LCR metre tavsiyesi

Sercan

--
Çoğu zaman hurda kartlardan malzeme söküyorum. Bunların sağlamlık kontrolü benim için çok önemli.

Halihazırda bende HW-308 var.

Fakat pratik kullanım için aklımdan Uni-T'nin UT612 model LCR metresini almak geçiyor.

Almadan da foruma bir danışayım istedim, Varsa tavsiyeleriniz ve tecrübelerinizi almadan bilmek isterim.

Forum olarak ölçüm elemanlarında 'uni-t' ciyiz, güç elemanlarında 'korad' cıyız. :katil2:

Birde Uni-T'nin daha yeni modelleri de var. Mesela UT622 serisi

Birde desktop tipi UTR2810 serisi modelleri varmış.

Forum olarak ölçüm elemanlarında 'uni-t' ciyiz, güç elemanlarında 'korad' cıyız. :katil2:
Alınmayacak gibi değil ki aşağıdaki sinyal jenaratörünü Siglent SDM3065X ile ölçtüğümdeki eğerler inanılmaz çıkmıştı.

Bir proje baslatip kendimiz yapsak.
Çok isterim fakat bu tarz projelerde benim gibi amatörler için elde daha iyi bir referans olmadıkça ilerlemek çok mümkün değil. Varmak istediğimiz sonuç doğru ve hassas bir ölçüm olacağı için, kendi yapacağımız versiyonla mutmain olmanın yolunu bulamam.

Bir de proje geliştirirken kullanacağım malzemeler bile hurda kartlardan çıkma olacağı için benim için genel olarak bir dizi paradokstan bahsediyoruz. :D

---

Şahsen yapabileceğim en iyi seçenek olarak iyi bir cihaz aldıktan sonra eldeki parçalardan emin olup, bunun üzerine kendin yap versiyonu üzerinde çalışabilirim gibi görüyorum.

Ama forumda belirli bir güven kazanmış versiyonu olsa, doğrudan bir replika yapabilirdim. Benim niyetim bu değil ama o da hazırcılık gibi görünebilir...

Bir proje baslatip kendimiz yapsak.
Çok iyi olur . Ama bence bunu LCR imal eden bir firmaya sipariş gelmiş gibi ve termin verilmiş gibi düşünüp öyle tasarlansa daha iyi olur.
Malüm ürünü çıkarmak kadar istenilen tarihe yetiştirmekte çok önemli.
Proje tamamlanma tarihi olmadığında sayfalarca sürüyor sonra pek bir sonuca ulaşılmıyor

Birde hep Uni-T'den bahsesiyorum ama masaüstü versiyonları gördükçe başka marka ürünlerde olabilir. Uni-T'nin orta sınıf ürünlerde makul bir güvenilirliği var diye seviyorum ben.

1703682302836.png

622 nin ölçüm toleransı ve aralığı daha iyi. Ama şarjlı olması hoşuma gitmedi. Şarj edilmesi hatırlanacak bir cihaz daha. OLED olduğu için de şarj fazla gitmez.

@Sercan yeni bir LCR metre alacağına, T4 firmware'i üzerinde çalışıp farklı özellikler ekleme yoluna da gidebilirsin. Mesela T4 e SCPI kontrol özelliği :)

622 nin ölçüm toleransı ve aralığı daha iyi. Ama şarjlı olması hoşuma gitmedi. Şarj edilmesi hatırlanacak bir cihaz daha. OLED olduğu için de şarj fazla gitmez.
Bunun şarjlı olmasından bende hoşlanmadım. İçinden kim bilir nasıl bir pil çıkacak. Hantek bu konuda çok daha iyi, içerisinde 18650 lityum pil yuvası var. Punto filan derdi de yok, gerektiğinde Aspilsan ile değiştirebilirim.

622 yi alıp masa tipi gibi de kullanabilirsin bir güç kaynağı ile. Çok gezinmesi gereken bir alet değil. Ölçüm performans özellikleri iyi gerçekten.

Eevblog'da biri içini açmış. Sanıyorum bunda da iki tane 18650 pil paralel bağlı ama bir kılıf içinde.

1703684664487.png

Yanyana kabaca şu şekilde:

1703685578109.png

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,848
Üyeler
2,482
Son üye
ilker29

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back