DÖNER ROBOTU ELEKTRONİĞİ HAKKINDA S/C

anofel36

Yeni Üye
sss.PNG

Selam arkadaşlar döner ocaklarını incelerken buna rastladım.
garibime gitmedi değil sol taraftaki sistemi görünce aklıma ilk gelen malzemeler
kasnak kayış, tahminimce kuvvetli bir step motor, sürücü ve ufak bir işlemcinin bağlılığı
bu sistem hakkında tahminleriniz nelerdir açıklar mısınız

Oradaki sıcaklığa motor yada kayış dayanmaz diye düşünüyorum. Motor soldaki ünite içindedir. Metal dişliler yardımıyla içeriden çeviriyordur döneri. Elektronik konusunda yapılabilecek onlarca seçenek var. Redüktörlü motor, step motor vs kullanılıp sabit hızda dönmesini sağlayacak bir yapı işte. sadece anakartın maliyeti 50tl ya vardır ya yoktur.

Ben yapmış olsaydım eğer, şimdi o soldaki ünitenin üzerinde sıcaklık değerini, motor dönüşünü, dönüş zamanını gösteren lcd ekran, kaç dakika döneceğini zamanlayan keypad ve birde dönüş hızını ayarlayan pot yada encoder olurdu :katil2:
Hatta şu üniteye paralel duran kısım döneri kesmeye yarayan motorlu bıçaklar var, ona benziyor. Onu da programlardım. Dönüş hızı, kesim açısı filan :katil2:

Oradaki sıcaklığa motor yada kayış dayanmaz diye düşünüyorum. Motor soldaki ünite içindedir. Metal dişliler yardımıyla içeriden çeviriyordur döneri. Elektronik konusunda yapılabilecek onlarca seçenek var. Redüktörlü motor, step motor vyapms kullanılıp sabit hızda dönmesini sağlayacak bir yapı işte. sadece anakartın maliyeti 50tl ya vardır ya yoktur.

Ben yapmış olsaydım eğer, şimdi o soldaki ünitenin üzerinde sıcaklık değerini, motor dönüşünü, dönüş zamanını gösteren lcd ekran, kaç dakika döneceğini zamanlayan keypad ve birde dönüş hızını ayarlayan pot yada encoder olurdu :katil2:
Hatta şu üniteye paralel duran kısım döneri kesmeye yarayan motorlu bıçaklar var, ona benziyor. Onu da programlardım. Dönüş hızı, kesim açısı filan :katil2:
hocam açıkçası bunun sadece sol tarafındaki sistemi yapmaya denemeye karar verdim nereden başlamamı ne şekilde ilerlememi tavsiye edersin

Ne yapmak istediğine bağlı.
Mesela sadece belli bir hızda motor dönsün istiyorsan,
1 tane düşük RPM li güçlü bir redüktörlü motor alırsın. Bağlarsın uygun bir tane DC adaptör. Aynı hızda döner durur. Bir tane de aç kapa buton eklersin, başka hiç bir şeye gerek yok.

Ama hızını ayarlayabileyim veya başka şeyler de yapsın dersen, Bir tane motor sürücü alırsın, bir tane aduino kart alırsın, sonrası hayal gücüne kalmış. Ne yapmak istersen söyle. Bilgimiz dahilinde yardımcı olmaya çalışırız.
Mekanik konularından pek anlamam ama. Dişli filan yaptırman gerekebilir.

lNe yapmak istediğine bağlı.
Mesela sadece belli bir hızda motor dönsün istiyorsan,
1 tane düşük RPM li güçlü bir redüktörlü motor alırsın. Bağlarsın uygun bir tane DC adaptör. Aynı hızda döner durur. Bir tane de aç kapa buton eklersin, başka hiç bir şeye gerek yok.

Ama hızını ayarlayabileyim veya başka şeyler de yapsın dersen, Bir tane motor sürücü alırsın, bir tane aduino kart alırsın, sonrası hayal gücüne kalmış. Ne yapmak istersen söyle. Bilgimiz dahilinde yardımcı olmaya çalışırız.
Mekanik konularından pek anlamam ama. Dişli filan yaptırman gerekebilir.
aslında şöyle bir şey düşünüyorum düşüncemde sizin kafanıza yatmayan bir yer olursa lütfen söyler misiniz açıklamalarınız gerçekten hoşuma gidiyor
dişli kayışa yerleştireceğin 10 kilo civarı bir kesme makinesinden bahsediyoruz buna motorun gücü dayanır mı uzun vadede ve sürücü ile ardinunoyu birleştirip led ekran aracılığı ile hızını ayarlamamız mümkün mü ve son sorum özür dilerim extra elektrik tesisatı nasıl olmalı sizce sorun çıkarmayacak şekilde

dişli kayışa yerleştireceğin 10 kilo civarı bir kesme makinesinden bahsediyoruz buna motorun gücü dayanır mı
Dediğim gibi ben mekanik aksamlardan pek anlamam, hangi motor kaç kilo taşır? kayış kopar mı? mekanizması nasıl olur? bilmiyorum.
Ama kesme makinesi için 10kg çok fazla değil mi?

