Kiralık sunucu hosting önerisi

taydin

Timur Aydın
Staff member
Şu anda forum Turhost'un bir sunucusu üzerinde çalışıyor. Ama son zamanlarda, kısa süreli de olsa sürekli kesinti yaşıyoruz. Başka hosting firması araştırmaya başlasak iyi olur.

Alternatif öneri olarak https://www.egedatacenter.net/ belirtildi. Zamanında yerli hosting araştırırken Güzel Hosting de çok önerilmişti. Şimdi bakıyorum uygun fiyata çok daha yüksek disk kapasiteli kiralık sunucu var.

Şu anda forumun üzerinde çalıştığı sunucu:

1607632860279.png

Güzel hosting'deki sunucu:

1607632888379.png

Bu sunucuya geçersek mevcut 1 TB olan disk kapasitesi iki katına çıkıyor. Video ve doküman eklenti boyut limitlerini oldukça arttırabiliriz ve böylece youtube'dan veya bir yerlerden link vermeye gerek kalmaz, herşey kendi sunucumuzda olur.

Başka bildiğiniz ve önerdiğiniz hosting firmaları varsa duymak isterim.

Turhost'un internet omurga performansı (kesik olmadığı zamanlarda :D ) oldukça iyi. Güzel hosting'de muhtemelen o kadar iyi olmaz. Ama zaten halihazırda trafik de fazla değil o yüzden sorun olmaz diye düşünüyorum.

Ben bu işlerden çok uzaklaştım. Up time vs istatistikleri vardı. Sunucuların. Biryerlerden bakılıyordu. unuttum nasıl olduğunu.. Belki biliyorsundur belki bilen birisi vardır. Öyle ise sunucuda kesinti oluyormu bakabilirsin.

Ben bu işlerden çok uzaklaştım. Up time vs istatistikleri vardı. Sunucuların. Biryerlerden bakılıyordu. unuttum nasıl olduğunu.. Belki biliyorsundur belki bilen birisi vardır. Öyle ise sunucuda kesinti oluyormu bakabilirsin.

Evet o şekilde bilgi veren siteler var. Birçok inceleme sitesi de var. Ama bunlara pek güvenmiyorum ben.

Güzel hosting'i denemek için yukarıdaki sunucuyu almaya çalıştım, "tükendi" dedi :mad:

Bir de Radore var, İstanbul merkezli. Hatta Güzel Hosting Radore omurgasını kullanıyor eğer İstanbul'dan sunucu istersen. Radore de bilinen iyi hosting firmalarından. Uygun bir sunucu orada buldum, ama bu sunucu şu anda kullandığımızın tıpatıp aynısı. 500 GB redundant RAID yapabiliyorsun, veya 1 TB full kapasite kullanabiliyorsun. Şimdi baktım forumun yer kullanımına, 3 GB dan daha az. Bakalım 500 GB redundant RAID olarak şunu bir aylığına alıp deneyeyim. Eğer sorun çıkmazsa geçmeyi değerlendirebiliriz.

Alternatif olarak simetrik bir hat alıp kendimiz de barındırabiliriz ya da çok daha hesaplı yer kiralanabilir. Redore Metrocity AVM'de konumlanmış kurumsal bir firma. Uzun zamdır benim de sunucum Metrocity'de duruyor.

Alternatif olarak simetrik bir hat alıp kendimiz de barındırabiliriz ya da çok daha hesaplı yer kiralanabilir. Redore Metrocity AVM'de konumlanmış kurumsal bir firma. Uzun zamdır benim de sunucum Metrocity'de duruyor.

Eve alınan internet hatları çok daha fena kesiliyor yav. Geçen benim fiber hattı 1 gün süreyle gitti :mad:

Bence video yüklemeyi filan kaldırmak gerekir. Boşuna streaming. Paylaşmak isteyen zaten youtube'a koyar. Üstelik yüklemek daha kolay. Hatta imajları bile yüklerken başka servise yükleten eklentiler olabilir. Bence o kısımlardan tasarruf etmek lazım. Ayrıca yüklenen fotoğrafların ileride başa bela olma ihtimali var.

Mesela ünlü karikatürist Erdil Y. internette hangi forum veya sitede karikatürü paylaşılmışsa, karikatür başına 15.000 TL'lik telif davası açıyormuş.(Evet gerçek). Bugünlerde forum sahipleri binlerce fotoğraf arasından karikatürü nasıl bulacağız diye çözümler arıyorlar. Bazıları görüntü işleme ile forum dosyalarında bulup, silip kurtuluyorlarmış. Yani donanımhaber'deki, r10'daki belki milyonlarca imaj arasında herifin çizimlerini bulmak baya zor iş.

