HW-308 ESR Transistör Komponent Test Cihazı

Sercan

--
Eski kartlardan filan söktüğüm malzemeleri hızlıca ayırmak için kullanırım diye bir çok yerde görmeye alıştığımız komponent test cihazını motorobit isimli bir siteden 64 TL'ye satın aldım. Aslında bunu yeni bir konu olarak açmadan, atölyeyi organize etme ile ilgili konu üzerinden ilerleyecektim fakat bu cihazı aldığınızda biraz ilgiye ihtiyacı olduğunu fark ettim. Örneğin aşağıdaki resimde görüldüğü gibi ekranda bir kalkma oluyor. O yüzden bu cihazı kullanan ya da kullanmak isteyenler için faydalı olabilir diye buraya ayrı bir konu açtım.

Benim aklımda şimdilik
-Cihaz için bir kutu tasarlamak gerekiyor. (Bu cihazın çok farklı versiyonları olduğu için hazır olanları uyacak gibi durmuyor, aldığım yerin adını o sebeple yazdım)
-Yazılım versiyonunu bilmiyorum onu araştıracağım.
-Bir de tabii gerçekten faydası olacak mı?
soruları var.

IMG_20200608_183714.jpg
IMG_20200608_183845.jpg

Son düzenleme:
Test etmek istediğiniz şeyler varsa, konuya yazarsanız onu da yapmaya çalışırız. Şimdilik ben kutu tasarımı ile uğraşacağım.

Bunlar çok iyi çalışıyor. Dandik göründüğüne bakmayın, inanılmaz özellikleri var. K firmware ve M firmware diye iki versiyonu var. Birini seçip kullanma kılavuzunu okuyun. Kendiniz derleyip yükleyemeniz en mantıklısı. Kalibrasyonu mutlaka yapılmalı. Hem üzerindeki kalibrasyon seçeneğiyle, hem de firmware derlemeden önce ayarlanacak bazı sabitlerle kalibre edebiliyorsunuz.

Muhteşem, uzun zaman önce yazılım konusunda böyle bir kaynak olduğuna dair denk gelmiştim de almadığım için silik hatırlıyordum, ben de tam bunu araştıracaktım.

Kutu tasarımını yapıp çıktısını aldım. Doğrudan bağlı olan pil yuvasını arka kapağa vidalamak için araya soket ekledim. Kapağı söktüğüm zaman soket sayesinde kolayca ayrıştırıyorum. Pil yuvasının arkada olması, ağırlık merkezini geriye çekerek masada güzel bir açı ile durmasına olanak verdi. Bu cihaza kesinlikle kutu yapmak ya da kutulu almak lazım. Yoksa ekran bağlantısı bir süre sonra kopup cihazın çöp olmasına neden olabilir. Hiç kullanmadığım halde ekran yuvasından defalarca çıktı...

1591749797514.png

1591749855769.png

Son düzenleme:
Pil yuvasının olduğu kısım alt tarafta küçük kalmış. Cihazı masaya koyduğun da sağa solan devrilmez mi çalışırken? 6 adet kalem pil yuvası yapıp altını tam kaplayabilirdin. Yada yamulmaması için bacak tarzı birşey.

Oldukça stabil o nedenle ayak yapmaya ya da pozisyonunu değiştirmeye hiç gerek yok. Alternatif için en güzel çözüm 18650 li-ion pil ile şarjlı besleme yapıp, onu da dahili yapmak olur.

ESR miliOhm L C filanda ölçmek istersen :

Projenin Fusion 360 dosyasını da ekliyorum. STL yerine Fusion 360 dosyasını paylaşıyorum ki pil yuvası farklı olan modeller için geliştirebilirsiniz.

1632209464239.png
1632209629890.png

Ekler

• Gövde v9.zip
    897 KB · Görüntüleme: 106
Pil yuvasını daha monte etmedim.
Çok güzel oldu. Kenarlara biraz fillet ekledim ama yazıcı ayarları yüzünden düzgün bastıramadım.
Yinede çok güzel ve kullanışlı. Eline sağlık.

