3d yazıcı Z probu iyileştirme

taydin

Timur Aydın
Staff member
Geçenlerde Z probu ile nozul mesafesini tespit ederken farketmiştim, 3d yazıcımın Z probunda kullanılan mikro switch aşırı derecede sert. Böyle olunca da özellikle tablanın en uç noktasında sıfırlama yaparken tablayı az da olsa esnetir bu.

Daha yumuşak mikro switch araştırmaya başladım. Ama çok kullandığım birşey olmadığı için uygun bir arama yapmakta bile zorlandım. Neyse, sonunda bu switch'in sertliğinin "operating force" veya kısaca OF olarak datasheet'lerde yer aldığını gördüm. Ama tahmin edebileceğiniz gibi, bir switch satan firma arayıp da düşük OF li switch istiyorum deyince adamların neyden bahsettiğim ile ilgili zerre kadar fikirleri yoktu :kizgin2: :kizgin3: Yav bir tane sattığı malı tanıyan esnaf yok mudur memlekette be ...

Yurtdışındaki online mağazalardan istediğin OF ye sahip mikro switch almak mümkün. Mesela mouser'de bolca çeşit var. Ama gümrük belası da var ...

Neyse baktım böyle esnafı arayarak bir yere varamayacağım, türk piyasasında satılan OMRON, şu, bu mikroswitch'lerin datasheet'lerine bakmaya başladım. bir süre değişik switch baktıktan sonra şu modeli buldum:

1592062212242.png

Sadece 0.15 N kuvvet ile basılabiliyor! Bugün dışarı çıkınca bizim evin yakınındaki kartal otomasyon mağazasına gittim ve orada vardı. Denedim ve hakkaten switch inanılmaz yumuşak!

Neyse bu switch'ten aldım ve eve gelince mevcut Z probunun mekanizmasını söktüm

IMG_20200613_180733.jpg

Switch'i tutan ve bir minyatür servoya bağlı olan kol bu. Bunun yenisini basayım ve deliklerini yeni aldığım switch'e göre olsun istedim, ama bu mevcut kolda bir de kolu servoya bağlayan ve içi dişli olan bir parça var (beyaz). Bu parçayı de mevcut kola yapıştırmışlar. O yüzden yeni bir kol basacaksam yeni bir minyatür servo da lazım olacak.

Boşu boşuna servo masrafı yapmamak için bu kolda modifikasyon yapmaya karar verdim. İlave bir parça bastım ve bu parça mevcut kola vida ile bağlanacak (aynı zamanda epoksi yapıştırıcı da olacak). Vida delikleri de daha önce orada bulunan switch'in bağlantı delikleri olacak.

Bu parçayı çizdim fusion 360 da ve ABS ile bastım

IMG_20200613_180749.jpg

IMG_20200613_180832.jpg

IMG_20200613_180906.jpg

Bu şekilde yeni basılan parçaya iki tane delik deleceğim ve bu iki delik de yeni mikro switch'e göre olacak. Bu şekilde de çok daha doğru bir Z sıfırlama yapabilir olmam lazım.

Parçaları birbirine vidaladım ve yapıştırdım.

IMG_20200613_185934.jpg

IMG_20200613_185944.jpg

Switch için de yeni delikleri deldim ve vidaladım

IMG_20200613_191148.jpg

Enduktiflerde temas yok. Daha uzun omurlu. Hassasiyet goreceli. Hassasiyet istiyorsan sifirlama hizi yavas olmali veya bazi tezgahlarda tekrarlama fonksiyonlari var. Yuksek hizli sifirlamadan sonra dusuk hizli tekrar sifirlama yapiliyor.

Tamamlanmış switch'i 3d yazıcının kablolarına lehimledim

IMG_20200613_200742.jpg

Sıfırlama testini yaptım. X ve Y yi limit switch'lere göre yapıyor, orada hassasiyet önemli değil. Z yi şimdi taktığım Z probuna göre yapıyor. Sıfırlama işlemi bittikten sonra kağıt testi ile kontrol edince Z nin çok doğru bir şekilde sıfırlandığını gördüm. Daha önce kağıt ile test edince genelde olması gerekenden sıkı oluyordu ve Z prob yüksekliğini hafif değiştirip ardı ardına deneyler yaparak uygun bir değer bulmam gerekiyordu.