-

Radore iyidir, turhost'da iyidir. Arada kesinti olması pek sorun değil bence. Hangisine geçersen geç tr'de bu kesintiler olacaktır. Ancak amazon'da, alibaba filan sıkıntı çıkmaz. Ki onlar bile 99.9 diyor. Bu 0.1 kesilecek demek oluyor. Ki kesiliyor..

Evet bu telif işine dikkat etmek lazım. Ama neticede telif davası açan tarafın kaldırma talebinin bir parçası olarak sözkonusu içeriği tam olarak belirtmesi lazım diye biliyorum. Eğer böyle ise o zaman belirtilen içeriği kaldırırız. Resim saklama siteleri sıkıntılı çünkü ya resmi bir süre sonra kaldırıyorlar yada sitenin kendisi batıyor ve ortadan kalkmış oluyor. Youtube'da sıkıntılı çünkü son zamanlarda keyfi olarak içerik kaldırmaya başladılar. Youtube'un ne halt edeceği belli değil belki de full paralı duruma geçer. Büyük videolarda çare yok mecbur kullanacağız ama küçük 1 dakikaya kadar video gereken birçok durum oluyor ve bunları sunucuda barındırabiliriz. Forum eksponansiyel olarak büyüse dahi en az 5 yıl yeterli olur 500 GB saklama alanı.

Resim yada video talep olursa kaldırılır tabi. Sonuçta burası topluma açık bir yer olduğundan her paylaşım yapandan izin belgesi isteyecek durumumuz yok. Ama kaldırma talebi olmadan "sen bunu paylaşmışsın" deyip direk ceza kesmeye kalkarlar ise bana göre saçma olur.

Bende bazen yaşadığım sorunlar ile ilgili kısa videolar çekiyorum ve bunları youtube'a yüklemek zorunda kalıyorum. Orada da sanki bir sorunu çözmüşüm gibi izleyip sonuca ulaşamayanlar iyi dileklerini yoruma eklemekten çekinmiyorlar :D

Bence siteleri kalıcı düşünmemek lazım. İleride videolar silinirse silinir. Zaten bilgilerde eskimiş olur. Sonuçta ömür boyu forum sistemi devam etmeyecek, sen de o dosyaları ömrün boyunca boyut şiştikçe saklayamayacaksın. Bence gerekli değil
Siteyi kalıcı düşünürsek, geçenlerde 85 yılında üretilen osiloskop tamiri için çok eski videoları da izledim...

Benzeri bir olayı dev bi telekominasyon firması yaşadı. Fontu sadece view tabanlı satıyorlarmış. 500.000view X dolar... Siteye bu süreçte 10milyon ziyaret olmuş. Geçmişe dönük satın almak zorunda.

Bu örnekte, bir özel işletme kasten ücretli bir şeyin parasını ödememiş... Biz ise herkese açık bir forumdan bahsediyoruz. İhtar olmadan ceza çok mantıksız. Aslında telif hakkı ile ilgili kanunda belli. (https://www.telifhaklari.gov.tr/Telif-Haklari)

Forum aracılık etti diye, hiçbir uyarı olmadan, geçmişle dönük ceza alırsa aynı cezayı tüm aracı kurumların ortak olması gerekir. Turhost internet servis sağlayıcı vs. Diğer türlü paylaşanın sorumluluğundadır. Kaldı ki böyle bir durumda hak sahibi tarafından uyarı gelirse içerik kaldırılır.

Aslında bir benzerini Google da yapıyor. Resim ya da başka bir materyali kendi sunucusunda işliyor, sen arama yaptığında sana "burada var" diye adres gösteriyor. Hak sahipleri Googla'a ihlal var diye ihbar ettiğinde, Google ihlal yapan sitenin, ihlal yapılan sayfasına doğrudan erişimi sınırlıyor. En çok da Crack sunan sitelerde denk gelmişsinizdir. Bakınız, DMCA

Radore'den bir aylık sunucuyu kiraladım. Debian 10 kurun demiştim, Debian 8 kurmuşlar :mad: Ulan bari Debian 9 u kursaydınız, 8'in artık sadece arkeolojik değeri var ...

Neyse, sonra iperf3 ile hız testleri yaptım. Upload ortalama 93 Mbit/s. Ama zaman zaman 40 Mbit/s lere dip yaptığı oluyor.

