarim, simdilik sokme niyetim yok.

ben kablolari silkon kaplamali kullaniyorum kaliteai baya guzel ince telli, 14 awg olanini 20tl ye aldim metresini, ne isinma var ne kavrulma.

ben kablolari silkon kaplamali kullaniyorum kaliteai baya guzel ince telli, 14 awg olanini 20tl ye aldim metresini, ne isinma var ne kavrulma.
Link var mı? Belki 2-3mt alınabilir.

zam gelmis gecen yil 20tl idi ama genede ucuz 31 tl
14 awg baya kalin aslinda 16 awg 10A e kadar baya iyi is goruyor, 16awg tam fluke prob kablosu kalinliginda, ellerindeki son 16awg leri ben almisim, o gunden beride stok guncellememisler.

Son düzenleme:
Beyler, bit pazarlarını gezin orada silikon kablolar banana jaklar vs oluyor ben ist-tuzladaki gittim 2-3 hafta önce orada gördüm ama ihtiyacım olmadığından almadım 3-5-10-20TL e alırsınız pazarlık yapmayı unutmayın ürüne adam 20 diyor sen 10 a alıyorsun, bazen sıfır fiyatından fazlada istiyorlar dikkat etmek lazım

Bir de şu mağaza var:

Bu ikisinden almıştım daha önce. Tam bakır silikon kablolar güzel ancak kalınlaştıkça esneklik bayağı azalıyor, bilginiz olsun.

12AWG iyidir 25A gecirir aşağıdaki linkte silikon 1 çift siyah + kırmızı 1 metreye , 100TL diyor.

14AWG kablo cihaz için sınırda kalıyor.

12-awg-wire-specifications.jpg

https://www.robotistan.com/12-awg-1-metre-siyah-ve-kirmizi-silikon-kablo

Ultra esnek diyor. Bunun için ince ama çok telli kalaylı bakır kablo kullanıyorlar (aşağıdaki resimdeki gibi).
Bu ürün de umarım öyledir.
1689682732255.png

Eğer yukarıdaki gibi kalaylı, tam bakır, çok telli ve 12 AWG ise güzel görünüyor.

Banana test kablosu yapmak için 14 AWG ve 16 AWG da olsaydı iyi olurdu.

Her zaman lazım olur. 12AWG ve 10 AWG sipariş verdim. Gelsin yazarım buraya detayını.

@ozkarah aynen oyle kalayli benim aldiklarimda, zamaninda ucuz diye seneler once almistim 20 ser metre cok memnunum.

Haklısınız, farklı yerlerde farklı tablolar var. Çünkü direnç akım dayanımı kablonun sadece yüzey alanına değil, tek çekirdekli/çok çekirdekli olması, çok çekirdekli ise içindeki tellerin sayısı ve kesiti, tellerin malzemesi gibi bir çok parametreye de bağlı. Her tablo yapan farklı varsayımlar kullanıyor sanırım.

Screenshot_2020-12-29_20-12-56.jpg

maxresdefault.jpg

American-Wire-Gauge-AWG-Size-Chart.png

O yüzden her kablonun kendi özelliklerine bakmak laım galiba. Markalı kabloların sitelerinde direnç/KM değerleri yazıyor.Oradan bir tahminleme yapılabilir belki.

Kablolar geldi. Şu konuda bir inceleme
Ultra esnek diyor. Bunun için ince ama çok telli kalaylı bakır kablo kullanıyorlar (aşağıdaki resimdeki gibi).
Bu ürün de umarım öyledir.
24646 eklentisine bak

Eğer yukarıdaki gibi kalaylı, tam bakır, çok telli ve 12 AWG ise güzel görünüyor.

Banana test kablosu yapmak için 14 AWG ve 16 AWG da olsaydı iyi olurdu.

Her zaman lazım olur. 12AWG ve 10 AWG sipariş verdim. Gelsin yazarım buraya detayını.

Kablolar geldi. İnceleme şurada:

Markalı kabloların sitelerinde direnç/KM değerleri yazıyor.Oradan bir tahminleme yapılabilir belki.
Bu direnç/Km değerlerinden akım taşıma kapasitesi neye göre hesaplanıyor acaba? Kendime genel kullanım için kablolar yapmayı düşünüyorum. Mesela güç kaynağından laptop adaptörüne güç beslemesi yapacam. Yapmışken en yüksek olanı desteklesin istiyorum. Bazı adaptörler 20V 12A istiyor. Tabloların içinden çıkamadım. Birde mesela 20A'lik kablo yapmak istiyorum güç beslemesi için 2 x ...mm2 kablo kullanacam. Burada 4mm2 kablonun 20A taşıyabildiğini farzedelim, ben 2x4mm2 mi kullanmalıyım yoksa çok damarlı kablo olunca hesap farklı mı oluyor?