20210921_221157.jpg

Bende elimde boş pvc kutuyla bi kasa yapmak istedim, istediğim gibi olmadı ama ginede koruma için iş görecekti. Deliklerini açtım, LCR metreyi yerine oturttum ve yerine silikonla yapıştırdım. Boyama işine tam başlayacakken. Bir denesem mi acaba nasıl duruyor diye merak sardı. Çalıştırdım, ekran sadece yeşil yanıyordu yazı yoktu. Pili değiştim sonuç aynıydı. Dedim bi silikonları felan temizleyip bakayım. Ama ne yapsam fayda etmedi en son ekranı söktüm tahminimce ekran flexini yerine oturturken incittim. Acaba söksem geri takar mıyım diye ekranı söktüm, ekrandan da flexi söktüm. Allaha emanet oldu ekran :D Ekran fiyatlarına bakayım dedim çok değildir. Ekranı türkiyede bulamadım. Yurtdışında var oda yeni bir LCR metre fiyatı.
20210921_224503.jpg

Ozaman dedimki benim elimde 16x2 Lcd var. Elimdeki bu ekranı buna uyarlayayım. Şuan onunla uğraşıyorum bakalım olacak mı olursa bununla ilgili detaylı bilgiyi paylaşacağım. Ama üzerindeki her parçayı söküp başkaprojelere ayırmama ramak kaldı :D
20210921_224508.jpg

Elindeki ekranı kullanmak için Firmware değişikliği yapmalsın ki bu mümkün! Yani hazır bu kadar dağıtmışken güzel bir projeye dönüştürebilirsin.

Orijinal firmware ve şemalara aşağıdaki github sayfasından erişebilirsin. Orada 2x16 LCD ile ilişkili şema ve firmware mevcut diye hatırlıyorum. Hatta Arduino versiyonu bile mevcut...

Elindeki ekranı kullanmak için Firmware değişikliği yapmalsın ki bu mümkün! Yani hazır bu kadar dağıtmışken güzel bir projeye dönüştürebilirsin.

Orijinal firmware ve şemalara aşağıdaki github sayfasından erişebilirsin. Orada 2x16 LCD ile ilişkili şema ve firmware mevcut diye hatırlıyorum. Hatta Arduino versiyonu bile mevcut...

Bunu da inceleyeceğim teşekkür ederim.

Bilmiyorum rastladınız mı ama LCR T4'e güzel bir firmware Update gelmiş belki daha yenileri vardır ama Buda hiç fena değil.

Çinden getirttim 17 lira tuttu sanırım haziran sonu gibi geldi. Satıcı linki https://tr.aliexpress.com/item/33025397624.html gösterilerden farklı geldi ama tam uydu. 14 pin görünüyor fakat iş gören 10 pin zaten ve yeşil arka aydınlatma beyaz oldu, tavsiye ederim.

Ekler

• IMG-20210626-WA0005.jpeg
    IMG-20210626-WA0005.jpeg
    189.6 KB · Görüntüleme: 130
  • IMG-20210626-WA0003.jpeg
    IMG-20210626-WA0003.jpeg
    166 KB · Görüntüleme: 129
Çinden getirttim 17 lira tuttu sanırım haziran sonu gibi geldi. Satıcı linki https://tr.aliexpress.com/item/33025397624.html gösterilerden farklı geldi ama tam uydu. 14 pin görünüyor fakat iş gören 10 pin zaten ve yeşil arka aydınlatma beyaz oldu, tavsiye ederim.
Teşekkür ederim bir fiyat analizi yaptım 17 lira tutması mümkün gözükmüyor.
Ürün Fiyatı:34TL
KargoParası:34TL
Vergi:6TL
+Totalde:74TL tutuyor hadi diyelim Aliexpress yeni kullanıcı kuponu ile 17 TL indirim bastık 57TL tutuyor.
Yani bunu almaktansa direkt olarak LCR T4 ün kendisini o fiyata alabliyoruz. Nasıl mı ?

LCR T4 - 74TL indirimi kullanınca 57TL oluyor.

Şimdi benim anlamadığım Bu ekran, Kart üzerindeki her şeyden bu kadar değerli mi yav?

1-2-3 nolu uçların hepsini birbirine bağlayınca ölçüm yap butonuna basınca selftest moduna geçiyor %80 kere kadar doluyor bar sonra 100nf kondansatör tak diyor buradaki kalibrasyon detaylarını bilen yada uygulayan var mı

Ama ne yapsam fayda etmedi en son ekranı söktüm tahminimce ekran flexini yerine oturturken incittim.

Ekranın flexi zarar görmediyse yerine baskı ile tutturursan çalışması lazım. Normalde yerine yapışık o, tekrar nasıl yapıştırılır ben de bilmiyorum, ama ekrani flex arada iken PCB'ye bir şekilde baskı yaparak sıkarsan çalışması lazım.

Forum istatistikleri

Konular
5,938
Üyeler
2,507
Son üye
30agustos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back