Çok Sayıda Aküyü Paralel Bağlamak (Güneş Enerjisi)

BozBeyaz

Üye
Selamlar,

Bir konuda birikim ve tecrübelerinizden istifade etmek istiyorum.

Bağ evimde kullandığım güneş paneli - akü grubu yapısını geliştirmek istiyorum. Şuan 125W panel ve 6x12v paralel akü grubu ile aydınlatma ihtiyacımı karşılıyorum. (İlkel ve mahsurlu bir yapı olduğunun farkındayım)

Elimde çok sayıda, muhtelif ömürlerde 12W-9ah (Yuasa NPW45-12) akü mevcut. Bunlardan istifade etmek istiyorum ve yaklaşık 30 adedini, ideal bir paralel yapıyla kullanmayı planlıyorum.

Akülerin birbirine yük bindirmesi, kablo güvenliği ve şarj/deşarj değerlerini optimize etmek için ekteki görselde anlatmaya çalıştığım bir yapı kurguladım. Sizce bu yapı doğru ve ideal midir? Ayrıca direnç ve diyotlarda hangi modelleri kullanmalıyım?

Ek olarak; elektronikçi olmadığımı belirtmek istiyorum. Mantık ve kurgu hataları olabilir hatta teamüllere aykırı şekilde ifade etmiş olabilirim. Anlayışınız ve yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Ekler

• panel.png
    panel.png
    17.1 KB · Görüntüleme: 274
Foruma hoşgeldin!

Öncelikle şunu belirtmeliyim: 125W lık tek panel varsa, sistemden sürekli olarak alınabilecek güç de sadece 125W olacaktır. Tamam, 30 tane aküyü paralel bağlayıp sonra da bu 125W panel ile şarj edebilirsin, ama bu şarj çooook uzun sürer ve aküler şarj edilirken de panelden alabileceğin enerji epey azalır. Yani saatlerce (belki günlerce) süren bir şarj döngüsü sonunda senin aküler dolar, 1 kW inverter ile 1 kW güç alırsın bir süre. Sonra aküler boşalacak ve senin tekrar bu aküleri uzun süre şarj etmen gerekecek.

Onun dışında benim bildiğim kurşunlu aküleri paralel bağlayıp tek akü gibi şarj edebilirsin, diyot veya dirence falan gerek yok.

Foruma hoşgeldin!

Öncelikle şunu belirtmeliyim: 125W lık tek panel varsa, sistemden sürekli olarak alınabilecek güç de sadece 125W olacaktır. Tamam, 30 tane aküyü paralel bağlayıp sonra da bu 125W panel ile şarj edebilirsin, ama bu şarj çooook uzun sürer ve aküler şarj edilirken de panelden alabileceğin enerji epey azalır. Yani saatlerce (belki günlerce) süren bir şarj döngüsü sonunda senin aküler dolar, 1 kW inverter ile 1 kW güç alırsın bir süre. Sonra aküler boşalacak ve senin tekrar bu aküleri uzun süre şarj etmen gerekecek.

Onun dışında benim bildiğim kurşunlu aküleri paralel bağlayıp tek akü gibi şarj edebilirsin, diyot veya dirence falan gerek yok.

Timur Bey selamlar, hoş buldum.

Şuan 125W panel, 6x12v akü ile doğrudan paralel çalışıyor. Mevcut haliyle idare ediyor zaten. Hem akü sayısını hem paneli paralelleyerek arttıracağım. Akü sayısı artınca akülerden biri mutlaka zaafiyete düşecek, zayıf halka 11v altına düşüp sürekli şarj olmaya çalışacak, diğer aküleri tüketecektir diye düşünüyorum.

Foruma hoşgeldin. Benim merak ettiğim bir nokta var. Bu sistemdeki amaç sadece aydınlatmaya çalıştırmak mı? Eğer öyle ise invartör devresi de gereksiz enerji kaybına yol açar. Bunun yerine şerit Led kullanmak çok daha verimli olur. Sisteme akü ve güneş paneli takviyesinin amacını belirtirseniz daha doğru yönlendirme yapılabilir. X süre çalışan aydınlatmayı x+y süreye çıkartmak istiyorum ya da sisteme falanca TV yi bağlamak istiyorum gibi...

