ATMEGA328P-AU Stok Problemi

volta

Kıdemli Üye
Kendi kendime şu havya kontrolcüsü projesini yapayım dedim. Adam pid'e kadar herşeyi yapmış. Gerber dosyalarını falanda koymuş. Sadece pcb'yi bastıracan komponentleri sipariş edicen ve lehimleyecen bu kadar. Ama gel gör ki piyasada ATMEGA328P-AU yok. Yani orjinalliğinden emin olarak alabileceğin yer yok. Özdisan, Farnell, Mouser falan gibi yerlerde stok kalmamış. Anlaşılan bu sorun dünya genelinde var ki eevblogda bununla ilgili konu bile açılmış. Hani mosfet, kondansatör falan olsa muadil ürün kullanarak sorunu çözeriz ama işlemcide öyle birşey pek mümkün değil galiba. Yani adam projeyi buna göre tasarladıysa mecbur bunu kullanacağız. Belki klon arduinolardan söküp kullanırım diyecem ama çakma üründen sökeceğimiz mikrokontrolcüden pek hayır gelmez muhtemelen.

Son düzenleme:
Kendi kendime şu havya kontrolcüsü projesini yapayım dedim. Adam pid'e kadar herşeyi yapmış. Gerber dosyalarını falanda koymuş. Sadece pcb'yi bastıracan komponentleri sipariş edicen ve lehimleyecen bu kadar. Ama gel gör ki piyasada ATMEGA328P-AU yok. Yani orjinalliğinden emin olarak alabileceğin yer yok. Özdisan, Farnell, Mouser falan gibi yerlerde stok kalmamış. Anlaşılan bu sorun dünya genelinde var ki eevblogda bununla ilgili konu bile açılmış. Hani mosfet, kondansatör falan olsa muadil ürün kullanarak sorunu çözeriz ama işlemcide öyle birşey pek mümkün değil galiba. Yani adam projeyi buna göre tasarladıysa mecbur bunu kullanacağız. Belki klon arduinolardan söküp kullanırım diyecem ama çakma üründen sökeceğimiz mikrokontrolcüden pek hayır gelmez muhtemelen.

Aliexpresste var. Ama son birkaç ayda aldıklarımın belki yarısı problemli çipler çıktı. Doğru dürüst çalışmıyorlar. Herhalde atmega ömrünün sonuna geldi artık.

Aliexpresste var. Ama son birkaç ayda aldıklarımın belki yarısı problemli çipler çıktı. Doğru dürüst çalışmıyorlar. Herhalde atmega ömrünün sonuna geldi artık.
Aliexpresste var zaten. Yok dediğim güvenilir ürün satan özdisan, farnell gibi yerler.

Robocomboda buldum. Bugün elime geçti. Üzerinde 328p-au yazmıyor ama yanlış ürün değildir galiba değil mi?

atmega328p.jpg

Robocomboda buldum. Bugün elime geçti. Üzerinde 328p-au yazmıyor ama yanlış ürün değildir galiba değil mi?

22578 eklentisine bak
%95 aldığın her 328 klon.
P U P AU ayrımını yapmıyorum ben gerekte yok bence.
Bu aldığında sanırım yerin 5 kat altındaki merdivenin altındaki üretim galiba :)
ATMEL yazısı elle yazılmış gibi.

çalışır aynı yerinde sorun olmaz.

%95 aldığın her 328 klon.
P U P AU ayrımını yapmıyorum ben gerekte yok bence.
Bu aldığında sanırım yerin 5 kat altındaki merdivenin altındaki üretim galiba :)
ATMEL yazısı elle yazılmış gibi.

çalışır aynı yerinde sorun olmaz.
Zaten olmadı özdisan yada farnellda stoğa girince oradan alırım.

farnell.samm.com 'da stoklara girmiş. İlgilenen varsa haber vereyim dedim.

