Devreyi Korozyondan Korumak İçin Spray

Harmonik

Aktif Üye
Elektronik kartlardaki oksitlenmeyi önlemek için silikon koruma tabakası uygulanıyor. Mal daha tazeyken uygulamak gerekir :)
silikon.png

Peki bu sonradan çıkarılabiliyor mu?
Özellikle denemişliğim yok. Ama daha önce üzerine bundan sıkılmış bir kart verdiler bana. Tabi benim haberim olmadığı için anlamadım. Bir elemanı sökmek için havyayı bastım. Bu malzeme hemen eridi, elemanı rahatlıkla söktüm. Ama orada eriyip de iletişim problemi yaratır mı bilmiyorum. Veya cımbızla kazınır mı bilmiyorum. Bir boşlukta sıkar denerim.

Peki bu sonradan çıkarılabiliyor mu?
Daha çok silikon a benzeyen başbelası birşey. Elimde bundan sıkılmış kartlar var. Sadece dış ortamla hava ve sıvı izolasyonu sağlamak için kullanılabilir. Üstten ölçü aletini sokunca cort diye aşağı kadar iniyor . Mukavemeti yok.

Tamir etme inkanı verecek kadar çıkması yeterli aslında.

Eski bir ekran kartına sıktım. Kuruyunca cımbızla sökmeye çalışırım. Çok ince olarak kaplıyor yüzeyi. Varla yok arası gibi bir şey. Yalnız çok ağır kokuyor. Açık havada yapmak lazım.

Özellikle belirteyim bu Silikon değil. Kutunun üzerinde yazan "Elektronik devreler için Silikonsuz, Akrilik, Şeffaf koruyucu kaplamadır.
Birazdan kazıma videosu geliyor.

Çok güzel bir ürün o zaman bu sprey. Sıkınca güzel koruma yapıyor, ama gerektiğinde de çıkarabiliyorsun. Hatta çıkarmasan bile lehimleme yapılmasına izin veriyor. Bu arada ilk eritmeye çalıştığın yer bakır plaka, onu öyle kalem havya ile eritmek çok zor, 100 W üzeri havya lazım oraya. İkinci eritmeye çalıştığın SMD komponent de erimez çünkü kurşunsuz lehim o, 350 ℃ nin üzerine çıkman lazım.

Çok güzel bir ürün o zaman bu sprey. Sıkınca güzel koruma yapıyor, ama gerektiğinde de çıkarabiliyorsun. Hatta çıkarmasan bile lehimleme yapılmasına izin veriyor. Bu arada ilk eritmeye çalıştığın yer bakır plaka, onu öyle kalem havya ile eritmek çok zor, 100 W üzeri havya lazım oraya. İkinci eritmeye çalıştığın SMD komponent de erimez çünkü kurşunsuz lehim o, 350 ℃ nin üzerine çıkman lazım.
Sıcaklar hala geçmedi burada. Öyle isteksiz uğraştım ki anlatamam. Havya 300 derecedeydi, artırmaya bile üşendim. Sırf spray'in ne olduğu anlaşılsın diye kendimi zorlayıp çektim videoyu :katil2:

Forum istatistikleri

Konular
5,841
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back