Bluetooth Modül

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Piyasada satılan tonla bluetooth modül var. Kimisini müzik aktarmak amacı ile kullanıyoruz, kimisini veri.
Peki bunları ayıran fark nedir? Mesela müzik aktarılan bir bluetooth ile veri aktarsak ne olur?
Piyasada arduino için satılan hc-05, hc-06 modüller var. Bunların bluetooth versiyonu 2.0 olmasına rağmen bir hayli pahalılar.
Mesela bir tane bluetooth versiyonu 5.0 olan bir kart buldum HC'lerin yarı fiyatından daha ucuz.

Aslında şuanki projemde pico ile kullanmayı düşündüğüm bir bluetooth modeli ararken her zamanki gibi kayboldum ve yolum buraya düştü.

Müzik aktaran bluetooth modüllerinde dahili DAC modülü var. En büyük fark burada oluşuyor sanırım.

Dışarıdan müdehale edilecek gibi değil. En azından benim gördüklerim. Tek yonganın içine mikrokontrolör, ram, flash, anten devresi, dac, çevre birimleri, alayını koyuyorlar. Hatta bazılarında 0.5w ampflifikatör bile var:D

Acaba wifi mi kullansam? Bir tane wifi mouse var kullanılmayan onun devresini kullanabilir miyim acaba?

esp32nin üstünde hem wifi hem bl var abi pcden okuyacaksak piconun usb portunu kullanalım
Kablo kullanmak istemiyorum. Cihazdan wifi yada bluetooth ile veri gönderip, pc den almak istiyorum. Pc anakart üzerinde hem bl var hem wifi var. Bl'u çoğunlukla kulaklık için kullanıyorum, interneti de kablo üle aldığım için wifi boşta şuan. Ama çok büyük de bir kart istemiyorum. Küçük birşey olmalı sadece veri gönderecek. i/o pin filan istemiyorum. Yoksa bendeki nodemcu da kullanabilirim.

Kablo kullanmak istemiyorum. Cihazdan wifi yada bluetooth ile veri gönderip, pc den almak istiyorum. Pc anakart üzerinde hem bl var hem wifi var. Bl'u çoğunlukla kulaklık için kullanıyorum, interneti de kablo üle aldığım için wifi boşta şuan. Ama çok büyük de bir kart istemiyorum. Küçük birşey olmalı sadece veri gönderecek. i/o pin filan istemiyorum. Yoksa bendeki nodemcu da kullanabilirim.
bilgisayar yazılımı hakkında bişey diyemem hiç tecrübem yok o konuda esp32 kullanırsak esp32 ile pico arasında haberleşme oluşturup esp32ye istediğin dataları yazarsın esp32ye gelen veriyi ister wifi ister Bluetooth üzerinden gönderirsin ama esp32ye de program yazmak gerekir haberleşme üzerinden aldığını wifi yada Bluetooth üstünden söylemesi için

bilgisayar yazılımı hakkında bişey diyemem hiç tecrübem yok o konuda esp32 kullanırsak esp32 ile pico arasında haberleşme oluşturup esp32ye istediğin dataları yazarsın esp32ye gelen veriyi ister wifi ister Bluetooth üzerinden gönderirsin ama esp32ye de program yazmak gerekir haberleşme üzerinden aldığını wifi yada Bluetooth üstünden söylemesi için
Yazılım işini araştıra araştıra çözeriz. Şuan önemli olan hangi modülü kullanacağımız. Sadece veri gönderecek ucuz birşey arıyorum.

Yazılım işini araştıra araştıra çözeriz. Şuan önemli olan hangi modülü kullanacağımız. Sadece veri gönderecek ucuz birşey arıyorum.
esp01(8266)
AI_THINKER_1.64.bin ile kullanıp tx-rx(uart)kullanarak hallederiz hem fiyat hem boyut olarak uygun 8pini var sadece

esp01(8266)
AI_THINKER_1.64.bin ile kullanıp tx-rx(uart)kullanarak hallederiz hem fiyat hem boyut olarak uygun 8pini var sadece
Heh tamam bu iş görür işte. Hem ucuz hem de küçük. Bundan bir tane alayım. Zamanı gelince kodlarız.
Bir de bunu anakart üzerine monte etsek etraftaki komponentlerin oluşturduğu manyetik alandan filan etkilenir mi acaba?

Heh tamam bu iş görür işte. Hem ucuz hem de küçük. Bundan bir tane alayım. Zamanı gelince kodlarız.
Bir de bunu anakart üzerine monte etsek etraftaki komponentlerin oluşturduğu manyetik alandan filan etkilenir mi acaba?
bunu 1 akım trafosu 2 röle olan devrede kullanıyordum sapıtmıyordu

Screenshot_2022-04-01-17-17-10-252_com.android.chrome.jpg

Ben modemle iletişim kurmayacağım. Cihaz ile pc arasında olacak bağlantı. Bu ikisinin arası taş çatlasın 2m olur. O yüzden anten gereksiz olur. Ama fiyat farkı yoksa ekstra özellik göz çıkarmaz. Fiyatına bakar değerlendiririm.
onu 01 ile yapabilir miyiz bilmiyorum abi

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,766
Üyeler
2,459
Son üye
confessinq

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back