Ram katili Chrome

TRON

Aktif Üye
Hemen hemen Eba dahil (vcollab player) gibi activex türü browser üzerinden çalışan her türlü plugini desteklesede;
Chrome başta ram ve işlemciyi yoran bir browser.
Adı duyulmamış boyutu küçük olan bir kaç tarayıcı yani browser denedim. Hepsi de cohrome yapısı üstüne kabuk giydirilmiş taklit çıktı.
Opera safari Firefox gibi başkada olabilir..
Bizzat kullandığınız, memnun kaldığınız alternatif öneriniz varsa, tavsiyenizi beklemekteyim.
(Edge demeyin, edgeyi kaldırıp kurtuldum)
Saygılar.

Malesef gerçek anlamda özgür olan ve işe yarayan bir tarayıcı kalmadı. Hepsi birilerine hizmet eden, veri toplayan, casusluk yapan yazılımlara dönüştü. Ben özgür kavramına en yakın bulduğum firefox ile idare ediyorum.

Firefox
Hafifmi sizce, ram bakımından?
Güncelleme en azından yılda bir yapıyordur umarım.

Not;Keşke edge yi power Shell den kaldırmadan deneseydim

Firefox
Hafifmi sizce, ram bakımından?
Güncelleme en azından yılda bir yapıyordur umarım.

Pek hafif olduğu söylenemez :D Şu anda hürriyet gazetesine bakıyorum, 1 GByte'a yakın RAM yiyor. Güncelleme oldukça sık yapılıyor, o konuda bir sıkıntı yok. Pratik fayda sağlayan çok sayıda eklenti de var.

Pek hafif olduğu söylenemez :D Şu anda hürriyet gazetesine bakıyorum, 1 GByte'a yakın RAM yiyor. Güncelleme oldukça sık yapılıyor, o konuda bir sıkıntı yok. Pratik fayda sağlayan çok sayıda eklenti de var.
Tamam 1gb ram ı okuyunca bana zaten yetti. Oğlumda kullanıyor. Ama sırf bir tarayıcı için 16gb ram ve 6gb ekran kartlı i7 bilgisayar aldı ve bana fiyatı fazla.
Benim ufaklık, Samsung n150+ 2gb ve Intel atom. Win10 home ve Office 2007 yüklü
Her şeyi ile hızlı açılıyor, dosya gezgini Atik ama Chrome batırıyor.
Neden Google Chrome light versiyonu yok acaba?

Merak edenler için Microsoft sitesinden
İşletim sistemi ISO indirici portable programı ile istediğin gibi ofis ya da işletim sisteminin kalıbını seçip indiriyorsunuz.

Zaten Windows lisansın varsa otomatik etkinleşiyor.
Ben Windows 10 2015 iso kalıbını indirip rufus ile USB den home edition kurdum.
Güncellemeyi kapattım, işe yaramayan Microsoft antivirüsü ve Edgeyi kaldırdım o şekilde kullanıyorum.
Açılış, 20sn den az.
Dosya gezgini oldukça hızlı.

Maalesef günümüz tarayıcılarının hepsi aşağı yukarı aynı. Açılış ekranında (boş hali ile) neredeyse 1GB tüketiyor. Ben bütün tarayıcıları kullanıyorum. Hatta buna Lynx gibi metin (sadece txt gösteriyor) tarayıcılar da dahil. Yerinizde olsam dahili bir tarayıcı kurmak yerine taşınabilir tarayıcı tercih ederdim.

Mesela ben bütün taşınabilir tarayıcılarımı portableapps uygulaması ile USB üzerinden bilgisayara kurmadan çalıştırıyorum. Sizin durumda Tor ya da firefox üzerine kurulu privete portableapps 5.0 sürümü kullanabilir. Tor ile mekatronik.org sitesini açtığımda 365 MB ram kullanıyor... İkisi de benzer tüketime sahip olacaktır.

