Zyxel VMG3312-B10A v2 Modem Resetlenme Problemi.

ısınıp kapanmada olabilir tabi ama bu vaziyetteyken kapanmıyorsa alternatif olarak mini bir fan eklenebilir. tabi buna gerek olacağını sanmıyorum. bu zamana kadar tamir ettiklerimde hiç gerek duymadım. öyle bir sorunu varsa modem yaşlanmış demektir.

Açık şekilde kalsın iyice test edeyim bakalım, en iyi ihtimalle belki toz alma işleminden sonra bir şeyler düzelmiştir umarım.

WhatsApp Image 2024-01-31 at 14.38.30.jpeg

Modem PCB kartının arka yüzünü eklemeyi unutmuşum.

Göz kontrolünde birşey çıkmadıysa, power rail'lerde problem yoksa, şişen, akan, patlayan birşey de yoksa, o zaman daha ileri seviye testlere geçmek lazım. Mesela ben olsam besleme votajını osiloskop ile takip ederim. Mesela besleme voltajı 3.3V mu, osiloskobu 3 V da "normal trigger" olarak yapılandırıp o şekilde modemi kullanırım. Osiloskobun hiçbir zaman trigger etmemesi lazım. Ediyorsa, güç kaynağı randımanlı çalışmıyor demektir, daha iyisi ile değiştirebilirsin.

Elkolar kurumustur. Bozulmasi icin ille sisman kondansator olmasi gerekmez ki. Onlari sokup olcun. Bu tur reset atmalar modemlerde elkolardan oluyor genelde. Reset arizasi, kondansator deger degistirmis, ama oradaki sisman kondansator.

Mesela ben olsam besleme votajını osiloskop ile takip ederim. Mesela besleme voltajı 3.3V mu, osiloskobu 3 V da "normal trigger" olarak yapılandırıp o şekilde modemi kullanırım. Osiloskobun hiçbir zaman trigger etmemesi lazım.

Uzmanlık sorusu :)
Siglent Osiloskop ile bunu nasıl yaparım, adım adım anlatabilirsen çok makbule geçer?

WhatsApp Image 2024-01-31 at 14.38.30 (1).jpeg

Şu ana kadar reset atmadan devam ediyor modem,
Sarı ile işaretli kondansatörleri söküp LCR metre ile ölçerek, üzerindeki değerlerde mi diye kontrol mü etsem?

29797 eklentisine bak

Şu ana kadar reset atmadan devam ediyor modem,
Sarı ile işaretli kondansatörleri söküp LCR metre ile ölçerek, üzerindeki değerlerde mi diye kontrol mü etsem?
Ilk bakacaginiz yer o olmali. 6-7 yildir calisiyor diyorsunuz. Eger 7/24 calisiyorsa bu 50.000 - 60.000 saat demek. Cogu uretici elko icin 2.000 saat omur biciyor.

Uzmanlık sorusu :)
Siglent Osiloskop ile bunu nasıl yaparım, adım adım anlatabilirsen çok makbule geçer?

Senin bu konuda bol bol video izlemen, osiloskop kullanım kılavuzunu okuman ve osiloskop ile temel deneyler yapman lazım. Yoksa böyle ezberden gidersen çok şey öğrenemezsin.

• Beğen
Reactions: nt
Ilk bakacaginiz yer o olmali. 6-7 yildir calisiyor diyorsunuz. Eger 7/24 calisiyorsa bu 50.000 - 60.000 saat demek. Cogu uretici elko icin 2.000 saat omur biciyor.
Kondansatörlerden olsa şu ana kadar reset atması gerekmez miydi? En az 3 saat oldu reset atmadı.

Kondansatörlerden olsa şu ana kadar reset atması gerekmez miydi? En az 3 saat oldu reset atmadı.
Yukte mi bosta mi calisiyor. Yuke bindirince atmiyorsa belki de soguk lehim falan vardir. Ya da islemcinin termal pastasi da kurumus olablir. Islemcide sorun olsa bu kadar sure calismazdi herhalde. :dusun2:

Calistigi ortam soguk mu acaba? Klima falan yoksa nem yogunlasmasi nedeniyle cihazda sorun olusmus olabilir mi ki? :rolleyes:

Senin bu konuda bol bol video izlemen, osiloskop kullanım kılavuzunu okuman ve osiloskop ile temel deneyler yapman lazım. Yoksa böyle ezberden gidersen çok şey öğrenemezsin.
Bkz: Ben :katil2:

Hadi ben yeni giriştim bu işlere, sen benden daha tecrübelisin/eskisin bu işlerde, nasıl kandıramadın forumdan birisini :katil2:
Ohoo ben neler yaptım. Timur abinin caps'i bile var ama nafile. :katil2:

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,849
Üyeler
2,482
Son üye
ilker29

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back