Zyxel VMG3312-B10A v2 Modem Resetlenme Problemi.

TA3UIS

Doğan
Elimde Zyxel VMG3312-B10A v2 vdsl2 modem mevcut, modem kendi kendine reset atıyor, adaptör de değiştirdim ama sorun devam ediyor, içine açıp bakacağım, henüz sökmedim, başına bu tip bir arıza gelen oldu mu, arızayı neden yapıyor olabilir.?

b_zyxel-vmg3312-b10a-v2-1.jpg

Son düzenleme:
Kranik elco sorunu olusmustur. Modemin icini acman sorun olusturmayacaksa elkolari sok ve yerine yenilerini taktiginda muhtemelen sorun cozulecektir.

7/24 calisan modemlerde bu durum bir kac kez basima geldi ve modemleri kurtardim.

Modemi acip foto atarsan sunu sunu degistir de diyebiliriz.

SMD elko arama derdine de girme. Klasik bacakli elkolarin bacaklarina kargaburunla sekil verip elkoyu uygun pozisyona getirip lehimleyebilirsin. Ben oyle yapmistim. ESR kucuk buyuk derdine de dusmedim. Taktim bir 2..3 yil daha calismistir.

Aslinda modem degistirmek cozum olmadigi icin bu yola basvurmak zorunda kalmistim. Cogu ulkede modemin ilk yapilandirmasi bir firma tarafindan yapilir yillar sonra modem degismesi gerektiginde ISP ben modemi ucretsiz veririm ama parametrelerinize ben karismam IT firmasindan destek almaniz gerekir deniyor. Sirf ucret odememek adina modemleri bu sekilde tamir etmistim.

Son düzenleme:
WhatsApp Image 2024-01-31 at 14.38.30 (1).jpeg

WhatsApp Image 2024-01-31 at 14.38.30.jpeg

Modemi söktüm, şöyle bir göz gezdirdim ama kondansatörlerde şişme sızıntı göremedim, başka nasıl bir yol izlemeliyim?

Son düzenleme:
Zyxel bunu bilerek mi yapıyor bilmiyorum; ama,
bilinçli/planlı eskitme olayı var sanki.

Uzun zaman önce aldığım farklı bir modeli,
arkadaşıma da almıştım. Benimki bozulduktan
bir süre sonra onunki de bozuldu. Elko yoktu
içinde. Beslemeyi dahi değiştirdim. Sorun
düzelmedi.

tam olarak modem reseti nasıl yapıyor?
önce göz kontrolü ile yanmış oksitlenmiş veya patlamış bir devre elemanı varmı diye bakılacak.
1706704583657.png

sonra temizlik, kontak sprey veya tinerde olur. sonra tekrar fişe takıp bir dene.
mümkünse kartın elektronik şemasına ulaşmaya çalış.
voltaj regülatörleri voltaj çıkışları kontrol edilecek.
ısınan devre elemanı var mı bakılacak. el ile kontrol yapılabilir mümkünse işin kolayı termal kamera ile.. önce işlemcide aşırı ısınma var mı diye bakın. işlemcinin bir miktar ısınması normal sonuçta en çok elektrik harcayan devre elemanı diyebiliriz.
1706704670160.png

kısa devre olan parça var mı diye önce kapasitörlere bakılacak. sonra diyotlar. direnç değerleri kontrol edilecek.
kısa devre olan parça varsa sökülüp kısa devrenin kalkıp kalkmadığına bakılacak.
kısa devre kalkmadı ise kısa devre olan yerden 3-5 volt verilip ısınan parça var mı diye bakılacak.
ısınan parça varsa arızalı olup olmadığına bakılacak.
yol kopması var mı diye incelenecek.
soğuk lehim veya temassızlık var mı diye kontrol edilecek.
bu kart için söylemiyorum ama bazı anakartlar vida takılı olmayınca start almaz.
arızalı kartın aynısından sağlam bir tane varsa multimetre ile direnç ve diyot değerlerine bakara arızanın olduğu bölge hakkında fikir edinilebilir.
bundan sonrası osiloskop ile devam edeceğiz. ama ben hiç osiloskop alamadığım için fikir beyan etmem doğru olmaz...
sonrası yazılım ve eprom yazılımı
kolay gelsin...