farnell.samm.com sitesi kadar saçma bir site görmedim. Binlerce ürün listeleniyor, hiçbirisi stokta yok ... Mesela Keithley ürünlerini listeletiyorum, binlerce ürün var, daha BİR TANE stokta olan ürüne denk gelmedim. Ama hepsinde "sepete ekle" butonu var :katil2:

samm sitesi kadar saçma bir site görmedim. Binlerce ürün listeleniyor, hiçbirisi stokta yok ... Mesela Keithley ürünlerini listeletiyorum, binlerce ürün var, daha BİR TANE stokta olan ürüne denk gelmedim. Ama hepsinde "sepete ekle" butonu var :katil2:
Ürün arama için tr.farnell.com sitesini kullanıyorum ben. Orası çok iyi. tr.farnell'den arıyorum, bulduğum ürünün kodundan samm.farnell'den sipariş veriyorum. samm.farnell'da olmayan özellikler tr.farnell'da var. Mesela favoriler, stok bildirimi falan samm.farnell'da yok. samm.farnell sadece sipariş geçmek kullanılacak bir site :) .

Son düzenleme:
Samm Gebze organize sanayi bölgesindeymiş.
Yakın olsa ziyaret ederdik mutlaka stokta tuttukları vardır elinde.

farnell.samm.com sitesi kadar saçma bir site görmedim. Binlerce ürün listeleniyor, hiçbirisi stokta yok ... Mesela Keithley ürünlerini listeletiyorum, binlerce ürün var, daha BİR TANE stokta olan ürüne denk gelmedim. Ama hepsinde "sepete ekle" butonu var :katil2:
Özdisanda bu yolda ilerliyor. Sitede 100 bin ürün varsa 70 bini stokta yok. Bir siparişte binlerce ürün getiriyor. Ama stokta olmayanlardan da 100'er tane getirtse zarar etmez bence.

Özdisanda bu yolda ilerliyor. Sitede 100 bin ürün varsa 70 bini stokta yok. Bir siparişte binlerce ürün getiriyor. Ama stokta olmayanlardan da 100'er tane getirtse zarar etmez bence.
Ticaretten çok anlamam ama bence talebe göre o ürün devamlı stok hakkı kazanıyor.

Mesela arduino nano devamlı gider ama nano smd modeli devamlı gitmez bu yüzden smd versiyonu klasik nanoya göre daha az stok yenilemesi alır.

Belki bu düşündüğümden bambaşka bir ticaret politakaları vardır ama ben böyle olduğunu düşünüyorum.

Özdisan farnell.samm dan çok daha iyi. "Stokta" görünen GERÇEKTEN stokta oluyor, hemen satın alabiliyorsun. farnell.samm da hepsi stokta görünüyor, gerçekte %99 stokta değil.

Bir de Özdisan'da stokta değil görünen ürünü talep edebiliyorsun. Sana fiyat teklifi geliyor, tedarik ediliyor ve sana ulaşıyor. farnell.samm da ise stokta görünse de görünmese de sipariş etmenin bir olanağını göremiyorum ben.

farnell.samm da ise stokta görünse de görünmese de sipariş etmenin bir olanağını göremiyorum ben.
Bunun için tr.farnell'i kullanmak gerekiyor. Orada stokta olunca bildirim yap diye bir seçenek var. Biraz saçma bir durum ama ikisi birbirini tamamlıyor. Tüm işlemleri tr.farnell'dan yapıp siparişi samm.farnell'dan veriyorsun. Siparişi tr.farnell'dan da verebilirsin ama onlar gümrük işlemleri ile uğraşmıyor, senin uğraşman gerekiyor. Yani gümrük seni öpmesin diye samm.farnell'dan veriyorsun. Sanırım böyle firmaların distribütörlüğünü yapan diğer yerli firmalrda da bu ikilik var. Hatta aralarında en düzgünü samm galiba. Mesela megasanda (mouser distribütörü) hatırladığım kadarıyla durum daha kötü. Kendi sitesi pek kullanılır değil. tr.mouser'dan ürünü bulup megasan'dan maill yoluyla teklif alıp sipariş veriyorsun. Sanırım stok bilgileri güncel değildi. Şimdi tam hatırlamıyorum.

samm sitesi genel olarak düzgün çalışmıyor sipariş durumu 1 haftadır sipariş alındı durunca bir mail atayım dedim.
bana ürün kargolandı diyip yurt içi kargo takip numarası verdiler.

ne kadar zor olabilir anlamıyorum 1 e-ticaret sitesini sorunsuz çalıştırmak.
insanlar artık 500 tl'ye e ticaret sitesi yapıyorlar pos, kargo takip, otomatik stok takibi vs. vs.

