Elektrikli motor beyin ve hall effect sensördeğişimi ve motordan gelen gürültülü ses.

60 derece yerlesim ile 120 derece yerlesim arasindaki tek fark sensorlerin birinde invert ihtiyaci.

Bu konuya asagidaki video serisinin 5. bolumunde deginmistim.

Normalde 60 derece yerlesimde tum sensorler de ayni olabilir. Eger 120 derece yerlesim yapilacaksa bu kez sensorlerden birsinin cikisinin terslenmesi yada hazir teslenmis cikisa sahip hall senosor kullanilmasi gerekir.

Ya da bununla ilgili surucunun bir girisi jumper ile high ya da low yapilarak invert islemi yazilim tarafina birakilabilir.

Siz invert cikisli olani sokup normal cikisli takarsaniz komutasyon yanlis olur. Surucu hem 60 derece hem de 120 derece kabul ediyorsa bunu tanimlayan bir jumper vardir. (Aslinda yazilimsal olarak da anlayabilir.)

Surucu dokumanini bulup iyice okumak lazim.

Son düzenleme:
60 derece yerlesim ile 120 derece yerlesim arasindaki tek fark sensorlerin birinde invert ihtiyaci.

Bu konuya asagidaki video serisinin 5. bolumunde deginmistim.

Normalde 60 derece yerlesimde tum sensorler de ayni olabilir. Eger 120 derece yerlesim yapilacaksa bu kez sensorlerden birsinin cikisinin terslenmesi yada hazir teslenmis cikisa sahip hall senosor kullanilmasi gerekir.

Ya da bununla ilgili surucunun bir girisi jumper ile high ya da low yapilarak invert islemi yazilim tarafina birakilabilir.

Siz invert cikisli olani sokup normal cikisli takarsaniz komutasyon yanlis olur. Surucu hem 60 derece hem de 120 derece kabul ediyorsa bunu tanimlayan bir jumper vardir. (Aslinda yazilimsal olarak da anlayabilir.)

Surucu dokumanini bulup iyice okumak lazim.
internetten üzerinde 3 adet "3144 d88" hall sensörü bulunan hazır kart aldı. bağladım. ama gene sensörlerin hepsinin aynı anda açık olduğu ve hepsinin aynı anda kapalı olduğu bir durum var. elimde sağlam bir motor olmadığı için karşılaştırmada yapamıyorum

Anlamadığım nokta bana attığım grafik ile benim sensörlerin oluşturduğu uyuşuyor demiştin, nasıl uyuşuyor? Yeni aldığın kartın senin motoruna göre 120° olarak geldiğine emin misin? Hepsi aynı anda açık-kapalı olayını nasıl ölçüyorsun?

Merhaba hocam sorunu çözdünüzmü? Benimde bu konuda yardıma ihtiyacım var baş ve sondaki 502f ortadaki 416an Hall sensörü yerine kullanabileceğim sensör arıyorum

Merhaba hocam sorunu çözdünüzmü? Benimde bu konuda yardıma ihtiyacım var baş ve sondaki 502f ortadaki 416an Hall sensörü yerine kullanabileceğim sensör arıyorum
şu adresten üzerinde "3144 d88" adında 3 adet bipolar hall sensör bulunan karttan sipariş verdim ama bunun yerinde 41f ve 502f de kullanabilirsiniz. her "3144" aynı değil. eğer tekeri söktüğünüzde ortadaki sensör farklı ise yeni takacağınız sensörlerden birini ters çevirip takmanız gerekiyor.
yani 3 tane 41f sensör alacaksınız ortakini ters takacaksınız ama kablo bağlantıları aynı olacak. "41f" ve "502f" sensörlerinin özelliği hızlı tepki verebiliyor olmaları bu yüzden isimlarinin sonunda "f" yazıyor. tabi her "f" yazan hızlı diye birşey yok. deneme yapmak için sensörleri montajladıktan sonra multimetre kullanmanız yada sırası gelince yanan basit bir led devresi oluşturmanız lazım.
eğer motor kablolarında yanık varsa veya dış plastiği kolay aşınıyorsa kabloyu değiştirmenizi tavsiye ederim.
gaz kolu ve fren kolu çok kalitesizse gaz kesmelere sebeb olabilir.