1601403295979.png

TOR u duymuştum.
Tavsiyeniz için teşekkürler. Maalesef başta Google olmak üzere birçok yazılım firması, her şeyi hunharca kullanıyor.

Sadece dünyanın bir numaralı arama motoru Google;
Açılış sayfasını siyah yapsa, dünyanın enerji sarfiyatı belirgin bir şekilde azalır.

Merak edenler için Microsoft sitesinden
İşletim sistemi ISO indirici portable programı ile istediğin gibi ofis ya da işletim sisteminin kalıbını seçip indiriyorsunuz.

Zaten Windows lisansın varsa otomatik etkinleşiyor.
Ben Windows 10 2015 iso kalıbını indirip rufus ile USB den home edition kurdum.
Güncellemeyi kapattım, işe yaramayan Microsoft antivirüsü ve Edgeyi kaldırdım o şekilde kullanıyorum.
Açılış, 20sn den az.
Dosya gezgini oldukça hızlı.

İşletim sistemine ait isoyu nasıl indiriyorsunuz banada anlatırmısınız? Elimde kullandığım lisanslı notebook var. Lisans anahtarını kullanarak indirme yapamıyorum. Bir hatamı yapıyorum anlamadım.

Siz nasıl indiriyorsunuz?

Ayrıca tarayıcı konusunda bende muzdaribim ama çözüm bulamadım.

@serkan_48 Bunu kullanın.Orjinal İSO kalıp indirir.Lisansı olana yarar.
Arşivleyin.Her eve lazım. Ekli dosya yerine buyrun alternatif link.
https://www.gezginler.net/indir/windows-iso-downloader.html
Ayrıca: microsoft media creation tool aracı en güvenilir olanıdır, ama indirme hızı yavaştır.Sabahlarsanız olur.
Ayrıca. Yapabilirseniz Hiren's flash boot ile (bios boot ile) Acronis tib imajını D harddiske alın.Sonradan 10dk da imajı yüklersiniz.
Yok format+ driver vs. vs. için 10dk fazla diyen varsa. DV kullansın.Tüm format işlemi 30sn sürer dikkat ve Ustalık ister.
Şimdiye kadar çok arkadaşa öğrettim.Ama 2 kişi kullanabildi.

Ekler

• Windows-ISO-Downloader.zip
    2.9 MB · Görüntüleme: 153
Son düzenleme:
Bu yazılım dünyasında birçok yazılım gereksiz yere büyüyor. Microsoft Windows sistemleri, Linux sistemleri, macOS sistemleri farketmeden daha çok sistem kaynağı tüketiyor. Web tarayıcıları da çok sistem kaynağı tüketiyor. Eskiden İnternet'e girmek için düşük güçte bilgisayarlar satılırdı ve artık bu bilgisayarlara düzgün şekilde İnternet'te iyi dolaşılamıyor.

Sık kullanılan web tarayıcılarının gereksiz yere büyümesinin en büyük nedeni web teknolojilerinde yaklaşık olarak 10 yıldır ortaya konan yeni standartlardır. HTML5 ve CSS3 standartlarındaki birçok gereksiz özellik, web tarayıcılarının gereksiz yere büyümesini sağladı. Javascript'te de işler pek iç açıcı değil. Geliştiricilerin Javascript kullanmak yerine jQuery gibi ağır kütüphaneler de kullanması işi daha da kötüleştirdi.

Lynx tarayıcısının çok bellek tüketmesinin nedeni büyük olasılıkla web sitelerinin çok büyük olmasıdır. Bu tarayıcının büyük sayfaları işleme konusundaki yeteneği iyi değilse çok bellek tüketmesi olasıdır.

Bence web teknolojilerinde kullanılan standartların değişmesi gerekiyor. Ayrıca, etkileşimli bir web sayfası yapmak için üç farklı bilgisayar dilinin kullanılması çok zahmetli oluyor. İşin içine de kütüphaneler girince öğrenilmesi gereken bilgi de gereksiz yere artıyor.

Forum istatistikleri

Konular
5,788
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back