Switching Regülatör Arızası

flowchartx

Aktif Üye
Herkese sağlıklı ve mutlu yıllar,

Yüksek gerilimde kullandığım bir kontrol kartım var. Devrede kontaktör, motor, lamba vs. bir çok eleman var. Ben bu sisteme enerji verince kontrol kartının girişindek i LM2575 Entegresi aşırı ısınıp bozuluyor bu durum sürekli olmuyor. Kontrol kartına 24V giriyor. kurduğum devre LM2575'in datashettindeki temel devre. Bu durum sürekli olmuyor. Devre ayrı bir smpsle besleniyor. Çözüm önerilerinizi bekliyorum?

şema, devre akımı vs. bilmezssek tahminden öteye gidemeyiz.

1.JPG
2.JPG

Biraz hızlı çizdim kusura bakmayın. Mosfetli 5 tane çıkışım var.

Büyük derken yani nasıl bi etkisi oluyor. 470u taksam ne değişcek. Donanım tarafını çok bilmediğim için soruyorum

Devreye optokuplör koymuşsun ama sonra giriş ve çıkış groundlarını birleştirerek izolasyonu ortadan kaldırmışsın. Dijital devrenin tamamen MOSFET'li devreden izole edilmesi lazım, yoksa ani akımların GND üzerinde yarattığı silkeleme çeşit çeşit sorunlara sebep olur.

Büyük derken yani nasıl bi etkisi oluyor. 470u taksam ne değişcek. Donanım tarafını çok bilmediğim için soruyorum
smps'in pik olarak ve devamlı kaldırabileceği akım süreleri vardır.

sen 1000uF kapasite bağlarsan bu ilk enerji anında entegrenin sağlayabileceğinin 10 katından fazla akım çeker kondansatör şarj olana kadar.

1000uF kapasiteinn şarj olması uzun sürer 2 tane 220uF koy çıkışa entegre bu yüzden bozuluyor %95.

smps'in pik olarak ve devamlı kaldırabileceği akım süreleri vardır.

sen 1000uF kapasite bağlarsan bu ilk enerji anında entegrenin sağlayabileceğinin 10 katından fazla akım çeker kondansatör şarj olana kadar.

1000uF kapasiteinn şarj olması uzun sürer 2 tane 220uF koy çıkışa entegre bu yüzden bozuluyor %95.
Bununla beraber akımın yükselmesi indüktörün de çalışmasını etkiliyor, ortalama akım düşük de olsa maksimum akım indüktörün tasarlandığı akımın üzerine çıktığında indüktörün davranışı değişip kısa devre gibi davranıyor.
Peki ilk çalışma anında sorun olmadı diyelim. Çıkış kondansatörünün büyük olması her anahtarlama çevrimindeki iletim süresini ve maksimum akımı etkiliyor mu? Yoksa entegreler akımı da geri besleme olarak buna göre regülasyon yapıyor mu? Yani "voltage mode"- "current mode" gibi bir ayrım oluyor mu?

Bununla beraber akımın yükselmesi indüktörün de çalışmasını etkiliyor, ortalama akım düşük de olsa maksimum akım indüktörün tasarlandığı akımın üzerine çıktığında indüktörün davranışı değişip kısa devre gibi davranıyor.
Peki ilk çalışma anında sorun olmadı diyelim. Çıkış kondansatörünün büyük olması her anahtarlama çevrimindeki iletim süresini ve maksimum akımı etkiliyor mu? Yoksa entegreler akımı da geri besleme olarak buna göre regülasyon yapıyor mu? Yani "voltage mode"- "current mode" gibi bir ayrım oluyor mu?
akım sınırlayarak çalışan entegre duymuştum ama hiç görmedim kullanmadım.

çıkış temiz olsun diye bağlıyoruz kocaman bi tane güzel oldu sanıyoruz

Hocam bu entegrede anladığım kadarıyla aşırı akım koruması var. Bu koruma devreye girene kadar entegre çoktan puf mu oluyor. Kondansatör değerlerini küçülttüm aç kapa yaparak denedim yine aynı sonuç oldu.