Dede ticaret şöyle bir bilgi paylaşmış ürün sayfasında:

Screenshot from 2023-08-25 22-31-02.png

Son düzenleme:
Direk ohm kanunu uyguluyoruz desek, direnç km başına verilmiş onu nasıl metreye uyarlarız. Heralde 1000'le çarp yada 1000'e böl yapmıyoruzdur. Birde burada voltajın hiç mi etkisi yok kablonun taşıyacağı akımda?

Edit:
Şöyle birşey buldum ayrıca ama burada Ω/m almış direnci Ω/km'den Ω/m'ye çevirmek lazım yukarıdaki değeri 1000'e bölüp çevirince saçma bir değer çıkıyor.

Screenshot from 2023-08-26 20-15-18.png

Son düzenleme:
Direk ohm kanunu uyguluyoruz desek, direnç km başına verilmiş onu nasıl metreye uyarlarız. Heralde 1000'le çarp yada 1000'e böl yapmıyoruzdur. Birde burada voltajın hiç mi etkisi yok kablonun taşıyacağı akımda?

Edit:
Şöyle birşey buldum ayrıca ama burada Ω/m almış direnci Ω/km'den Ω/m'ye çevirmek lazım yukarıdaki değeri 1000'e bölüp çevirince saçma bir değer çıkıyor.

25219 eklentisine bak
Kablo kesitini belirlerken kablodan beklenen performansı belirlemek lazım. Voltaj düşümü ve beraberinde güç kaybına neden oluyor. Kayıp güç kabloyu ısıtıyor ve artan sıcaklık direncin artmasına ve daha fazla güç kaybına sebep oluyor. Bu güç kaybı, kablo direnci artıp akım yeterince düşene, kablo bu gücü ortama dağıtabildiği sıcaklığa ulaşana kadar devam ediyor.
Satıcının verdiği direnç değeri bakırın direncinden biraz yüksek. Bu, kablonun çok damarlı olup, kablonun net kesitinin verilenden daha küçük olmasından veya alaşımından olabilir. Size 20A için ne kadar voltaj düşümü kabul edilebilir oluyor? Elektrikçi 30A için 2.5mm2
kablo vermişti bana. Kablo çalışıyor ama elle dokununca rahatsız edecek kadar çok ısınıyor böyle olacağını bilsem 4mm2
alırdım.

Kablo kesitini belirlerken kablodan beklenen performansı belirlemek lazım. Voltaj düşümü ve beraberinde güç kaybına neden oluyor. Kayıp güç kabloyu ısıtıyor ve artan sıcaklık direncin artmasına ve daha fazla güç kaybına sebep oluyor. Bu güç kaybı, kablo direnci artıp akım yeterince düşene, kablo bu gücü ortama dağıtabildiği sıcaklığa ulaşana kadar devam ediyor.
Satıcının verdiği direnç değeri bakırın direncinden biraz yüksek. Bu, kablonun çok damarlı olup, kablonun net kesitinin verilenden daha küçük olmasından veya alaşımından olabilir. Size 20A için ne kadar voltaj düşümü kabul edilebilir oluyor? Elektrikçi 30A için 2.5mm2
kablo vermişti bana. Kablo çalışıyor ama elle dokununca rahatsız edecek kadar çok ısınıyor böyle olacağını bilsem 4mm2
alırdım.
Amacım aşağıdaki tipte adaptör uç seti alıp bir ucu banana bir ucu 5.5x2.1 mm olan iki kanallı kablo yapmak. Bu kabloyla gerektiğinde güç kaynağından laptopu beslemek test amaçlı. 20A'den fazla akım çekecek laptop yoktur diye düşünüyorum. Yani bir kablo yapayım hepsine yetsin. Bu durumda ne kadar voltaj düşümü kabul edilebilir olur bilmiyorum. Tahminimce 1.5m kablo yeter gibi.Sizin dediğinize göre 2x4mm2 kablo benim işimi görür. Gerçi bu linkini verdiğim yerin kablosu sizin dediğinizden anladığım kadarıyla çok kaliteli değil.

Forum istatistikleri

Konular
5,929
Üyeler
2,505
Son üye
mustafa125307

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back