0-30V 3A Ayarlı Güç Kaynağı UA723 TIP3055

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
0-30V 3A Ayarlı Güç Kaynağı UA723 TIP3055
Geçenlerde konusu geçmişti. Sıkıldığım bir vakit çizmiş bulundum. İki adet tip3055'i paralel olarak ekledim. Böylece daha iyi bir akım değeri elde edilecek.
Ekte bakır plaketin altına ve üstüne baskı yapılacak şekilde üç adet pdf var. İndirip kullanabilirsiniz.
Ben şemadaki gibi çizdim ama devreyi toplayıp test etmedim. Herhangi bir hata görürseniz söyleyin düzelteyim.
Eğer üst tarafı baskı yapacaksanız "mirror" yazan pdf'i kullanın, yok eğer kesip yapıştırmak isterseniz düz görünen pdf'i kullanabilirsiniz.

ua723 şema.PNG

ua723.PNG

ua723 top.PNG

ua723 bottom.PNG

Ekler

• ua723 bottom.PDF
    92.4 KB · Görüntüleme: 203
  • ua723 top mirror.PDF
    32.1 KB · Görüntüleme: 207
  • ua723 top.PDF
    32 KB · Görüntüleme: 225
Son düzenleme:
Güç transistörlerine dengeleme dirençlerini koymamışsın. Her emitere 0.22 Ω 5W taş direnç koyabilirsin.

Dengeleme dirençleri olmadan da devre çalışır, ama iki paralel transistör tam olarak aynı olmayacağı için, tam olarak eşit ısınmayacakları için geçen akımı farklı oranda paylaşır. Mesela 3 A çekiyorsun, transistörün birisi 2 A diğer 1 A geçiriyor olabilir.

Dengeleme dirençlerini emitere seri bağlayacaksın, şaseye falan değil.

Dengeleme dirençleri olmadan da devre çalışır, ama iki paralel transistör tam olarak aynı olmayacağı için, tam olarak eşit ısınmayacakları için geçen akımı farklı oranda paylaşır. Mesela 3 A çekiyorsun, transistörün birisi 2 A diğer 1 A geçiriyor olabilir.

Anladım abi. Bir şey daha öğrendim. Unutmazsam yine :D

Düzeltip ilk mesaja ekledim abi.

@taydin
Size bir sorum olacak.
Bu kartın ufak tefek değişikliği ile, 5x 2n3771 i süreceğim. Sabit 14 volt ile 25 amper düşünüyorum.
Sorum şu:
5x 2n3771 li 30cm uzunluğundaki radyatörü hazırladım. Yalnız dengeleme dirençlerini daha kolay olduğu için kollektör den bağladım.
Bir sakıncası var mı?

5x 2n3771 li 30cm uzunluğundaki radyatörü hazırladım. Yalnız dengeleme dirençlerini daha kolay olduğu için kollektör den bağladım.
Bir sakıncası var mı?

Dengeleme dirençlerinin mutlaka emiter'de olması gerekiyor. Kollektörde hem hiçbir işe yaramaz, hem de ısınarak boşu boşuna enerji kaybına yol açar.

Dengeleme dirençlerinin mutlaka emiter'de olması gerekiyor. Kollektörde hem hiçbir işe yaramaz, hem de ısınarak boşu boşuna enerji kaybına yol açar.
Sağ ol abim:
Bir yabancı siteden gördüğüm yorumda aynı. Bu dirençler emiter beyz arasını kompanze ediyormuş. Doğal olarak kollektörde hiçbir işe yaramıyormuş. Google Türkçe çeviriden bu kadar anlayabildim.

Emitter pinine konulan dirençler akım balansı için, her transistörden çekilen akım eşit olsun diye, Kollektör uçlarına bağlanırsa arkadaşların dediği gibi ısı yoluyla boş yere enerji kaybı olacaktır,üstelik dirençler az da olsa akım sınırlaması yapacağı için giriş akımını azaltıp voltajın aniden çökmesine neden olabilir, devrenin verebileceği akım azalabilir, mutlaka emiter pinine bağlanmalı , direk sürmek transistörlerin birinin veya bir kaçının aşırı yüklenmesine aşırı ısınıp erken bozulmasına, transistörler arasında ki minivoltluk oynamalarda bile rasgele devreye girip çıkmasına, voltaj ve akım salınımlarına(dalgalanmalarına) neden olabilip hassas regüle isteyen devrelerin arızalanmasına neden olabilir

yukarıdaki 0- 30 volt ayarlı güç kaynağının ares şemasını nasıl çizeriz acaba yardımcı olacak mı ???
altınmış gibi çizen arkadaş paylaşmıyor... şunun ticaretini yapsan ne ki internette zibil gibi güç kaynağı satulıyor bu nasıl mantık zihniyet ????

yukarıdaki 0- 30 volt ayarlı güç kaynağının ares şemasını nasıl çizeriz acaba yardımcı olacak mı ???
altınmış gibi çizen arkadaş paylaşmıyor... şunun ticaretini yapsan ne ki internette zibil gibi güç kaynağı satulıyor bu nasıl mantık zihniyet ????

Başkaları hazır çizilmiş PCB'yi neden bana vermiyor diye çekişeceğine, kendin Proteus'u kurup çizebilirsin.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,656
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back