Bilinmeyen SMD Komponent

HSen

Yeni Üye
Sahip olduğum PCB'nin komponentlerini bulmaya çalışıyorum. Ama 5 pinli (sanırım SOT23-5) komponentle ilgili bir sorunum var. PCB'nin versiyon1, versiyon2 ve versiyon3'ü var. Marking kodları ise sırasıyla AA43, AA44 ve AACB.

Kart üzerinde reset butonu ve hata switchi bulunmakta. Herhangi birine bastığımda ölçtüğüm gerilim değerlerini not aldım (bkz. Şematik).
Komponenti bulmada yardımcı olabilecek varsa çok sevinirim.

Son düzenleme:
Cihaz hakkında bize daha çok bilgi vermelisiniz.
Bu ne cihazı.
Bu şemayı çıkaran siz misiniz?
Cihaz arızalıysa bunların bozuk olduğunu nerden anladınız?

Cihaz hakkında bize daha çok bilgi vermelisiniz.
Bu ne cihazı.
Bu şemayı çıkaran siz misiniz?
Cihaz arızalıysa bunların bozuk olduğunu nerden anladınız?
Cihaz arızalı değil, sadece komponentlerin ne olduğu öğrenmeye çalışıyorum.
Elimdeki PCB bir ön yükleme modülü. Üzerinde mfrc63002 ve STM32L0xx var. Düşük güçle çalışan bu PCB, 3.6V bataryadan besleniyor ve 1 adet supercapacitor ile desteklenmiş. Kendi çizmiş olduğum şematikteki gerilim değerlerini sadece reset butonuna basınca veya kartın takılı olduğu yerden sökülmesi durumunda hata veren switche basınca olcebiliyorum.

Cihaz arızalı değil, sadece komponentlerin ne olduğu öğrenmeye çalışıyorum.
Elimdeki PCB bir ön yükleme modülü. Üzerinde mfrc63002 ve STM32L0xx var. Düşük güçle çalışan bu PCB, 3.6V bataryadan besleniyor ve 1 adet supercapacitor ile desteklenmiş. Kendi çizmiş olduğum şematikteki gerilim değerlerini sadece reset butonuna basınca veya kartın takılı olduğu yerden sökülmesi durumunda hata veren switche basınca olcebiliyorum.
Cihaz çalışıyor ve bunları aramanızdan çıkardığım tek anlam bu cihazı kopyalamaya çalıştığınız/denediğiniz

Onlar büyük ihtimalle opamp. Soldaki buffer olarak yapılandırılmış, sağdaki de histerezisli komparatör olarak kullanılmış.

Ama şemada da sorunlar olabilir. Komparatör çıkışı bir dirence bağlı ve kimse de oradaki voltaja bakmıyor. Madem karşılaştırıcı var, birisinin bu karşılaştırma sonucuna bakması lazım. Şemaya göre kimse bakmıyor, o zaman niye karşılaştırılıyor :)

Hmm daha farklı paket yapıları da var. Eğer aşağıdaki gibi bir paket yapısına sahip olan SOT23-5 ise o zaman mantık yapıyor. Soldaki opamp buffer, sağdaki ise histerezisli komparatör.

1648741519385.png

Cevaplar için teşekkür ederim. İlk müsait olduğum anda inceleyeceğim.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,900
Üyeler
2,498
Son üye
TaKo

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back