Hocam bu entegrede anladığım kadarıyla aşırı akım koruması var. Bu koruma devreye girene kadar entegre çoktan puf mu oluyor. Kondansatör değerlerini küçülttüm aç kapa yaparak denedim yine aynı sonuç oldu.

Bu sorun stepdown devresinde değil de acaba beslemeyi yaptığınız smps çıkışında oluşan piklerde olabilir mi acaba. Açılış anında oluşan var ise pikler entegrenizi bozuyor olmasın.

Osiloskop var ise voltajı bir inceleyin smps çıkışını kontrol edin.

Bir alternatif de lm25xx i varsa elinizde lineer ayarli guc kaynagi ile besleyin bir anahtar ile bu lineer beslemeyi açıp kapatın. Yine aynı sorun olursa devrenin ana smps beslenmesinde mi yoksa çıkış tarafındaki sorun netlestirmis olursunuz.

Bu sorun stepdown devresinde değil de acaba beslemeyi yaptığınız smps çıkışında oluşan piklerde olabilir mi acaba. Açılış anında oluşan var ise pikler entegrenizi bozuyor olmasın.

Osiloskop var ise voltajı bir inceleyin smps çıkışını kontrol edin.

Bir alternatif de lm25xx i varsa elinizde lineer ayarli guc kaynagi ile besleyin bir anahtar ile bu lineer beslemeyi açıp kapatın. Yine aynı sorun olursa devrenin ana smps beslenmesinde mi yoksa çıkış tarafındaki sorun netlestirmis olursunuz.
Hocam bu durumda smpste sıkıntı çıkarsa. Smps'in bozuk olduğunu mu yoksa devreyi hiç bi zaman smpsle beslememem gerektiğini mi anlamalıyım ?

Hocam bu durumda smpste sıkıntı çıkarsa. Smps'in bozuk olduğunu mu yoksa devreyi hiç bi zaman smpsle beslememem gerektiğini mi anlamalıyım ?

Muhtemelen bozuk yada kalitesiz bir smps olduğu ortaya çıkar.

Öncelikle sorunu tespit edelim yorumlariz.

Lmxxxx devresini lineer bir guc kaynagi ile besleyip testlerinizi yapın. Yine yanarsa belki lmxx entegre kalitesiz olabilir. Çin mali bazı ürünler sorunlu çıkabiliyor.

Devreniz entegreden kaç amper çekiyor kontrol edin. Akım yüksek ise ısınma normal olabilir. Soğutucu bağlı mı?

Osiloskop ile SMPS çıkışını izledim. Hiç dalgalanma yok. İlk enerji halinde bile düzgün bir görüntü var.
Ayarlı güç kaynağıyla denedim aç-kapa yaptım 10-15 kez hiç birşey olmadı.
Entegreden 200-300 mA civarı bir akım çekiliyor.
Çıkış kapasitörleri ufak değerler ile değiştirildi.

Akım yüksek değilmiş. Çok ısınmaması lazım. Bazen bozuluyor demişsin. Yada ben öyle anladım. Çalıştıktan bir süre sonramı bozuluyor yoksa ilk çalıştırmada bozulup sonra mı ısınıyor. Benzer saçma bir durum 7912 ile başıma gelmişti. İlk çalıştırmada ve/veya girişi aç kapa darbelersem entegre bozuluyordu. Girişe seri 10R (yada 100R miydi :dusun1:) direnç koyarak çözüm bulmuştum.

gözüme çarpmadı ama bozulma bence sebebi FB direkt bağlı.
entegre voltajı elinden kaçırdığı anda geri beslemende iğne şeklinde yüksek voltaj yiyor olabilir buck entegreleri nadiren de olsa kaçırabilir çıkışı elinden.

çıkışa TVS+FB 10R-22R-30R gibi bir direnç ile yapmanda fayda var.
fix çalışssada içinde hala buck mantığı var.

Burada cikistaki yükler de etkiliyor olabilir. Role motor kontaktorlerdeki gürültü bir şekilde geri geliyorsa olabilir.

Olayın bütününe ( devre semasina ) bakmak lazim.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,653
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back