Yapay Zekanın Saklambaç Oynaması

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Konu içeriği ingilizce olduğundan ve benim ingilizcem de yetersiz olduğundan detaylı anlatamayacağım.
Ancak anladığım kadarıyla "Yapay Zeka" olarak tasarlanan oyun binlerce kez deneyip başarısızlıklarını aklında tutarak ve bir daha ki sefere yeni bir yol deneyerek ilerliyor.
Ve sonun da oyunun BUG'larını dahi bularak bunu lehine çeviriyor.

Konu içeriği ingilizce olduğundan ve benim ingilizcem de yetersiz olduğundan detaylı anlatamayacağım.
Ancak anladığım kadarıyla "Yapay Zeka" olarak tasarlanan oyun binlerce kez deneyip başarısızlıklarını aklında tutarak ve bir daha ki sefere yeni bir yol deneyerek ilerliyor.
Ve sonun da oyunun BUG'larını dahi bularak bunu lehine çeviriyor.

Labirent çözen böyle AI yazılımları da var, ama zeka değil bence bu. Belli bir algoritmayı programlıyorsun ve makina gayet sabırlı ve hızlı bir şekilde çalıştırıyor bunu :)

Labirent çözen böyle AI yazılımları da var, ama zeka değil bence bu. Belli bir algoritmayı programlıyorsun ve makina gayet sabırlı ve hızlı bir şekilde çalıştırıyor bunu :)
Abi Labirentten örnek verecek olursak. robotu programlıyorsun gidiyor duvara çarpıyor "Burada engel var" deyip kayıt ediyor. Sonra baştan başlıyor oraya kadar gidip sağa dönüyor vs. vs. Bu şekilde sürekli kayıt yapıp her seferinde oraya çarpmadan yön değiştiriyor. Hatta yeniden başladığında ortam değişikliğine karşın önceki kayıtları da check ettirilebilir. Yani bu şekilde öğrenebilir yapay zeka olduğunu düşünüyorum ama senin de bir yapay zekadan beklentin ne merak ettim şimdi :D
Yani sonuçta ne yaparsan yap programlaman lazım robotu öğrenmesi için. Labirent olayı küçük ve basit olabilir ama ondan yola çıkarak çok daha büyük ve karmaşık projeler yapılabilir.

Benim gördüğüm kadarıyla yapay zeka adına şimdiye kadar yapılan herşey. Çok iyi bir şekilde tanımlanmış problemleri insana göre çok daha hızlı ve verimli bir şekilde çözmeye yarıyor. Mesela satranç, veya bir radarın yüzlerce hedefi aynı anda incelemesi ve en değerli hedefi seçmesi, veya Amerika nın "Echelon" denen global telefon dinleme şebekesinin bilgi toplayıp değerli ve anlamlı bilgileri süzmesi.

Ben insan zekası ile kıyaslıyorum ve yapay zekanın bin sene sonra bile insan zekasına göre son derece ilkel kalacağını düşünüyorum. Ama tam tersini düşünen arkadaşlarım da var. Mesela Terminatör filmindeki senaryonun çok olası bir senaryo olduğunu söyleyip tırsıyor :D

Benim gördüğüm kadarıyla yapay zeka adına şimdiye kadar yapılan herşey. Çok iyi bir şekilde tanımlanmış problemleri insana göre çok daha hızlı ve verimli bir şekilde çözmeye yarıyor. Mesela satranç, veya bir radarın yüzlerce hedefi aynı anda incelemesi ve en değerli hedefi seçmesi, veya Amerika nın "Echelon" denen global telefon dinleme şebekesinin bilgi toplayıp değerli ve anlamlı bilgileri süzmesi.

Ben insan zekası ile kıyaslıyorum ve yapay zekanın bin sene sonra bile insan zekasına göre son derece ilkel kalacağını düşünüyorum. Ama tam tersini düşünen arkadaşlarım da var. Mesela Terminatör filmindeki senaryonun çok olası bir senaryo olduğunu söyleyip tırsıyor :D
Tamam işte abi sen benim söylediğimin çok çok ileri seviyelerinden bahsediyorsun. insan zekası ile kıyaslama olayını şöyle bir düşündüm beynim yandı. Senin ile Arkadaşın arasında kaldım. Biraz detaylı düşüneyim bakayım kimi seçecem :D

Tamam işte abi sen benim söylediğimin çok çok ileri seviyelerinden bahsediyorsun. insan zekası ile kıyaslama olayını şöyle bir düşündüm beynim yandı. Senin ile Arkadaşın arasında kaldım. Biraz detaylı düşüneyim bakayım kimi seçecem :D

Terminatör filminde yapay zeka ne yapıyor?

1) Bir robot ve onun silahlarını tasarlıyor ve tüm özellikleriyle çalışır hale getiriyor. Fabrikayı kuruyor, hammaddeyi tedarik ediyor, montajı yapıyor, test ediyor, programını geliştiriyor.
2) Bu robotun sahada kullanımı ve performansını (kaç insanı, ne kadar zamanda, hangi maliyetle öldürdü) değerlendiriyor. Nerelerde geliştirebileceğini belirliyor, ona göre de yeni jenerasyon modeller tasarlayıp üretiyor.
3) Bakıyor insanların bir türlü soyunu tüketemiyor, zaman makinasını icat ediyor, tasarlıyor ve çalışır hale getiriyor. Sonra da John'u öldürmek için geçmişe bir robot gönderiyor :katil2:

Tamam film çok güzel, her bir bölümünü en az 10 kere seyretmişimdir, ama bu bir hayal. 1000 sene bile geçse, bir yapay zeka sıfırdan yeni bir teknoloji geliştiremeyecek.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,789
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back