Çip programlayıcı için SOIC8 adaptör

taydin

Timur Aydın
Staff member
Elimdeki çip programlayıcı cihazın SOIC8 programlamak için şöyle bir adaptör kartı var. Geçenlerde bir SOIC8 EEPROM'u okumak için bunu kullanmak istedim, ama buna takılabilen SOIC8, geniş olanlardan (yüksek bellek miktarı, 0.02" genişlik). Benim okumak istediğim EEPROM ise 0.016" genişlikte.

IMG_20210724_110741.jpg

IMG_20210724_110753.jpg

Üstteki siyah konnektör sökülebildiği için, onun 0.016" SOIC8 entegreye göre olanını getirttim Çin'den.

Ama aksilik çıkacak ya, gelen konnektörün alttaki iki pin sırası arasındaki mesafe farklı çıktı ve bu durumda adaptör kartındaki sokete uymuyor.

IMG_20210724_111319.jpg

Bu durumda adaptör kart üzerindeki yeşil soketi sökeceğim. Onun yerine bir PCB yapacağım ve o PCB'yi karta lehimleyeceğim. Bu PCB üzerinde de DIP8 bir soket olacak. Bu DIP8 sokete de Türkiye'den aldığım dönüştürücüyü takacağım.

IMG_20210724_111507.jpg

IMG_20210724_111715.jpg

IMG_20210724_111928.jpg

PCB yi Kicad ile çizdim. Dry film uygulaması olarak ilk yapacağım PCB bu olacak. Yol kalınlığı 0.25 mm, herhangi bir bakır arasındaki minimum mesafe 0.35 mm.

Yani öyle "boşver yav, 1 mm hadi bilemedin 0.5 mm lik ayrıntı neyine yetmiyor?" deyip işin içinden çıkamıyorsun. Böyle basit bir PCB için bile 0.25 mm ayrıntı gerekti işte. O yüzden 0.2 mm hedefi bence gerekli bir hedef. İstikrarlı olarak bu hedefi yakalayabilenler var EEVBlog'da, bizim de yakalayabilmemiz lazım.

1627114902401.png

1627114931557.png

Böyle basit bir PCB için bile 0.25 mm ayrıntı gerekti işte. O yüzden 0.2 mm hedefi bence gerekli bir hedef. İstikrarlı olarak bu hedefi yakalayabilenler var EEVBlog'da, bizim de yakalayabilmemiz lazım.
Ben yakalarım. Azıcık zamana ihtiyacım var.
En son pozlayıp başarılı bulduğum yol 1mm.
Burada ki 4dk süreyi kısaltmanın yolunu arıyorum. Şuan ki düşüncem PCB ile Ledler arasındaki 50mm mesafeyi 20-25mm ye düşürmek.

Abi bu çizimin dosyasını atar mısın bana?

Yalnız ben Kicad'in en son versiyonunu kullanıyorum. Doğrudan kaynak kodlarından build ettim. Eğer eski bir Kicad kullanıyorsan sorun çıkabilir.

Ekler

• bpm_pod.zip
    13.8 KB · Görüntüleme: 132
Yalnız ben Kicad'in en son versiyonunu kullanıyorum. Doğrudan kaynak kodlarından build ettim. Eğer eski bir Kicad kullanıyorsan sorun çıkabilir.
Abi bende de kicad'in son sürümü var ama senin dosyayı açamıyorum.
Senin dosya içinde ".pro" uzantılı dosya ".kicad_pro" olarak var ve bendeki kicad bunu tanımıyor.
Emin olmak için nettten son sürümü indirip üzerine kurdum ama bir şey değişmedi.
Acaba sen linux da mı çizdin projeyi? İşletim sistemi farklı olabilir.
kicad.PNG

Bir de benim sürüm ile sendekini karşılaştırır mısın?

kicad_lisans.PNG

kicad_lisans2.PNG

Baya versiyon farkı var. Ben linux altında sıfırdan derledim.

1627149529034.png

PCB yi Kicad ile çizdim. Dry film uygulaması olarak ilk yapacağım PCB bu olacak. Yol kalınlığı 0.25 mm, herhangi bir bakır arasındaki minimum mesafe 0.35 mm.

Yani öyle "boşver yav, 1 mm hadi bilemedin 0.5 mm lik ayrıntı neyine yetmiyor?" deyip işin içinden çıkamıyorsun. Böyle basit bir PCB için bile 0.25 mm ayrıntı gerekti işte. O yüzden 0.2 mm hedefi bence gerekli bir hedef. İstikrarlı olarak bu hedefi yakalayabilenler var EEVBlog'da, bizim de yakalayabilmemiz lazım.

12441 eklentisine bak

12443 eklentisine bak

Dip 8 e göre 2,4,5,7 nolu bacakları dışardan dolaştırarak daha kalın çizebilirsin. Bir de bence amatör baskılarda yolları ince tutmak yerine boşlukları küçük tutmak daha mantıklı. Asit fazla dalarsa yol kaybedilmemiş olur.

Dip 8 e göre 2,4,5,7 nolu bacakları dışardan dolaştırarak daha kalın çizebilirsin.

Transfer hızı çok yüksek o yüzden ilave uzunluk sorun çıkarabilir. Hatta soket bile sorun çıkarabilir, bu durumda adaptörü doğrudan PCB'ye lehimlemem lazım ve o zaman yollar daha da karışık olacak. 128 Mbit bir EEPROM'u bu adaptör 6 saniye gibi bir sürede okuyor, bu durumda kabaca SPI clock 20 küsür MHz.

Bir de bence amatör baskılarda yolları ince tutmak yerine boşlukları küçük tutmak daha mantıklı. Asit fazla dalarsa yol kaybedilmemiş olur.

Ama böyle yapınca da birçok yerde bakır, yakınlardaki diğer bakırlara kısa devre olacak. Tüm PCB üzerinde kısa devre araştırmak yerine süreci doğru bir şekilde oturtup gereken çözünürlüğü sağlamaya çalışmamız lazım bence.

PCB yapma işlerine bir türlü girişemiyorum, programlayıcı adaptörü da artık iyice lazım oldu, mecbur sahra çözümünü uyguladım. Şimdilik iş görüyor

IMG_20210829_193800.jpg

IMG_20210829_193945.jpg

IMG_20210829_193956.jpg

Ama programlayıcının yazılımı sürekli olarak dırdır yaptı. Bana bir şekilde 750 dolarlık adaptör modülünü satmaya çalışıyor adi herifler.

"Bu adaptör bu çipe uygun değil, emin misin?"
"Eminim"
"Bak çipe yanlış voltaj gidebilir, bozulabilir, emin misin?"
"Eminim!"

Sonra da programlıyor ve programlama da başarılı oluyor.

Forum istatistikleri

Konular
6,627
Üyeler
2,722
Son üye
cansu

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back