Ekipmanlar için HP 2530-48 Switch konumlandırma

Sercan

--
Daha önce onlarca bilgisayar vs. olmasına rağmen hiçbir switch ihtiyacı hissetmiyordum. Ancak mütevazi elektronik laboratuvarımın ekipmanları geliştikçe hemen hepsi Ethernet bağlantısına ihtiyaç duyar hale geldi. Cihazların birbiri ile haberleşebilmesini önemsiyorum çünkü bana başka bir imkan tanıyor. Bu sayede hepsini anlık takip edip, bunları idare edecek bir program ile simulasyon ve otomasyonlar yapmak mümkün oluyor.

İlk başlarda aşağıdaki C-Net marka 8 port bir switch işimi görüyordu.

En son aldığım Rigol DP832A güç kaynağını bağladığımda, bu 8 port switch anlam veremediğim bir şekilde çalışmadı.

Çok anlamıyorum ama sanırım auto-MDIX özelliği sayesinde 48 port HP 2530-48 sorunsuz çalıştı. Fakat bunun da rafta kapladığı alan çok fazlaydı ve rafa sığmadı. Üstelki cihazların üzerinde durduğu için ısı sorunu çıkartmasını istemedim.

20230822_235725.jpg

Bauhaus'a uğrama fırsatım oldu ve 1U ölçüsünde olduğunu bildiğim switch için masanın altına sabitleyebileceğim 60x60 L profiller aldım. Ne olur ne olmaz diye 80x80 de aldım, ama onlara gerek olmadı.

20230822_235811.jpg

Bu arada belirtmeliyim ki 1U, 44.45 mm yüksekliğe denk gelen standart bir ölçü birimidir. 60 mm'lik L profilleri üst tarafta bir boşluk oluşturmak ve buradan hem hava hem de Ethernet kablolarını geçirmek için kullanmayı düşündüm.

Sonuç olarak montajını tamamladım ve aşağıdaki gibi çok güzel bir sonuç elde ettim.

20230823_005507.jpg
20230823_005532.jpg
20230823_005811.jpg

Eline sağlık çok güzel olmuş. Yönetilebilir switch midir o?

Evet, yönetilebiliyor. Çok güzel bir arayüzü var ama aynı zamanda epey eski de bir cihaz. Buradaki hız ihtiyacını fazlasıyla karşılıyor.

Aslında bu switch 3 aydır bendeydi ama yer kapladığı için kullanmaktan hep kaçındım. Küçük olanı osiloskopun arkasına sığdırabiliyordum. Cihazların MAC adreslerine sabit IP atadığım için ayrıca bir yönetime de ihtiyaç dumamıştım. Artık modemin tanımlama limiti de doldu, küçük switch de havlu atınca mecburen bunu kullanmaya başladım.

Çevrimiçi personel

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,879
Üyeler
2,488
Son üye
ilter

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back