Çakmak Gazı İle Arızalı Eleman Bulmak

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Daha önce değişik yöntemler görmüştüm. En ilginci ısıyla renk değiştiren macundu benim için. Şimdi ilk sıraya bunu alıyorum. Zekice bir tespit. Ama hep doğruyu gösterir mi bilmem. Sonuçta çabuk ısınan ama arızalı olmayan parça da olabilir devre üzerinde.

Son düzenleme:
Bir de gaz iletken değil mi acaba?

Emin degilim ancak asiri soguyan parcalarin uzerinde nem yogusacaktir. Buda iletkenlik olusturur.

Benzer yontem kolonya kullananlari gordum, yari iletkenlerin isinip isinmadigini kontrol icin. Alkol kullananlarda var. Hatta tukutukle bile test edenleri gordum. :dans1:

Bu yöntemin şöyle de bir sakatlığı daha var. O an arızalı parçayı bulup değiştirir sorun olmadığını söyleyebilirsin ama parçaya zarar veren esas arıza başka olabilir. Yani arızayı gidermiş olmadan, arızanın sebep olduğu hasarı ortadan kaldırmış olabilirsin. Böyle bir durumda 3-4 ay sonra tekrar aynı entegreyi değiştirmen gerekir. Ne kadar da tanıdık bir senaryo! :D

Elektronik tamiri yapan ne adamlar var. Profesyonel olan bu adamların ellerinde -binlerce dolarlık termal kamera olmasına rağmen- şema ve PCB üzerindeki test padleri üzerinden ilerliyor. Bu işin, diğer bir çok işte olduğu gibi en kolay ve kestirme yolu, kafa patlatıp iyi eğitim sonrasında tecrübe edinmektir. Bu yöntem de belirli düzeyde eğitim ve tecrübeden sonra belki zorunlu durumlarda pratik olabilir.

Adam arızalı cihazı getiriyor. Entegre değişecek diyorsun ama beklemeye tahamülü yok. Şurada 15dk oyalansam halledermisin diyor. Sonra pazarlık başlıyor. 1 saat, 50dk, 30dk derken bu senaryo ile birdaha karşı karşıya kalmak istemeyen esnaf hızlanmaya başlıyor. Hal böyle onuncada bir süre sonra yol takip etmeyi bırakıp böyle çakmak gazı ile kestirmeden gidiveriyor işte.

Bunda patronların rolüde var. Ben işimi yavaş yaparım ama sağlam yaparım diyorsun adam seni orada tutmuyor. Onun derdi müşteriden parayı alıp bir an önce defetmek. Cihaza ne olduğu umurunda değil.

Ben bilgisayarcıda çalışırken her bilgisayarı kendi makinam gibi elden geçiriyordum. Hiç kovulmadım ama çoğu zaman sıkıştırdılar hadi hadi diye.

Bu ani ve aşırı soğutma PCB'de birşeylerin çatlamasına sebep olabilir. Mesela diyelim bir PCB yolu soğuktan büzüldü ve çatladı. Sonradan ısındı ve az çok kör topal temas ediyor. Bu ileride özellikle soğuk havalarda ortaya çıkan, ne zaman ve nerede çıkacağı belli olmayan çok gıcık bir arıza demektir. Yani telefon genelde çalışacak, ama bazan çalışmayacak. Murphy kanunu gereği de tam lazım olunca çalışmayacak :D

Isınan parçayı bulmak için şurada alkol ile anlattığım metot çok daha güvenli ve sağlam olan birşeyi bozma riski yok:

Adam arızalı cihazı getiriyor. Entegre değişecek diyorsun ama beklemeye tahamülü yok. Şurada 15dk oyalansam halledermisin diyor. Sonra pazarlık başlıyor. 1 saat, 50dk, 30dk derken bu senaryo ile birdaha karşı karşıya kalmak istemeyen esnaf hızlanmaya başlıyor. Hal böyle onuncada bir süre sonra yol takip etmeyi bırakıp böyle çakmak gazı ile kestirmeden gidiveriyor işte.

Bunda patronların rolüde var. Ben işimi yavaş yaparım ama sağlam yaparım diyorsun adam seni orada tutmuyor. Onun derdi müşteriden parayı alıp bir an önce defetmek. Cihaza ne olduğu umurunda değil.

Ben bilgisayarcıda çalışırken her bilgisayarı kendi makinam gibi elden geçiriyordum. Hiç kovulmadım ama çoğu zaman sıkıştırdılar hadi hadi diye.
Muhteşem, belirttiğim gibi "Bu yöntem de belirli düzeyde eğitim ve tecrübeden sonra belki zorunlu durumlarda pratik olabilir. " şahsi düşünme. @taydin da başka türlü sıkıntılarından bahsetmiş ama zorda kalsa yapar... :D

Çevrimiçi üyeler

Çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
5,833
Üyeler
2,477
Son üye
krmz

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back