O ömrünü tüketmiş akü sorun çıkarmasın diye diyot koymayı değerlendiriyorsan, tamam diyot sayesinde o ölen akü sorun çıkarmaz. Ama bir işe de yaramaz. O yüzden diyot koymaktansa aküyü devreden sökmek daha mantıklı.

Eğer şu anda tek 125W panel ve 6x12V akü ile iyi sonuç alıyorsan, o zaman bu sistemi komple çoklayabilirsin. Yani aynı sistemden bir tane daha kur ve çıkış voltajlarını seri bağla. Böylece 24V elde etmiş olursun. Aynı sistemden üç tane kurarsan de 36 V elde etmiş olursun. Voltaj arttıkça hem inverter daha rahat çalışır (fazla ısınmaz) hem de daha yüksek güçte inverter seçeneğin olur.

Foruma hoşgeldin. Benim merak ettiğim bir nokta var. Bu sistemdeki amaç sadece aydınlatmaya çalıştırmak mı? Eğer öyle ise invartör devresi de gereksiz enerji kaybına yol açar. Bunun yerine şerit Led kullanmak çok daha verimli olur. Sisteme akü ve güneş paneli takviyesinin amacını belirtirseniz daha doğru yönlendirme yapılabilir. X süre çalışan aydınlatmayı x+y süreye çıkartmak istiyorum ya da sisteme falanca TV yi bağlamak istiyorum gibi...

Esas amaç buzdolabı koyabilmek aslında. Anlık 200W'a kadar çıkan tüketim değeri olacaktır. Ayrıca dizüstü bilgisayarımı da şarj edeceğim.

O ömrünü tüketmiş akü sorun çıkarmasın diye diyot koymayı değerlendiriyorsan, tamam diyot sayesinde o ölen akü sorun çıkarmaz. Ama bir işe de yaramaz. O yüzden diyot koymaktansa aküyü devreden sökmek daha mantıklı.

Eğer şu anda tek 125W panel ve 6x12V akü ile iyi sonuç alıyorsan, o zaman bu sistemi komple çoklayabilirsin. Yani aynı sistemden bir tane daha kur ve çıkış voltajlarını seri bağla. Böylece 24V elde etmiş olursun. Aynı sistemden üç tane kurarsan de 36 V elde etmiş olursun. Voltaj arttıkça hem inverter daha rahat çalışır (fazla ısınmaz) hem de daha yüksek güçte inverter seçeneğin olur.

6'lı gruplar halinde paralel bağlayıp seriye dönüştürebilirim evet, ama akü sayısı 30'u bulabilir. İhtiyacım arttıkça akü sayısını arttırarak ilerlemeyi arzu ediyorum.

Araştırırken mosfet diye bir şeye rastladım. Evet, ne olduğunu yenin öğrendim :) Diyot yerine mosfet kullansam nasıl olur sizce? 11-14v aralığında akım geçiren bir mosfet ile hem diyotun işini görüp hem aşırı deşarj koruması sağlayabilir miyim?

Esas amaç buzdolabı koyabilmek aslında. Anlık 200W'a kadar çıkan tüketim değeri olacaktır. Ayrıca dizüstü bilgisayarımı da şarj edeceğim.
Buzdolabı işi biraz farklı. Geri kalan aydınlatma ve notebook şarj etme gibi işlemler için inverter devresi verimsiz bir seçenek. Onun yerine aydınlatma doğrudan 12v ile halledilebilirken notebook şarj etmek için boost (voltaj arttıran) bir devre rahatlıkla iş görür.

Buzdolabı işi biraz farklı. Geri kalan aydınlatma ve notebook şarj etme gibi işlemler için inverter devresi verimsiz bir seçenek. Onun yerine aydınlatma doğrudan 12v ile halledilebilirken notebook şarj etmek için boost (voltaj arttıran) bir devre rahatlıkla iş görür.