Yuksek hizli sifirlamadan sonra dusuk hizli tekrar sifirlama yapiliyor.
Bahsettiğin bulanık mantık gibi duruyor bu tabii daha gerçekçi bir yaklaşım. İyisinden zarar gelmez ama yazıcılara gerek olur mu bilemedim. Çok hassas tezgahlarda belki.

3D yazıcılar o kadar detaya girmeden yumuşak switch ile sorunları ortadan kaldırabilir. Benim yazıcıdaki (Ender 3 Pro) switch'lerin OZ değerini bilmiyorum zaten switch'lerin üzerinde model numarası bile yazmıyor gene de bir sorun olmuyor. @taydin'ın kendisi paratoner gibi davrandığı için... :D

Sıfırlamanın ne kadar iyi (tekrarlanabilir) olduğunu ölçmek için yazıcının kafasına komparatör saati takmak çok mu abartı olur? Aynı yöntemle baskı yatağı düzgünlüğü de ölçülebilir.

Sıfırlamanın ne kadar iyi (tekrarlanabilir) olduğunu ölçmek için yazıcının kafasına komparatör saati takmak çok mu abartı olur? Aynı yöntemle baskı yatağı düzgünlüğü de ölçülebilir.

Evet onu yapabilirim, komparatör saatleri var atöylede.

Bahsettiğin bulanık mantık gibi duruyor bu tabii daha gerçekçi bir yaklaşım. İyisinden zarar gelmez ama yazıcılara gerek olur mu bilemedim. Çok hassas tezgahlarda belki.

3D yazıcılar o kadar detaya girmeden yumuşak switch ile sorunları ortadan kaldırabilir. Benim yazıcıdaki (Ender 3 Pro) switch'lerin OZ değerini bilmiyorum zaten switch'lerin üzerinde model numarası bile yazmıyor gene de bir sorun olmuyor. @taydin'ın kendisi paratoner gibi davrandığı için... :D

Senin yazıcıda Z probu var mıydı? Ender'lerde yok o, manuel Z sıfırlama yapıyorsun. X ve Y için diyorsan, orada limit switch'e bile gerek yok :D Ben yazıcının kendi parçalarını bastırırken tüm eksenlerdeki limit switchleri sökmüştüm ve sorunsuz baskı almıştım.

Ama Z sıfırlamada tekrarlanabilirlik önemli. Belli bir doğruluk da önemli. Yoksa ilk tabaka ya fazla kalın oluyor ya fazla ince, iyi yapışmıyor vs.

Bu arada düşünüyorum da, bu yazıcının elden geçirmediğim bir tarafı aklıma gelmiyor :D

Gene de uygun bir zamanda tamamen dağıtıp sıfırdan tekrar toplayacağım. Komandolara nasıl G3 ü dağıttırıp monte ettiriyorlar, onun gidi.

Senin yazıcıda Z probu var mıydı? Ender'lerde yok o, manuel Z sıfırlama yapıyorsun. X ve Y için diyorsan, orada limit switch'e bile gerek yok :D Ben yazıcının kendi parçalarını bastırırken tüm eksenlerdeki limit switchleri sökmüştüm ve sorunsuz baskı almıştım.

Ama Z sıfırlamada tekrarlanabilirlik önemli. Belli bir doğruluk da önemli. Yoksa ilk tabaka ya fazla kalın oluyor ya fazla ince, iyi yapışmıyor vs.

Hazırda Z probu yok istersen 10 dolara takabiliyorsun. Zaten dünyada en çok satan yazıcılardan birinde ne takan var, ne de ciddi bir ihtiyaç var. Bende olmadığı halde sorun olmuyor :D sadece video da göreceğin sol alttaki switch ilk pozisyona geldiğinde durduruyor, onu vurgulamak istedim sanırım yanlış yazdım.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,933
Üyeler
2,505
Son üye
mustafa125307

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back