XR2206 Sinyal jeneratörü Yapımı

O zaman komütatöre bağlı olan 0.001 µF lık kondansatörün veya frekans potansiyometrelerin değerleri yanlış olabilir. Şemadaki değerlere göre 200 kHz kademesinde 2.06 kHz - 212 kHz arasında bir frekans alman lazım.
Yarın onları Yeni aldığım ML ler ile değiştireyim o zaman.

Türü değil yav kapasite değeri diyorum. Türü bu problem açısından bir fark yaratmaz.
Söker ölçerim ama 139c ne kadar doğru ölçer bilmiyorum. Belki kondansatörü doğru ölçer esr si bozulmuştur. Yada eğer başka değer gerekli ise onu nasıl tespit edeceğiz?

Söker ölçerim ama 139c ne kadar doğru ölçer bilmiyorum. Belki kondansatörü doğru ölçer esr si bozulmuştur. Yada eğer başka değer gerekli ise onu nasıl tespit edeceğiz?

1nF olması lazım onun değeri. UT139C onu çok hassas olarak ölçebilir. ESR si de kötüleşmez 1 nF lik kondansatörün.

Bu gün merakıma yenik düşüp sabah sabah 1nf kondansatörü söktüm. UT139c ile 1.065 değerde 1nf ölçtüm. Bu kondansatörü eski bir teypten sökmüştüm. Sağlam görünmesine rağmen içim rahatlasın diye özdisandan aldığım 1nf kondansatörü 0.997 değerde ölçüp taktım.
Alelacele şöyle bir osiloskop ile kontrol edip neyin ne olduğuna bakıp kapattım. Sinüs dalgası bozuk. Ama önceki gibi değil. Biraz daha yuvarlağa yakın. Vaktim o kadar kısıtlıydı ki ekran görüntüsü dahi alamadan kapatıp çıktım evden. Şimdi daha çok merak ediyorum. Bu gün akşam olmaz bana.

Bende de bir tane var. Hatta şu an çalıştığın projeyi keşfetmemi sağlayan entegre. Step motorları için bit pazarından 5 TL'ye aldığım lazer gösteri cihazından sökmüştüm. Çok yüksek ihtimalle bu orijinaldir çünkü söktüğüm cihazın kasası ezilmişti ama kendisi kaliteli bir tasarımdı.

IMG_20201218_112723 (Büyük).jpg
IMG_20201218_112740 (Büyük).jpg

Bende de bir tane var. Hatta şu an çalıştığın projeyi keşfetmemi sağlayan entegre. Step motorları için bit pazarından 5 TL'ye aldığım lazer gösteri cihazından sökmüştüm. Çok yüksek ihtimalle bu orijinaldir çünkü söktüğüm cihazın kasası ezilmişti ama kendisi kaliteli bir tasarımdı.

6632 eklentisine bak6633 eklentisine bak
Cihazın mekaniği duruyorsa resimlermisin?

@uyesercan seninkisi hakiki gibi duruyor. Senin hurdalarda kim bilir ne hazineler vardır, yap artık şunların envanterini de belki bize de lazım olan birşeyler çıkar :)

O projede bir miktar yol aldım. Üstelik Özdisan ve Mouser'den veri filan da çekiyorum. Vaktim olsa bitireceğim. Bu envanter programı beni de çok rahatlatacak. Elimde sadece bu yok, mesela orijinal TL081CP de var. Bende kafamdaki projelere odaklanır, ihtiyaç fazlası olandan kurtulur, sadeleşirim ama gerçekten vaktim çok dar. Forumda bile kafam rahat iki satır yazamıyorum.

Dün okuduğum haberlere göre Google Fotoğraflar 2021 Haziran itibariyle 15 GB limitli olacak. Bizim belirlediğimiz kalitede tüm fotoğraflarınızı her zaman ücretsiz saklayacağız diyen koskoca Google! Yavaş yavaş ücretsiz sunulan tüm bulut hizmetleri, kazıkların ucunu göstermeye başladı. :D

Dolayısıyla sadece envanter programı da değil aklımdaki projeler. Eve sağlam bir NAS sistemi de kuracağım. Mevcutta çalışan sunucum ile neler yapılabileceğine dair bir çok şey var aklımda. Sana özelden link atayım incele...

Valla mouser'e baktım XF2206 yok. "Köhneleşmiş" diyor :)

Ama aşağıda temiz ikinci el satılıyor :katil2:

Sabahleyin alelalcele ölçtüm dediğim de entegreyi yuvaya ters takmışım. Olacağı varsa da olmaz artık herhalde.
2kHz kademesinde 1.908kHz ölçüyor. Dün 2.200kHz e kadar ölçüyordu. 20kHz kademesinde de 22kHz e kadar ölçüyordu şimdi 20kHz ölçüyor.
Kondansatör değiştirme işlemine gelirsek entegreyi doğru taktıktan sonra direk 2 numaralı çıkış bacağından aldığım osiloskop görüntüsü aşağıdadır. Ayrıca yine 20kHz ile 85kHz arası kayıp.

1608305179923.png

EEVBlog'daki konuda 300 kHz den sonrası için bir hayır bekleme çakma XR2206 dan diyor. En azından 300 kHz e kadar herşeyi çalıştırsan bir kenara koyarsın.

EEVBlog'daki konuda 300 kHz den sonrası için bir hayır bekleme çakma XR2206 dan diyor. En azından 300 kHz e kadar herşeyi çalıştırsan bir kenara koyarsın.
Abi 300kHz den 1MHz e kadar sağlam, temiz görünüyor :D 22kHz den 300kHz aralıkta sıkıntı var :D
Benim anlamadığım osiloskop 4MHz kadar gösteriyor. Acaba yanlışmı ölçüyor. Yada çip dandik olduğu için saçmalıyor mu?

1608308102331.png

Şemadaki komponent değerlerine göre bunun verebileceği en yüksek frekans 452 kHz. Eğer 4 MHz alabiliyorsan komponent değerlerinde yanlış var. C1 - C6 değerlerinin, VR1, VR2 ve R2 değerlerinin doğru olduğundan emin ol. Frekansı belirleyen bunlar.

Şemada C1 ... C6 kondansatörlerinden birisi seçili oluyor. Seçili olana C diyelim. VR1, VR2, R2 nin toplam değerine de R diyelim. Bu durumda alacağın frekans:

[math]f=\frac{1}{RC}[/math]
Mesela C = 4.7 nF, R = 4.7 kΩ için hesaplayalım:

Screenshot_20201218_193727_cz.hipercalc.pro.jpg

Yani bu değerleri kullanırsan 45.2 kHz lik bir frekans alman lazım. Bir dene bakalım.

Şemada C1 ... C6 kondansatörlerinden birisi seçili oluyor. Seçili olana C diyelim. VR1, VR2, R2 nin toplam değerine de R diyelim. Bu durumda alacağın frekans:

[math]f=\frac{1}{RC}[/math]
Mesela C = 4.7 nF, R = 4.7 kΩ için hesaplayalım:

6640 eklentisine bak

Yani bu değerleri kullanırsan 45.2 kHz lik bir frekans alman lazım. Bir dene bakalım.
devre üzerinde mi ölçecem? nasıl olacak?

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,978
Üyeler
2,514
Son üye
evrenbasaran

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back