Yanıt için teşekkür ederim. Evet, aslında tüm tesisatı 12v yapıp kullanacağım yerde çevirmeyi planladım önce. Ama rahatıma düşkünüm sanırım, istediğim yerde telefonu bilgisayarı fişe takıp çalıştırayım istiyorum. Tabi daha verimsiz ama aküm çok nasılsa.

Bir de şunu merak ediyorum; paralel bağlı akülerin biri 12.3v diğeri 12.9v olsa, İnverter 12.9'luk aküyü kullanıp 12.3'e inince mi diğer aküden yük çekmeye başlar?

6'lı gruplar halinde paralel bağlayıp seriye dönüştürebilirim evet, ama akü sayısı 30'u bulabilir. İhtiyacım arttıkça akü sayısını arttırarak ilerlemeyi arzu ediyorum.

Bu optimum bir strateji değil. Gücü verimli bir şekilde artırmanın yolu voltajı artırmaktır, ama sen akımı artırmayı planlıyorsun. Daha fazla akım daha fazla kayıp demektir. Ulusal enerji iletim hatlarında neden 380,000 V kullanılıyor? İşte bu nedenle.

Araştırırken mosfet diye bir şeye rastladım. Evet, ne olduğunu yenin öğrendim :) Diyot yerine mosfet kullansam nasıl olur sizce? 11-14v aralığında akım geçiren bir mosfet ile hem diyotun işini görüp hem aşırı deşarj koruması sağlayabilir miyim?

Daha önceki mesajda belirtmiştim. Bunun bir faydası olmaz. Ölmekte olan aküyü oradan kaldırmak lazım, çünkü sadece yer kaplayacak, alınabilecek enerjiye hiçbir katkısı olmayacak.

Bir de şunu merak ediyorum; paralel bağlı akülerin biri 12.3v diğeri 12.9v olsa, İnverter 12.9'luk aküyü kullanıp 12.3'e inince mi diğer aküden yük çekmeye başlar?

Biri 12.3 V diğeri 12.9 V olan iki aküyü paralel bağlarsan, orada önce kuvvetli bir ark oluşur, sonrasında voltajı yüksek olanın şarjı düşük olana bir miktar transfer olur. Sonuçta da bu iki voltajın ortasında bir yerde stabil bir voltajda kalırlar. Bir kere paralel bağladıktan sonra artık bunları tek akü gibi şarj edebilirsin.

Biri 12.3 V diğeri 12.9 V olan iki aküyü paralel bağlarsan, orada önce kuvvetli bir ark oluşur, sonrasında voltajı yüksek olanın şarjı düşük olana bir miktar transfer olur. Sonuçta da bu iki voltajın ortasında bir yerde stabil bir voltajda kalırlar. Bir kere paralel bağladıktan sonra artık bunları tek akü gibi şarj edebilirsin.

İşte karar vermemi sağlayacak husus tam da bu.

12.3 ile 12.9'luk aküleri diyotla izole ettiğimde biri diğerini şarj edemeyecek. Doğru mu?

12.3 ile 12.9'luk aküleri diyotla izole ettiğimde biri diğerini şarj edemeyecek. Doğru mu?

Evet doğru. Ama aküleri izole ettiğin için artık onlar paralel bağlı olmayacak. Düşük voltajlı (ölmekte olan) akünün de hiçbir faydası olmayacak, adeta o akü yokmuş gibi olacak.

Evet doğru. Ama aküleri izole ettiğin için artık onlar paralel bağlı olmayacak. Düşük voltajlı (ölmekte olan) akünün de hiçbir faydası olmayacak, adeta o akü yokmuş gibi olacak.

Tam olarak arzu ettiğim bu aslında. 12.9'luk akü 12.3'e gelene kadar inverter 12.3'den enerji çekmeyecek.

Çizimdeki direncin hiçbir anlamı olmayacağını yeni anladım.

Peki diyot tarafında hangi modeli seçmeliyim sizce? 12-14 VGS'de bir mosfet olsa, G'yi aküye bağlasam, voltaj 12'nin altına düşünce diyot akımı durdursa nasıl olur?

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,841
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back