30V - 5A İyileştirilmiş Demonte Güç Kaynağı

şu ortadaki kocaman kondansatörü parçalasak olmuyor mu? iki tane 4700uf yada 4 tane 2200uf gibi. ne gibi bir farkındalık olur yerleşim fiyat performans açılarından.

Olur tabi. Ama o işi çok da abartmamak lazım. Bazıları çok iyi filtrelensin diye 10 tane 10 mF paralel bağlıyor. Bunu yaparsan hem doğrultucu diyotların stresini arttırıyorsun, hem ilk fişe takıldığında devasa ark olma ihtimalini arttırıyorsun, hem de manyetik parazit yayınımını arttırıyorsun. İlla mükemmel filtreleme istiyorsan, böyle bir kapasitör grubunun önüne bir tane de birkaç mH şok bobini koymak lazım.

@taydin abi sana bol atlamalı bir pcb çizdim.
Senin microcap de çizdiğin şema ile kicad de ki şemayı eşitlemek için eleman numaralarına kadar aynı yaptım.
Gözüne çarpan bir şey olmazsa ilk fırsatta basar gönderirim.

Ekran görüntüsü 2024-01-23 004431.png

Sen gönder. Bende komponentleri de var hemen toparlarım.

Sen gönder. Bende komponentleri de var hemen toparlarım.
İnşallah en kısa zamanda yapabilirim. Dry film ile ilgili bir sıkıntım var. Pentahidratı çok az kullanmama rağmen banyoda yollar kalkıyor. Olmazsa çamaşır sodası ile deneyeceğim.

Dry filmi demir klorür kaldırıyor mu? Ben onu bakır eritmek için biliyorum.
Ben onun icin konu actiydim onceden. @taydin olur demisti.

Ama ben ayrıca demir klorür sevmiyorum. Pcb yi göremiyorum çünkü içinde.

Gökhan,
Demirüçklörürrü pcb nin hemen üzerini kapatacak kadar koyarsan ,sıvıyı sallarken PCB ne kadar erimiş görülür
Çift taraflı kullanıyorum abi. Altınıda arada çevirmem lazım. Bir de elim perhidrole alışkın. Demir klorür daha önce kullanmadım hiç.

PCB vidalama deliklerine yada uygun noktalara deldiğin yerlere biraz kalın kablolar bağla sıvıya dokunmadan kablolardan çıkartır diğer tarafıda eritirsin.Demir3 klörürde elden falan kolay çıkmaz.
Bunun en uygun eritme yöntemi yaklaşık 1 cm yüksekliği plexiglass diktörtgen prizma içinde sallamak ,her iki tarafıda görebiliyorsun.Ama değermi, günde 10 pcb yapanlar için olabilir.

Ben perhidrolü en son 1Lt 35tl ye almıştım. Hala 100cc si duruyor. Şimdi baktım 200tl olmuş.

Aslında en güzeli dik sokmak ta, o kadar sıvı yok elimizde.

Aslında en güzeli dik sokmak ta, o kadar sıvı yok elimizde.

Sen yaparsın o işi. Ben zamanında yaptım pek birşeye benzemedi. İki akrilik levha arasını 5 mm yaparsan fazla sıvı da gitmez. Erimeyi de çok net görürsün.

Yaparım, yapacağım. :)
2 mm'lik pleksiglasslari a5 olarak kesip aralarini 5 mm birakacak sekilde uc taraftan yapistirip zarf gibi bir sey yapilabilir. @taydin hocam, boyle mi onerdigin fikir? Hatta ust tarafina oyle sivi sizdirmayacak gecmeli esnek bir kapak ayarlanirsa sallama imkani da olur.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,839
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back