Aynı testi mevcut Turhost sunucusu ile yapınca upload ortalama 73 Mbit/s çıkıyor ve zamanla oldukça istikrarklı olarak bu değerde seyrediyor.

Download testlerini yapmadım, hem bir anlamı yok hem de benim internet bağlantının upload'u kısıtlayıcı faktör olacak ve o değeri ölçmüş olacağım.

Yani Radore hakkaten iyi duruyor. Biraz daha oynayayım bununla ondan sonra inşallah bu sunucuya geçeriz.

Merak ettim gene de download testlerini yaptım. Hakkaten her iki sunucunun download'u tam olarak 10.5 Mbit/s çıkıyor, yani benim fiber hattın upload hızı.

Sonra aynı testi bir VPS üzerinden yaptım (VPS'de upload kısıtlaması yok). Bu durumda hem Turhost hem de Radore 30 - 50 Mbİt/s aralığında büyük değişkenlik gösteren download hızlarına sahip. Yeter de artar.

Şimdi mesaj atmışlar, Debian 10 ile server'in ethernet kartı çalışmamış. Server şu:

Neyse KVM erişimi var buna, komple formatlayıp kendim kurmam gerekecek. Bu ethernet sorununu da araştıracağım, umarım bir çözümü vardır.

Aslında bu fikir fena olmayabilir. Benim çalıştığım işyerinin serverı işyerinde duruyor. Superbox ile internete bağlı. Yanlış hatırlamıyorsam 20mbit upload hızı var. Aylık 160tl gibi fiyatı.

Evin internet bedelini düş yaklaşık 80 tl olsa, 80tl aylık ek masraf çıkartır. Tabi birde server lazım...

Aslında bu fikir fena olmayabilir. Benim çalıştığım işyerinin serverı işyerinde duruyor. Superbox ile internete bağlı. Yanlış hatırlamıyorsam 20mbit upload hızı var. Aylık 160tl gibi fiyatı.

Evin internet bedelini düş yaklaşık 80 tl olsa, 80tl aylık ek masraf çıkartır. Tabi birde server lazım...

Fiberde sık sık sorun yaşıyorum, kesildimi de saatlerce kesik kalıyor. Ama gene de bir hat alıp bir süre duruma bakılabilir. Son zamanlarda superonline altyapı çalışması yapıyor ve haftasonları mutlaka sıkıntı oluyor. Ama bir süre sonra artık altyapı oturunca belki stabil bir şekilde çalışır.

Varsa kablonet tercih edilebilir.

Şu anda forum Turhost'un bir sunucusu üzerinde çalışıyor. Ama son zamanlarda, kısa süreli de olsa sürekli kesinti yaşıyoruz. Başka hosting firması araştırmaya başlasak iyi olur.

Şu anda forumun üzerinde çalıştığı sunucu:

6500 eklentisine bak

Güzel hosting'deki sunucu:

6501 eklentisine bak

Bu sunucuya geçersek mevcut 1 TB olan disk kapasitesi iki katına çıkıyor. Video ve doküman eklenti boyut limitlerini oldukça arttırabiliriz ve böylece youtube'dan veya bir yerlerden link vermeye gerek kalmaz, herşey kendi sunucumuzda olur.

Başka bildiğiniz ve önerdiğiniz hosting firmaları varsa duymak isterim.
Güzel hosting uzum zaman önce kullandım kaliteliydi, şuan nasıl hosting?

Güzel hosting ile ilgili ben de iyi şeyler duymuştum. Ama bu adamların müşteri ilişkileri konusunda ciddi bir ders almaları lazım. Yeni hosting servisine geçmeden bunları aradım ve sitelerinde var diye duyurdukları bir kiralık sunucunun gerçekten var olup olmadığnı teyit etmek istedim. Adam bana "bu konu ile ilgili şu, şu, şu bilgilerin olduğu bir email atın" dedi. Ulan telefondayız konuşuyoruz, sunucu var mı yok mu? Niye beni email ile uğraştırıyorsun? Devlet dairesi mi burası her türlü bilgiyi ancak dilekçe ile veriyorsunuz?

Aradan birkaç ay süre geçti, sunucuları ile ilgili farklı bir bilgi edinmek için tekrar aradım. Gene aynı terane, şu, şu, şu bilgilerin olduğu bir email atın bize :mad: Bu o firma ile son görüşmem oldu. Daha malını satmadan bu kadar bürokrasi varsa, ben artık ciddi kaygı duyarım, malı sattıktan sonra ne kadar bürokrasi olacak diye.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,788
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back