110 v kaynak makinası 220 v cevirme

Hüseyin 15

Yeni Üye
Bu ozelikteki bir dönüştürücü makinayı çalıştırıyor ama kaynak yapmıyor sebebi benim dönüştürücü yu nasıl çalıştığını bilemedigimden kaynaklı da olabilir çünkü ilk çalıştırma da voltaji yuksek vermisim daha sonradan düzelttim ama kontansidor patladi makina çalışıyor suan ama kaynak yapmıyor isik cikariyor sadece voltaj düşürücü ozelligi aşağıdaki gibi
Maksimum Güç: 10000W (220V girerken)
Voltaj Düzenleme Aralığı: 0-220V kademesiz olarak ayarlanabilir (yük koşulları altında), gerçekten 0V'a yükselir, 0V'dan yükseltme
Anma Akımı: 25A
Maksimum Akım: 45A (dirençli yük sınırı gücü, uzun süreli ısıtma için 5000W önerilir)
Ürün Özellikleri: Gecikme yok, gecikme yok, yüksek güçlü tristör dalgalanmasız, ani yükselmesiz, RC absorpsiyonlu çoklu korumayı etkin bir şekilde korumak için tepe voltaj absorpsiyon devresi ile
Kontrol Edilebilir
Bana yol göstermenizi istiyorum hangi devre elemani degistirsem 220 voltta calistira bilirim mesela kontansidorleri degistirsem mosvet Igbt bunlar nerde ve nasıllar bilmiyorum meraklıyım araştırmak istiyorum bu dönüştürücü ise yarar mi yardımcı olursaniz sevinirim
IMG_20240505_211433.jpg
IMG_20240505_211538.jpg
IMG_20240505_211514.jpg
IMG_20240505_211502.jpg
IMG_20240505_211441.jpg
IMG_20240505_211618.jpg
IMG_20240505_211831.jpg

Cihaziniz 110v fakat siz 220v da calistirmak istiyorsunuz degil mi?

Eger boyle ise bence hic ugrasmayin yeni bir kaynak makinesi alin. Cunku bu guclerde voltaj dusurucu pahali olacaktir. Her elektronik voltaj dusurucu kaynak makinasinin fasilali sekilde ani akim taleplerine adapte olamayabilir.

Su anki ariza umarim asagidaki fotoda gorulen sismis kapasitoru degistirince duzelir. Makineye yuksek voltaj verince guc katindaki anahtarlama elemanlari arizalanmadigi icin sanslisiniz.

img_20240505_211618-jpg.33705

Son düzenleme:
Bilgim yok öncelikle, sadece fikir.
Resimlerde tarak tipi bir köprü diyot gördüm diye konuşuyorum.
Kaynak makinesi, 110 voltlu tam dalga doğrultarak kullanıyor ise bunu yarım dalga doğrultucuya çevirerek 220v da kullanabilir mi acaba?

Bilgim yok öncelikle, sadece fikir.
Resimlerde tarak tipi bir köprü diyot gördüm diye konuşuyorum.
Kaynak makinesi, 110 voltlu tam dalga doğrultarak kullanıyor ise bunu yarım dalga doğrultucuya çevirerek 220v da kullanabilir mi acaba?
Benim elektronik bilgim yok malesef arastiriyorum

Cihaziniz 110v fakat siz 220v da calistirmak istiyorsunuz degil mi?

Eger boyle ise bence hic ugrasmayin yeni bir kaynak makinesi alin. Cunku bu guclerde voltaj dusurucu pahali olacaktir. Her elektronik voltaj dusurucu kaynak makinasinin fasilali sekilde ani akim taleplerine adapte olamayabilir.

Su anki ariza umarim asagidaki fotoda gorulen sismis kapasitoru degistirince duzelir. Makineye yuksek voltaj verince guc katindaki anahtarlama elemanlari arizalanmadigi icin sanslisiniz.

img_20240505_211618-jpg.33705
Anladım vakit ayırdınız icin teşekkür ederim yeni aldım bir hevesle kullanamadim bir türlü tamirede vermeye cesaret edemiyorum piyasada yaparim deyip alan ve sonra pesinden kosturan insanlar yüzünden kendim bulursam bir yontemi halletmeye calisacagim

110V şebekede çalışan ve SMPS içeren cihazların çoğu aslında 220V ile çalışacak şekilde tasarlanıp girişinde gerilim katlayıcı bulunan cihazlar.

Sanırım girişte iki adet 220uf/200V kapasitör var. Eğer bu iki kapasitör seri bağlı ise orada gerilim katlayıcı yapı var demektir. Yani 110V gerilim doğrultulurken katlanır ve 310VDC elde edilir. Öyle ise gerilim katlama iptal edilip direk 220VAC ile çalıştırılabilir. Geçmişte 110VAC ile çalışan bir cihaz için bunu yapmıştım.

Üzerinde 110V-220V anahtarı olan eski güç kaynaklarını hatırlarsınız. Onlarda da olay gerilim katlayıcıyı devreye sokup çıkarmak. Şemada anahtarın olduğu kısmı sabit 110VAC ile çalışan cihazda bulup bağlantısını kesmek gerekiyor. Yani kapasitörlerin orta noktası ile köprü diyotun AC girişlerinden biri ile olan bağlantı kesilecek ve gerilim katlama iptal edilmiş olacak.

s_atx01a.png

Son düzenleme:

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
6,520
Üyeler
2,679
Son üye
eg3wie

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back