Amerikadan gelen kahve makinesi

noalak

Yeni Üye
Amerikadan gelen Mr Coffee bvmc-knx23 cihazını bir kaç gün boyunca çevirici olmadan kullandım ve haliyle arıza yaptı tamirciye gönderdim tamir edemedi ve kendim denemek istedim içini açtığım zaman devre kartında yanmış bir bölge var sanırım burada direnç olması gerekiyor tamirci sökmüş internetten baktığım benzer bir model devre kartında şöyle bir direnç var sizce ne yapmalıyım? direnç takayım mı? şimdiden teşekkürler.

Ekler

• Screenshot 2021-04-07 15.49.49.png
    Screenshot 2021-04-07 15.49.49.png
    515.1 KB · Görüntüleme: 194
  • be0f507e-1c66-4891-adcb-084814e758ca.jpeg
    be0f507e-1c66-4891-adcb-084814e758ca.jpeg
    161.9 KB · Görüntüleme: 175
  • d8672659-5954-418c-a1b0-70a1f3108847.jpeg
    d8672659-5954-418c-a1b0-70a1f3108847.jpeg
    197.2 KB · Görüntüleme: 178
O direnç için, aynen en sol resimdkei devrede olduğu gibi 22 Ω 1 W bir direnç koyabilirsin. Ama oradaki büyük sarı kondansatörü sökmen lazım ve onun yerine voltaj dayanımı İKİ KAT FAZLA, kapasite değeri ise YARI YARIYA AZ olan bir kapasitör koyabilirsin.

Ama CON2 üzerinden bu başka bir devreyi besliyor. Eğer o devre halen sağlam kaldıysa yukarıdaki çözüm işe yarar. Eğer o devre zaten gittiyse, bu denemeyi yapınca direnç gene yanar.

O direnç için, aynen en sol resimdkei devrede olduğu gibi 22 Ω 1 W bir direnç koyabilirsin. Ama oradaki büyük sarı kondansatörü sökmen lazım ve onun yerine voltaj dayanımı İKİ KAT FAZLA, kapasite değeri ise YARI YARIYA AZ olan bir kapasitör koyabilirsin.

Ama CON2 üzerinden bu başka bir devreyi besliyor. Eğer o devre halen sağlam kaldıysa yukarıdaki çözüm işe yarar. Eğer o devre zaten gittiyse, bu denemeyi yapınca direnç gene yanar.
Cevabınız için teşekkür ederim kondansatör üzerinde şunlar yazıyor:BM 0.82 upf 275v MKP X2 40/105/21 250v ne değerlere sahip kondansatör almam gerekiyor? biraz acemiyim de Birde bundan sonra 110v 220v çevirici ile kullanmayı düşünüyorum

Cevabınız için teşekkür ederim kondansatör üzerinde şunlar yazıyor:BM 0.82 upf 275v MKP X2 40/105/21 250v ne değerlere sahip kondansatör almam gerekiyor?

0.47 µF 450 V bir kondansatör kullanabilirsin.

Birde bundan sonra 110v 220v çevirici ile kullanmayı düşünüyorum

Eğer çevirici kullanacaksan o zaman sadece 22 Ω luk direnci tak, kondansatörü değiştirme. Yukarıda anlattığım değişiklik, makinayı 220 V ile çalıştırmak için.

Eğer çevirici kullanacaksan o zaman sadece 22 Ω luk direnci tak, kondansatörü değiştirme. Yukarıda anlattığım değişiklik, makinayı 220 V ile çalıştırmak için.
Çevirici kullanmadan sadece kondansatör değiştirerek 110v cihaz 220v ile kullanılabiliyor mu? Çok iyiymiş :cool:

Çevirici kullanmadan sadece kondansatör değiştirerek 110v cihaz 220v ile kullanılabiliyor mu? Çok iyiymiş :cool:

Bu devre için öyle, genel olarak değil. Burada güç ihtiyacı az olduğu için transformatör kullanılmamış, onun yerine gerilimi düşürmek için seri bir kondansatör kullanılmış. Ama eğer transformatör ile voltaj düşürülüyorsa bu çözüm geçerli değil.

Çok beğendiğin cihaz olursa 110 V düşürücü trafo ile alabilirsin, uygun fiyata kutulu prizli olanalarıda var. Tabi alacağın cihazın gücüne uygun olması gerekir.

İçerisinde AC motor olan bir cihaz alıyorsan, Amerikan şebekesi ve Türkiye şebekesi aradaki frekans farkı önemli olacaktır. Mesela Amerika'dan bir vantilatör alırsan ve türkiye'de 220/110 dönüştürücü trafo ile kullanırsan:

1) Daha düşük devirle dönecek. Mesela 2000 devirlik vantilatör artık 1666 devir ile dönecek.

2) Daha fazla akım çekecek ve daha fazla ısınacak, motorun ve rulmanların kullanım ömrü azalacak.

Merhaba ,
Bende aynı şekilde bir espresso makinası aldım
Türkiye de çalıştırmak için sadece sarı kondansatörü değiştirmem yeterlimidir?(0.22uf 275 v)
Cihazın içinde trafo ve herhangi bir motor yok

Ekler

• IMG_9656.png
    IMG_9656.png
    6.4 MB · Görüntüleme: 41
  • IMG_9657.jpeg
    IMG_9657.jpeg
    974 KB · Görüntüleme: 42
Öncelikle o kondansatörün görevinin kapasitif düşürücü olduğunu, devreyi inceleyerek teyit etmek lazım. Ondan sonra Türk voltaj şebekesine göre uygun kondansatör değeri hesaplanabilir. Tabi bu değişiklik, sadece bu kapasitif düşürücünün beslediği devre için bir çözüm olacak. Cihazda doğrudan şebeke voltajı ile çalışan ayrı bölümler varsa onlar için de çözüm üretmek gerekecek. Yani ezberden gitmek doğru değil.

Sadece kart beslemesini ayarlamak yetmeyecektir.
Espresso makinesinde pompa olur. Motor benzeri parçadır. Ayrıca su tankı içinde rezistans vardır. 120V makineyi 230V şebekede çalıştırmak isersek, bunları değiştirmeden hızlı ısınma süresi ve abartılı basınç ile kısa sürede makine çöp olacaktır

Son düzenleme:
İlginiz için ayrı ayrı teşekkür ederim.
Sanırım bir konvertör kullanmak çözüm açısından optimum yol olacak.

İlginiz için ayrı ayrı teşekkür ederim.
Sanırım bir konvertör kullanmak çözüm açısından optimum yol olacak.

AC Motor varsa konvertör de çözüm olmaz, çünkü frekans farkından dolayı devir farklı olacak. Garanti çözüm uygun güçte online UPS kullanmak. Tabi bu noktada uygun güçte UPS fiyatı ile espresso makinasının fiyatını karşılaştırıp ona göre karar vermek lazım.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,839
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back