tam olarak modem reseti nasıl yapıyor?
önce göz kontrolü ile yanmış oksitlenmiş veya patlamış bir devre elemanı varmı diye bakılacak.
29787 eklentisine bak
sonra temizlik, kontak sprey veya tinerde olur. sonra tekrar fişe takıp bir dene.
mümkünse kartın elektronik şemasına ulaşmaya çalış.
voltaj regülatörleri voltaj çıkışları kontrol edilecek.
ısınan devre elemanı var mı bakılacak. el ile kontrol yapılabilir mümkünse işin kolayı termal kamera ile.. önce işlemcide aşırı ısınma var mı diye bakın. işlemcinin bir miktar ısınması normal sonuçta en çok elektrik harcayan devre elemanı diyebiliriz.
29788 eklentisine bak
kısa devre olan parça var mı diye önce kapasitörlere bakılacak. sonra diyotlar. direnç değerleri kontrol edilecek.
kısa devre olan parça varsa sökülüp kısa devrenin kalkıp kalkmadığına bakılacak.
kısa devre kalkmadı ise kısa devre olan yerden 3-5 volt verilip ısınan parça var mı diye bakılacak.
ısınan parça varsa arızalı olup olmadığına bakılacak.
yol kopması var mı diye incelenecek.
soğuk lehim veya temassızlık var mı diye kontrol edilecek.
bu kart için söylemiyorum ama bazı anakartlar vida takılı olmayınca start almaz.
arızalı kartın aynısından sağlam bir tane varsa multimetre ile direnç ve diyot değerlerine bakara arızanın olduğu bölge hakkında fikir edinilebilir.
bundan sonrası osiloskop ile devam edeceğiz. ama ben hiç osiloskop alamadığım için fikir beyan etmem doğru olmaz...
sonrası yazılım ve eprom yazılımı
kolay gelsin...

Reset olayını gözlemlemedim, telefon hat takılıyken reset attığını biliyorum, telefon hattını sökerek reset attı mı bunu gözlemlemedim.

Fırça ile önden arkadan kabaca tozlarını aldım, modemi kutu dışında demonte şekilde test ediyorum şu ana kadar reset atma olmadı.

Elimde termal kamera yok ama işlemci soğutucusu doğal olarak ısınıyor, kutuya koyunca bu ısı artar elbet ama reset atacak kadar olur mu bilemem.

Bir süre böyle açıkta test edeyim, daha sonra kutuya koyar öyle test ederim.

WhatsApp Image 2024-01-31 at 16.00.10.jpeg

Telefon hattının takıldığı konnektör telleri normal mi yoksa deforme mi olmuş?
Telefon hattının takıldığı konnektöre giren ucu el ile sallayınca her hangi bir hat kopukluğu olmadı gerçi ama.

WhatsApp Image 2024-01-31 at 16.02.56.jpeg

resetten kastın modemim kapanıp açılması o zaman değil mi? eğer öyle ise önce elektronik bir sorun var mı diye bakmak doğru.

modemler şimşek yiyince dsl hattı patlar genelede. dsl hattını takınca dsl ışığı yeşil yanıyor mu? yanmıyorsa sorun dsl hattındadır. dsl girişinde itibaren dsl cipine doğru konrol et. bir sorun bulamassan dsl cipini sök. cihaz hiç kapanmassa sorun dsl çipindedir.

modemler şimşek yiyince dsl hattı patlar genelede. dsl hattını takınca dsl ışığı yeşil yanıyor mu? yanmıyorsa sorun dsl hattındadır. dsl girişinde itibaren dsl cipine doğru konrol et. bir sorun bulamassan dsl cipini sök. cihaz hiç kapanmassa sorun dsl çipindedir.

Şu an reset atan modem takılı ve sorunsuz gidiyor bakalım, 2 hafta önce bir arkadaşıma vermiştim test etsin diye, onda da reset atmış 2 hafta boyunca.

belkide toz kaçmıştır. bi arkadaşımda bana bozuk modem getirmişti. bi hevesla açtım için tozunu silince çalıştı. bütün heyecanı gitti. :yerlereyat1:

İşlemci soğutucusuna elimi değdirince rahatsız edici derece ısınmış, acaba diyorum macun mu değiştirsem.
bu iyi değil. voltajları kontrol et derim belki yüksek voltaj gidiyordur. işlemciyi sökmek uğraştırır. çevresindeki elemanları bir dene derim önce

DSL hattını ve çipini resimde gösterdim. Voltaj regülatörlerini ve besleme voltajı çıkışlarını gösterdim.
1706707269660.jpeg

Ekler

• 1706706972239.jpeg
    1706706972239.jpeg
    573.2 KB · Görüntüleme: 28
Son düzenleme:
İşlemci soğutucusunun üst kısmından ölçünce sıcaklık 43 derece civarlarında görünüyor, tabi bu şekilde ölçüm sağlıklı mıdır acaba?

WhatsApp Image 2024-01-31 at 16.18.57.jpeg

43 derece normal sayılır, şimdilik işlemciye dokunmasak iyi. el yakacak derecede olması lazım. 50-100 derece.

Forum istatistikleri

Konular
5,841
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back