Benzinli Araç Motor Sesi Hoparlörden Nasıl Çıkabiliyor?

picmanya

Aktif Üye
çok eski model benzinli Anadol bir pikap araçta dikkatimi çeken birşey oldu
aracın motor mekanik sesi, teyp veya radyo açıkken, hoparlörlerden de çıkıyor
sesi açıp kısarak gaza basarak yada motor devir durumuna vitesine göre sesin tonu şiddetide değişebiliyor.

ne alakası var birisi mekanik diğeri elektronik sistem. bir işime yarayacağından değilde,
çok enteresan geldi bana. bunun mantıklı bir açıklaması varmı?

Lada Samara aracı olan biriside böyle bir şey bendede vardı dedi. hatta eski tofaş doğan marka dolmuşa bindiğinde de böyle birşeyi birkez farketmiş
böyle bir deneyimi tecrübe eden başkalarıda varmı?

benzinli araç motor sesi hoparlörden nasıl çıkabiliyor.

Sarj dinamosundan/alternatorden elektrik beslemesine benzinli motorun devir sayisi ile orantili gurultu biner.

Keza atesleme sistemi de devir sayisi ile orantili gurultu yayar.

Radyo/teyp bu gurultuleri kapabilir. Bir yerlere besleme filtresi gerekiyor.

Birde titrestigi icin sinyal ureten bir komponent (bazi durumlarda seramik kondansatorler) amlifikatore titresimle orantili gurultu sinyali uretebilir.
(Kondansatore fiske vurdugunuzda kapasitif mikrofon gibi davranip fiske sesini elektrik sinyaline cevirebilir)

Farkli bir radyo denenebilir.

Son düzenleme:
teybin filtre kon.leri arizali olmasin, 25 senedir benzinli araca biniyorum bende olmadi, ama gecenlerde bahsettigin sorunu megane 2 de gordum, teybe baktim cok kaliteli degildi, ondandir muhtemelen dedim.
arkadasimin amerikan mali bir novasi vardi oda surekli filtre kon.lerini sisirirdi, tam cozum bulacaktik satti kurtuldu.

anladım. çok mantıklı. bu araçlarda filtre olmama ihtimali çok yüksek. olsa şaşarım zaten.
ben her araçta bu olay olmayınca, ilk mekanik motor frekans gürültü bandı, havadan radyo frekansınımı etkiliyor diye düşünmüştüm.
frekanslar girişiyor karışıyor olabilirmi diye düşünmüştüm. şimdi bu banada saçma geldi.

Buji ateşlemeleri sadece araçtaki radyoyu değil AM bandındaki çevre radyo alıcılarında da gürültü yapar.
Bir nevi ilkel jammer gibi çalışır.

Çamaşı makinası sesinin radyodan geldiğine şahit olmuştum.

Bazı ucuz smpsler de -jammer gibi- radyonun çalışmasına engel olabiliyor. Fm bandının tamamında tekrarlayan bir sinyalden başka birşey duyulmuyor.

Çamaşı makinası sesinin radyodan geldiğine şahit olmuştum.

Bazı ucuz smpsler de -jammer gibi- radyonun çalışmasına engel olabiliyor. Fm bandının tamamında tekrarlayan bir sinyalden başka birşey duyulmuyor.
Demekki fırçalı motor kullanıyorlar ve filtre yok motor beslemesinde.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
6,425
Üyeler
2,646
Son üye
hakangemini

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back