BC847 Base-Emitter On Voltage Nasıl Hesaplanır.

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Malum matematik zayıf bende.
Attiny13 den aldığımız 5v ile BC847 yi süreceğiz.
Bu BC847'nin tam açılma voltajını nasıl ayarlarız?
5v 2mA ve 5v 10mA yazıyor. Bu ikisi ne anlama geliyor? Hangisini kullanmamız lazım?

Diyelim ki 10mA olanı kullandık. O zaman BASE direncini hesaplamak için bendeki Ohm kanunu bilgisine göre 5v / 0.01A = 500 çıkıyor.
Bu 500 nedir? Ohm mu? K Ohm mu? Matematik zor ya. :katil2:

Ekran görüntüsü 2024-02-10 001345.png

Ampere bölersen ohm çıkar, mA'ya bölersen sonuç kiloOhm çıkar.

Oradaki 10 ma kollektör akımı. Beyz akımı değil. VBE gerilimi de minimum 580 mV, max 720 mV oluyormuş.

O devrede sen transistörü bir anahtar olarak kullanıyorsun

Bunun da anlamı şu: Transistörü OFF yapmak için baz akımını 0 yapman lazım. Transistörü ON yapmak için de satürasyona götürmen lazım. Buradaki soru, transistörün satürasyona gitmesi için ne kadar baz voltajı ve ne kadar baz akımı gereklidir?

Transistörün çalışma mantığında biliyoruz ki, transistörün bazına en az 0.7 V vermen lazım ki baz'dan akım geçmeye başlasın.

Gene transistörün çalışma mantığından biliyoruz ki, transistörün kollektör akımı, baz akımının "akım kazancı" veya hFE ile çarpımına eşittir. Anahtarlama uygulamasında kullanılan BC847 gibi bir küçük sinyal transistörü için satürasyon durumundaki akım kazancını EN FAZLA 25 olduğunu kabul edebiliriz. Bu rakamın nasıl elde edildiğini anlamak için transistörün grafiklerini detaylı incelemek lazım. Eğer kollektörde 25 mA akım geçmesini istiyorsan, 25 / 25 = 1 mA lik baz akımı sağlaman lazım. ATTiny çıkışı lojik 1 için 5V diyelim. Transistör baz voltajı 0.7V dedik. Bu durumda 1 mA için (5 - 0.7) / 0.001 = 4.3 kΩ EN FAZLA baz direnci kullanmamız lazım. Senin devrede ne kullanılmış? 1 kΩ. Yani satürasyon için gereken asgari direnç değerinin 4 te biri direnç kullanmışız, iyi bir marj sağlamış olduk, satürasyon garanti.

O zaman abi Attiny13 ün bacağından çıkan 5v'un titreşmesinden transistörün etkilenmemesi lazım. Zaten fazlasıyla satüre etmişiz.

@Gokrtl Attiny13 ve transistör hiç işin içine girmeden sadece güç kaynağı ile MOCu sürmeyi denedin mi?

O zaman abi Attiny13 ün bacağından çıkan 5v'un titreşmesinden transistörün etkilenmemesi lazım. Zaten fazlasıyla satüre etmişiz.

Transistör çok hızlı bir anahtardır. Eğer ATTiny çıkışı titreşiyorsa, transistör kollektörü de ON ve OFF arasında aynı hızda titreşecektir. O yüzden osiloskopla baktırdık MCU çıkışına. Orada sabit, temiz bir DC görmeyi bekliyoruz. Anlık bile olsa voltaj 5 V altına inmemesini istiyoruz.

@Gokrtl Attiny13 ve transistör hiç işin içine girmeden sadece güç kaynağı ile MOCu sürmeyi denedin mi?
Güç kaynağı ile işimiz yok. O sekonder tarafının konusu.
Güç kaynağına voltaj vermek için trafonun primer tarafını " 230VAC" anahtarlıyoruz.

Güç kaynağı ile işimiz yok. O sekonder tarafının konusu.
Güç kaynağına voltaj vermek için trafonun primer tarafını " 230VAC" anahtarlıyoruz.
Opto çalıştıracağız, bunun için de LEDden 5-10mA gibi bişey geçirmemiz lazım. Attiny çıkışı çalışıyor mu, kod çalışıyor mu, opto bozuk mu bunları bilmiyoruz. Güç kaynağına bağlarsak en azından optonun ve sonrasının bağladığını öğrenip sonra MCU ve transistörü ekleyebiliriz. (Bişeyler kaçırmış olabilirim, buraları test etmiş olabilirsin, 15 sayfalık konuyu zor okudum :D)

Opto çalıştıracağız, bunun için de LEDden 5-10mA gibi bişey geçirmemiz lazım. Attiny çıkışı çalışıyor mu, kod çalışıyor mu, opto bozuk mu bunları bilmiyoruz. Güç kaynağına bağlarsak en azından optonun ve sonrasının bağladığını öğrenip sonra MCU ve transistörü ekleyebiliriz. (Bişeyler kaçırmış olabilirim, buraları test etmiş olabilirsin, 15 sayfalık konuyu zor okudum :D)
Az sabret yeni konu açacağım. Bu sadece transistör ile ilgili bir soruydu. :D

Matematik zayif derken ilkokuldan mi terk anaokulundan mi terk?

Matematik zayif derken ilkokuldan mi terk anaokulundan mi terk?
Bu sorunun cevabı daha büyük rezillik.
Açıktan meslek lisesi mezunuyum. Açıktan okurken üç kez kaldığın dersten muaf olup seçmeli ders ile krediyi tamamlayabiliyorsun.
Ben matematikten üç kez sıfır çekip kaldıktan sonra seçmeli ders ile krediyi tamamlamıştım.

Matematiğin çok güzel ve eğlenceli olduğu mantığı var bende ama nedense hiç ilgimi çekmiyor. Bazen şuna bir kafa yorayım diyorum ama başına oturunca çok fena bayıyor. Birde ilgimi çeken şeyleri bile zor öğrenen biriyim, ilgimi çekmeyince imkansız hale geliyor.
Kısacası bende 4 işlemden fazlası yok. Hatta bölmeyi okul da öğrettikleri gibi kağıt üzerinde bile yapamıyorum. Hesap makinesi olmasa belki mecbur kalır öğrenirdim.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,841
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back