samm sitesi genel olarak düzgün çalışmıyor sipariş durumu 1 haftadır sipariş alındı durunca bir mail atayım dedim.
bana ürün kargolandı diyip yurt içi kargo takip numarası verdiler.

ne kadar zor olabilir anlamıyorum 1 e-ticaret sitesini sorunsuz çalıştırmak.
insanlar artık 500 tl'ye e ticaret sitesi yapıyorlar pos, kargo takip, otomatik stok takibi vs. vs.
Haklısın. Bende ürünün geldiğini yurtiçi kargodan gelen mesajla öğreniyorum :) .Bizim gibi küçük alımlar yapan kullanıcıları pek önemsemiyorlar galiba. Muhtemelen bu tip firmaların işleri daha çok toplu siparişler üzerinden dönüyor. Siteyi pek önemsemiyorlar gibi. Ama siparişlerde bir sıkıntı çıkmıyor. Bugüne kadar üç sipariş verdim. Üçüncüsü yolda. Hiçbir sorunla karşılaşmadım. Siparişi takip eden cuma günü ürünler ingiltereden sipariş geçiliyor, sonraki cumaya kadar ürün sana ulaşıyor(belki 1-2 gün gecikme olabilir).

Haklısın. Bende ürünün geldiğini yurtiçi kargodan gelen mesajla öğreniyorum :) .Bizim gibi küçük alımlar yapan kullanıcıları pek önemsemiyorlar galiba. Muhtemelen bu tip firmaların işleri daha çok toplu siparişler üzerinden dönüyor. Siteyi pek önemsemiyorlar gibi. Ama siparişlerde bir sıkıntı çıkmıyor. Bugüne kadar üç sipariş verdim. Üçüncüsü yolda. Hiçbir sorunla karşılaşmadım. Siparişi takip eden cuma günü ürünler ingiltereden sipariş geçiliyor, sonraki cumaya kadar ürün sana ulaşıyor(belki 1-2 gün gecikme olabilir).
Bu kargo olayını en güzel yapan JLC.
mail atıyorum nerde bu diye.
O an hangi ülkede hangi depolama merkezinde bizim sorgulamamızda hiç görmediğimiz yerlerden geçtiğini görüyoruz.

Benim bi jlc siparişi azerbaycan,almanya,ingiltere geze geze geldi mail attım bu gördüklerim gerçek mi diye bana gelen yanıtta kargonun bütün detayları gözüküyordu toplam 50 farklı adım atmış.

Bu kadar gezmeden nasıl alacağım dediğimde farklı bir kargo methodu kullanın dediler :katil2:

farnell.samm.com u beğenmeyen arkadaşlar olabilir. Yaşı biraz yüksek arkadaşlar beni anlayacaktır. Eskiden yurtdışından ürün getirmek zordu. mail at teklif al derken süreç yavaş işliyordu. Bir bakmışsın bu haftaki yüklemeyi kaçırmış bir sonraki haftaya kalmışsın. Düşük adet siparişlerdede komisyon oranı yükseliyordu.

Megasan ile mouser üzerinden sipariş vermekte zahmetli. Geçen sene bir ürün için kaç kere mail attığımı sayamadım. Kesin almak istiyorum diyorum, zar zor anlaşıp kredi kartı ile ödeme yapmak için mail order yapmak istedim. zar zor derdimi anlatıp anlaştık. herhalde birkaç adet ürün için pek oralı olmak istemiyorlar . farnell.samm.com u beğenmeyebilirsiniz fakat anında fiyat alıp sipariş geçmek mail ile iletişim kurmaktan daha kolay. Diğer arkadaşların dediği gibi stok için farnell in sitesini takip etmek lazım. Samm farnell ürünlerini stok tutmuyor, sipariş üzerine getiriyor. tr.farnell.com da ürün stoğa girdikten sonra samm den sipariş geçebiliyorsunuz. Eğer stok güncellenmediyse samm e mail atıp güncellenmesini isteyebilirsiniz.

Atmega328p yerine atmega328pb-au kullansak olmaz mı? Atmega328p nin yeni versiyonu diye geçiyor. Pic mikrocu olduğumdan arduino ya pek alışamadım. Bem bozuk arduino uno ları tamir etmek için almak istiyorum.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,897
Üyeler
2,496
Son üye
can12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back