230VAC ile Çalışan Havyalar için Dimmer Devresi

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Bu gün elime bir tane çok eski bir Arçelik makineden sökülmüş dimmer devresi geçti. Beni azad edin diye ağlıyor. Resmini çekmeyi akıl edemedim. Belki yarın eklerim konuya.
Bende tersine mühendislik yaparak şemasını çıkarttım. Hemen boş bir vaktimde de LINUX da KiCad de çizdim.
Sonra kendime mail atıp evde windows PC de açtım. Valla helal olsun. Linuxda yaptığım windowsta açıldı.

Şema ve Baskıdevre çizimini ekliyorum. Bir bakın bakalım mantıksız olan bir şey var mı?
Yani devre çalışır durumda da acaba ben çizerken hata yaptım mı onu merak ediyorum.
Birde Diac'ın üzerini okuyamadım.
Baskı devre yerleşimine takılmayın. İş yerinde alelacele yaptığım bir şey. Daha düzgün çizerim.
Dimmer Şema.png

dimmer_baskıdevre.png

20240204_133356.jpg

20240204_133405.jpg

Son düzenleme:
Boyle olmali

1706994680267.png

Gerci yuke uygulanacak gerilim belli bir degerden baslayacaksa senin cizdigin de mantikli olabilir. Senin sema voltaji tamamen kismayabilir.

Elektrik supurgesinden soktuysen motorun cok dusuk voltajla baslamasi istenmez o yuzden baslangic voltajinmi yuksek tutmuslardir.

Bu dimmeri nerde kullanacagina gore senin verdigin ve benim verdigim semadan biri secilir. O yuzden PCB de jumparla bir secenek yapmani oneririm.

Elektrik supurgesinden soktuysen motorun cok dusuk voltajla baslamasi istenmez o yuzden baslangic voltajinmi yuksek tutmuslardir.

Bu dimmeri nerde kullanacagina gore senin verdigin ve benim verdigim semadan biri secilir. O yuzden PCB de jumparla bir secenek yapmani oneririm.
Evet süpürgeden sökülmüş. Biz de havyanın belli bir değerde başlamasını istiyoruz. O yüzden orjinal hali bizim için ideal. Ama başka yerde kullanma ihtimaline karşı Jumper çok mantıklı. Yapacağım.

Bir kaç şey soracağım.
Devreyi SMD malzeme ile yapacağım.
C2 elimde 100v SMD var. Kullanıldığı kısımda yeterli mi yoksa şebeke voltajının üstünde mi takmalıyım?
Diac üzerinde ST DB3 C014 yazıyor. Diyakları tanımadığımdan soruyorum. Satın alırken 32v ve 40v diyak olarak mı istemeliyim?

Diac.png

30V diac cok yaygin kullaniliyor. Kondasatorun 50v olmasi yeterli. 40V diacla da calisir sadece tetikleme acilari dolayisi ile yuke uygulanan voltaj degisir.

Şöyle Güncelledim devreyi.

Dimmer Şema.png

dimmer_baskıdevre.png

Jumperi hangi konuma alirsan senin ilk devreye benzeyecek?

Doğru. Bir bakayım neyi yanlış yaptım.

Gnd ataması ve o plane gereksiz, hatta kalması riskli silinmesi gerekli bence. Duruma göre orası faz ya da nötr olacak iki halde gerek göremiyorum

Normalde benim devremde potun orta ucu direk A2 ye bağlı, direnç potun sol tarafına bağlı.
O zaman senin devrene göre direnci orta uca bağlarsak, potun sol ucunu mu A2 ye bağlamamız lazım?

Gnd ataması ve o plane gereksiz, hatta kalması riskli silinmesi gerekli bence. Duruma göre orası faz ya da nötr olacak iki halde gerek göremiyorum
Onu bende fark ettim de birinin beni onaylamasını bekliyordum. Beklediğim onay geldi. Kaldıracağım. :)

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,879
Üyeler
2,488
Son üye
ilter

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back