40-80W hafif tabanca havya. Çinli yapmış. İleri teknoloji !

mikron24

Aktif Üye
Weller tabanca havyayı bilirsiniz. Bunlar çok ağır olup sağlamlığıyla bilinir. Uzun süre lehim yapılabilir.
1686750289873.jpeg

Düşük kaliteli benzer ürünlerde uzun süre kullanım sonrası koku gelir, trafosu yanar.

Müjde! Çinli konuya el atmış pratik bir ürün çıkarmış.

Trafoyu kaldırmış, SMPS veya triak koymuş, PWM ile kumanda ediyor
Anlık yüksek güç için de ayrıca tetik eklemiş. Trafo yanma derdi yok. Kuş gibi alet.
Telefon şarjı gibidir. Saclı trafo yoktur. termal koruma bilimum emniyet ve ısı regülasyonu vardır.
Çok makul fiyata arzedilmiş. Ne iyi düşünmüşler. Bravo !

diye düşünerek, şunların benzerini aldım:

p.z
images
images

Fakat içinde devre yokmuş. Şebekeye seri diyod var. Buton(tetik) diyodu kısadevre ediyor. Böylece güç 2 katına çıkıyor. Hepsi o.
Bildiğimiz hobi işleri için kullanılan kıytırık kalem havya. 40-80W olduğu da şüpheli. Param boşa gitti.
Fiyatından şüphelenmem gerekirdi. Acil durum havyası olarak saklayalım. turşu kuralım

Sondakika Seri diyodu by-pass eden tetiği bantladım. Maksium güçte çalışarak uzun süre kullanacaktım. dipten plastik kısım erimeye başladı.. Şimdi tahta sap uydurmaya çalışıyorum

Son düzenleme:
.. bildiğimiz ucuz basit havyanın sap takılmış hali bunlar.

Bende o kırmızı weller var. Ama ben standart ucunu kullanmıyorum. 2.5 mm2 NYA kabloyu büküp onu kullanıyorum. Bunun iki faydası oluyor: Uç sıcaklığı daha düşük oluyor, lehimi kavurmuyor, uç maliyeti de çok düşük oluyor.

Aynı weller gibi kalın tel uçlu olan bir tasarım SMPS veya triyak faz dilimleme ile nasıl olur biraz beyin fırtınası yapalım.

SMPS şeklinde yapsan, çok değişik ve konvansiyonel olmayan bir tasarım gerekli olur. Kabaca 1 V çıkış voltajı ve 100 W havya gücü için 100 A çıkış akımı. Bir de uç metal olduğu için şebekeden izolasyonu sağlamak için flyback tasarımı olması gerekir, düz buck kullanamazsın.

Triyaklı devre ile nasıl olurdu emin değilim. Bir kere çok küçük faz açıları ile çalışmak gerekir, yoksa uç aşırı ısınır. Şebeke izolasyonu sorunu da var.

Şimdi 250 W lık tabanca ile akım ölçtüm. Soğuk iken 250 A akım geçiyor uçtan, ısındıkça hızla azalıyor ve 200 A in altına iniyor. Tam ısıda akımı ölçemedim pensenin çeneleri çok yakın oluyor ucun metaline :)

DC smps modifiye ile bence bu iş olur.
5V 20A çıkış 0.5V 200A olarak ayarlanır. Weller havya kılıfına rahat sığmaz mı?

12v halogen lambalar icin uretilen half bridge devresi kullanilabilir. Sekonder voltajini 0.2v gibi cok kucuk secmek ve feedback transformatoru uzerine yogunlasmak gerekir ve muhtemelen primere seri bir enduktans daha baglamak gerekecek.

2.gif

Forum istatistikleri

Konular
5,994
Üyeler
2,519
Son üye
Coby5

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back