Aga Kafama Birşey Takıldı?

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Biz 220v şebekeden trafo ile örneğin 24v 10A akım çekiyoruz. Bunun birde fatura yönü var.
Acaba diyorum aynı voltaj ve akımı SMPS ile sağlasak daha hesaplı hale gelir mi?
SMPS lerin çalışma mantığını biraz biliyorum ama kendimden pekte emin değilim.
Şimdi bu SMPS e şebeleden 220v verdik. Devre 12v ile çalışıyor. Mosfetleri saniyede bilmem kaç kez aç kapa yaparak trafoda gerilim oşuşturuyor. Madem trafo bizim 220v den birşey çekmiyor o zaman hesaplı olması lazım değil mi?
Aklıma normal lambalar ile led ler aradındaki ilişki geldi. :D

Enerji yoktan var veya vardan yok olmaz. Sen sekonderden 24x10 = 100W çekiyorsun diyelim. Aynı 100W primerden de çekilmek zorunda. O da şebekeye bağlı.

Sorun yaratan şey ısı yoluyla enerji kaybı. Trafoların kapasiteleri yetmezse ısınır. SMPSlerde switch yapan eleman (MOSFET) ısınır. Normal lambalar ise zaten ısındığı için çalışıyor (termal radyasyon: ısınan nesneler ışık saçar), hatta bu radyasyonun ciddi bir kısmı da kızılötesi, o da sadece çarpıp etrafı ısıtmaya yarıyor.

Çekilen enerjinin ne kadarının iş yaptığına verim (efficiency) denir (ısıya kaybedilmeyen kısmı). Hem trafolar hem SMPS sistemler %80'i rahat rahat geçer. LEDler %50yi aştı diye hatırlıyorum. Filamanlı lambalar ise %10 altında olmalı.

Enerji yoktan var veya vardan yok olmaz. Sen sekonderden 24x10 = 100W çekiyorsun diyelim. Aynı 100W primerden de çekilmek zorunda. O da şebekeye bağlı.

Sorun yaratan şey ısı yoluyla enerji kaybı. Trafoların kapasiteleri yetmezse ısınır. SMPSlerde switch yapan eleman (MOSFET) ısınır. Normal lambalar ise zaten ısındığı için çalışıyor (termal radyasyon: ısınan nesneler ışık saçar), hatta bu radyasyonun ciddi bir kısmı da kızılötesi, o da sadece çarpıp etrafı ısıtmaya yarıyor.

Çekilen enerjinin ne kadarının iş yaptığına verim (efficiency) denir (ısıya kaybedilmeyen kısmı). Hem trafolar hem SMPS sistemler %80'i rahat rahat geçer. LEDler %50yi aştı diye hatırlıyorum. Filamanlı lambalar ise %10 altında olmalı.
Yani benim anlamam açısından şöyle diyebilir miyiz;
Mosfetin trafoya 100w ürettirebilmesi için kendininde şebekeden 100w çekebilmesi gerekir? (Oranlar örnektir)

Trafo/köprü düyotlu lineer güç kaynağının doğrultucu çıkışına kadar olan kısmının verimi çok yüksektir. Lineer güç kaynağının verimsizliği regülasyon devresinden kaynaklanıyor. Yani sen verimi artırmak için trafo/köprü diyodu çıkarıp onun yerine SMPS koyarsan gene o kısmın verimi yüksek olacak. Ama sonrasında gelen lineer regülatör nedeniyle gene toplam verim düşük olacak.

İki örnek düşünelim:

1) 200W trafo, tam dalga doğrultucu, ve lineer regülatör.

2) 200W SMPS, ve lineer regülatör.

İkisinin de lineer regülatör öncesi verimi yüksek, ama toplam verim düşük olacaktır. Aradaki tek fark şu: SMPS'lerde güç faktörü düzeltmesi (PFC) var. O yüzden SMPS li olan devre ile elektrik dağıtım şebekesindeki kayıpların azaltılmasına biraz katkıda bulunacaksın (ama kimse sana bunun için teşekkür etmeyecek :katil2: )

Valla benim tek sevdiğim yanı smps lerin küçük olmaları. :D

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,833
Üyeler
2,477
Son üye
krmz

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back