sürücü ile ardinunoyu birleştirip led ekran aracılığı ile hızını ayarlamamız mümkün mü
Eğer mekanik sorunları hallederseniz elektronik de her şey mümkündür.

extra elektrik tesisatı nasıl olmalı sizce sorun çıkarmayacak şekilde
Burada sıcaklık söz konusu olduğundan mümkün olan en dayanıklı şekilde yapılması gerek.
Ünitenin kabı metal olacağından çok ısınacaktır ve bu ısı içeriyi de ısıtacaktır. Bunun için ünitenin içi, sıcaklığı en az içeri alacak şekilde kaplanmalı ve elektronik malzemeler kısmen daha soğuk alanlara yerleştirilmeli. İlaveten Tüm kablolar ısıya dayanıklı olmalı.
Bu şekilde yaparsanız uzun süre dayanıklı olacaktır. Ama işi ticari düşünüyorsanız bunlar hep maliyettir ve yapsanız bile pahalıya maletmiş olacağınızdan satamayabilirsiniz. Çünkü piyasada bu benim söylediklerimi umursamayıp döner ocağı yada herhangi bir şey üretecek karakter çok var. Ürünü yapar satar en fazla 1 sene sonra sıcaktan arıza vermeye başlar cihaz. Her neyse dediğim gibi kendiniz yapıp kullanacaksanız biraz maliyetli olur ama taş gibi yıllarca çalışır. Tek sıkıntınız döner kesen bıçakların sürekli körelmesi olur :)

döner ocağı.png

Benim bu sistemlerde gördüğüm en büyük sıkıntı görmeden kesen bir makine olduğu için kestiği yerleri hafif köşeli bırakıyor. Üstten bakınca kesilmiş dönerin 16 gen gibi olduğunu düşünürsek, 16 tane köşe kalıyor ve bunlar ateşte daha çok pişip yanıyor. Satıcı iyi niyetli olsa bile istese de alet bu köşeleri ayrıca kesip çöpe de atamıyor. Ya bunları size tabakta sunacaklar ya da restoranda görmüştüm bir usta bu yanık köşeleri kendisi kesip atıyordu. Ama orada bir kişi çalışınca da aletin pek bir hikayesi kalmıyor. Sadece çalışandan büyük bir tecrübe beklentisi kalmıyor. Döner çapı küçüldükçe ateşe daha çok yaklaşmasını da sağlamanız lazım şişin. Çap küçüldükçe yanık kenar durumu daha da çok artar. Köşelerden oluşan yanık kenar haricinde bir sıkıntı da aletin tam kesmesi gereken kısımdan 3-4mm daha uzağı kesmesi de pişmiş kısmın bazen kesilmeden kalmasını sağlıyor bu da köşelerin yanma problemi gibi yanmaya sebep oluyor.

Oradaki sıcaklığa motor yada kayış dayanmaz diye düşünüyorum. Motor soldaki ünite içindedir. Metal dişliler yardımıyla içeriden çeviriyordur döneri. Elektronik konusunda yapılabilecek onlarca seçenek var. Redüktörlü motor, step motor vs kullanılıp sabit hızda dönmesini sağlayacak bir yapı işte. sadece anakartın maliyeti 50tl ya vardır ya yoktur.

Merhaba uzun zaman sonra bunu yapmaya çalışmanın fırsatı oldu elektroniğini nasıl yapardınız biraz fikirlerinizi benle paylaşır mısınız

Merhaba uzun zaman sonra bunu yapmaya çalışmanın fırsatı oldu elektroniğini nasıl yapardınız biraz fikirlerinizi benle paylaşır mısınız
Yukarıda yüzeysel olarak anlatmışım. Hayal gücünüze bağlı olarak ekran, arduino, motor, motor sürücü vs. parçaları temin etmeniz gerekiyor. Tabi bunları kullanacak yetiye ve elektronik ve programlama bilgisine de sahip olmalısınız. Bizler sadece yolu gösterebiliriz, o yolda sizin ilerlemeniz gerekiyor.

Ben olsam önce kendime bir şema çizerdim. Eğer 6 tane pin yetecekse Attiny45 yada 85 kullanırdım. Yetmezse de bir arduino nano kullanırdım. Bir anakart tasarlar ve bu pinleri yol olarak terminal blok'lara çekerdim. Sonra bu terminal bloklardan da kablo yardımı ile motor sürücü, ekran gibi elemanlara bağlantı yapardım. Tabi burada yazdığım kadar basit değil. Arada direnç olur, kondansatör olur, transistör olur, voltaj regülatörü olur. Dediğim gibi bu elemanlara hakim olmalısınız. Önce şemanızı çıkartın ve bizimle paylaşın. Böylece bizde doğrusunu yanlışını size söyleme fırsatı bulabiliriz. Şema tamamen oturduğunda anakart olayına girişebilirsiniz.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
6,032
Üyeler
2,533
Son üye
Wilot

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back