Casper Via S-10 şarj arıza

Emir oztkn

Aktif Üye
konuya video atamadığım için youtube a attım. video çözünürlüğünden dolayı kusura bakmayın.
öncelikle bataryasındaki voltaj değerlerini normal olarak ölçüm. fakat şarj soketinde olabilir arıza bir fikri olan varsa sevinirim.
şarj almıyor, başka adaptörlerle de denedim.

Son düzenleme:
Öncelikle cihazın içini açıp gözle bir kontrol etmek lazım. Göze çarpan bir sorun yoksa ondan sonra daha ayrıntıya inmek lazım.

Bir de bataryayı ölçerken yük altında ölçmen gerekiyor, yoksa batarya ölü de olsa sağlam gibi görünebilir.

Öncelikle cihazın içini açıp gözle bir kontrol etmek lazım. Göze çarpan bir sorun yoksa ondan sonra daha ayrıntıya inmek lazım.

Bir de bataryayı ölçerken yük altında ölçmen gerekiyor, yoksa batarya ölü de olsa sağlam gibi görünebilir.
içini bayadır inceliyorum, batarya yük altına en fazla şarja takınca test edebiliyorum ondada tam ideal voltaja geliyor. Bende usb testerimin yanında gelen kör yük var dişi usb kablo to krokodil kablo olmadığı için test edemiyorum . Olmadı şarj soketini değiştireceğim çok zor bir iş değil maliyetsiz. Denemeye değer.

Bataryayı değiştim, sorunsuz çalışıyor.
Eski bataryayı şoklamaya çalıştım ama bir türlü akım gitmedi . Acaba içinde ki kablo felan mı koptu?
casper-via-s10-pil-batarya_min.jpg

Bataryaların ömrü yaklaşık 5 yıl civarında diye bilinir. Üretim tarihine baktın mı?

Aynı cihaz var komşumun, getirdi USB yi tamirci değiştirdi teslim ettim. 2 3 gün sonra yeniden geri geldi. Devre ortalarında şarj çipi 2x2 mm gibi isiniyordu. Beni aşar parça da bulamam deyip yine tamirciye gittim bakalım rastiraam demişti fakat 2 hafta ses seda cikmadi geri aldım. Bu arada pilden voltaj ölçerek şarja taktım şarj cihazında da USB Dr var. 3.3v tan 3.4v şarj yükseltti sonrasında şarj etmiyor. Harici 4056 ile pili şarj ettim sorun yok batarya iyi durumda. 4056 yi cihaza dahil edeyim dedim, kablo lehimlemeyi bitirdim kısa sürede tp4056 ateş aldı sizlere ömür. Cihaz hala bende fakat komşumun acelesi yok ...

Aynı cihaz var komşumun, getirdi USB yi tamirci değiştirdi teslim ettim. 2 3 gün sonra yeniden geri geldi. Devre ortalarında şarj çipi 2x2 mm gibi isiniyordu. Beni aşar parça da bulamam deyip yine tamirciye gittim bakalım rastiraam demişti fakat 2 hafta ses seda cikmadi geri aldım. Bu arada pilden voltaj ölçerek şarja taktım şarj cihazında da USB Dr var. 3.3v tan 3.4v şarj yükseltti sonrasında şarj etmiyor. Harici 4056 ile pili şarj ettim sorun yok batarya iyi durumda. 4056 yi cihaza dahil edeyim dedim, kablo lehimlemeyi bitirdim kısa sürede tp4056 ateş aldı sizlere ömür. Cihaz hala bende fakat komşumun acelesi yok ...
Şarj çipi bende de ısınıyor. Termometre ile ölçümünü yaptım max 53derece ye geliyor bende. Bir problem değil. Tabi ısınma olayı batarya değişimi yaptıktan sonra oldu. Önceki batarya ölüydü çünkü. 4056 ile bunu şarj etmek doğru olmaz çünkü bunlar çift batarya seri bağlanmış 2 tane 4056 ihtiyaç olur sanırım.

Bendeki ısınma çok ani parmak dokunmayla çekmem anında yandı parmak ucum. Harici şarj için haklısınız, ilk amacım pilin durumunu anlamak ikinci amacım mümkünse ucuz yollu çözüm arayışı.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,653
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back