Binary-Hex Çevrimi Hakkında

volta

Kıdemli Üye
Pulseview ve logic analyzer kullanarak ir uzaktan kumandanın protokolünü çözüyorum. Pulseview bu işi çok güzel bir şekilde yapıyor ama kafama takılan bir yer var. Sizlere danışmak istedim. Binary koddan hex koda çevirirken sanki tersten çeviriyor gibi. Aynı hex kodu arduino ile protokol analizi yapan bir kodla da teyit ettim. Yani pulseview'de hata olma ihtimali yok. Yani şöyle aşağıdaki komutta mesela (0001)(0010)'u 48 diye hex koda çevirmiş. Normalde bunu 12 diye çeviriyoruz. Bu durumda biz bunun programda ters taraftan geliyor gibi mi görmemiz lazım. Zaman çizelgesine bakınca böyle olmaması gerekiyor gibi geliyor. Ben çok temel birşeyi kaçırıyorum ama neyi ? İlk kez logic analyzer kullanıyorum. Benzeri birşey de kullanmadım daha önceden. Mevzuya aşina olmadığım için kafama tam oturmuyor galiba.

1708887155583.png

Screenshot from 2024-02-25 21-56-51.png

0001 0010 seklindeki bit treninin ne anlama gelecegi ilk yola cikan bitin MSB mi LSB mi olduguna gore degisir.
Bu cipten cipe degisir hatta MCUlarda hangisi olacagi programlanabilir.

Eger bu veri 0x48 ise demekki yola cikan ilk bit MSB demektir.

Dolayisi ile 0001 0010 verisi 0x48 olacaktir.

Eger yola cikan ilk bit LSB ise 0001 0010 verisi 0x12 olacaktir.

0001 0010 seklindeki bit treninin ne anlama gelecegi ilk yola cikan bitin MSB mi LSB mi olduguna gore degisir.
Bu cipten cipe degisir hatta MCUlarda hangisi olacagi programlanabilir.

Eger bu veri 0x48 ise demekki yola cikan ilk bit MSB demektir.

Dolayisi ile 0001 0010 verisi 0x48 olacaktir.

Eger yola cikan ilk bit LSB ise 0001 0010 verisi 0x12 olacaktir.
Çok teşekkürler. Kendimi bu konuda biraz geliştirmek istiyorum. Yani logic analyzer ile protokol analizi konusunda. Bahsettiğiniz konu için önereceğiniz kaynak var mı yada bunun için hangi konuyu araştırmam lazım ?

Kendi kendine mantik yurut. Kitaplik bir sey yok.
2'li den hexe 10luya ve bunlarin capraz donusumlerini cok hizli kafadan yapacak sekilde pratik yap.
Hatta ezberleyebiliyorsan ASCI tablosunun hic olmazsa bir kismini ezberle. Rakamlari ve harflerden bir miktar.

Forum istatistikleri

Konular
5,866
Üyeler
2,486
Son üye
mec4402

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back