Son düzenleme:
Voltaji %25 arttirmak yuke uygulanan gucun %50 artmasi demektir. Motor normalde 1 KW cekecekse bu sekilde 1.5KW ile calismis. Yakinda mefta edersin boyle calistirmaya devam edersen.
evet gerçekten gücüde hızıda yüzde 50 arttı. eskiden 26 km/s hız yapıyordu şimdi 38 km/s hız yapıyor. yokuşlarda bayılıyordu şimdi 20 km/s ile yokuşları çıkıyor. gerçekten buna değdi. elbet ısınacak ama buna değdi. kışın mesele yok ama yaz mevsimi dikkatli kullanmak lazım.

önemli not: kampana frenler kışın soğuktan patlayabiliyor. o yüzden her zaman ön ve arka freniniz sağlam olsun. ne çok sert ne çok yumuşak fren ayarı. mümkünse elektrikli motorun beynide fren yapsın.

eğer e-bike motor beyni değiştirecekseniz alacağınız yeni beyinin o voltajı taşıyabileceğinizden emin olmanız lazım. internette bir çok satıcı üzerinde maksimum 60 volt beyin yazmasına rağmen 72 volt diye satmaya çalışıyor. eğer 60 voltluk bir beyinde 72 voltluk akü taktığınızda cabuk yıpranıp bozulacaktır.
6 akü 12 volttan 60 volt yapar tam dolu iken 13,8 volttan voltaj 82,8'e kadar çıkar.
7 akü 12 volttan 72 volt yapar tam dolu iken 13,8 volttan voltaj 96,6'e kadar çıkar.
yeni aldığınız beyninin kapağını söküyorsunuz. sıralı halde 8-10 civarı mosfetlerin üzerinde yazı yazar (3 bacaklı üzerinde vida olan şeyler). örneğin resimdeki "SKD502T" gibi.
1704369725697.png

bu mosfetlerin maksimum kaç voltta çalışabildiğinde interneten bakıyoruz. googleye ""SKD502T datasheet" yazıyoruz. aramalarda bir pdf dosyası bulmaya çalışıyoruz. datasheet dosyasını incelediğimizde "Maximum Drain-Source Voltage |Vds|: 85 V" ibaresini görüyoruz. yani bu mosfetler 85 volta kadar çalışabiliyormuş ama bu voltaja yaklaşmak fazla ısınmaya ve erken yıpranmasına sebeb olacaktır. 1 akünü tam dolu iken voltajının 13.8 olduğunu ele aldığımızda 7 akünün maksimum voltajı 7*13,8=96,6 volt yapar yani 7 akü için uygun olmadığını gösteriyor. 6*13,8=82,8 volta yani 6 akü için uygun.
bir diğer dikkat edilecek kapasitörler (mavi olan büyük şey)... kapasitör maksimum voltajı akünün tam dolu voltajından büyük olmamalı. resimde "80v" yani 80 volt yazıyor. bu neredeyse 6 akü (82,8 volt) için uygun olduğunu gösteriyor. kapasitör yüksek voltajda şişmeye başlar. uzun dönemde kontrol etmekte fayda var. eğer 7 akü (96,6 volt) takarsanız beyin erken yıpranıp bozulacaktır.
1704370251162.png

Son düzenleme:
basit bir e bike hall sensör test devresi.

Ekler

• 1.png
    1.png
    18.6 KB · Görüntüleme: 36
şu adresten üzerinde "3144 d88" adında 3 adet bipolar hall sensör bulunan karttan sipariş verdim ama bunun yerinde 41f ve 502f de kullanabilirsiniz. her "3144" aynı değil. eğer tekeri söktüğünüzde ortadaki sensör farklı ise yeni takacağınız sensörlerden birini ters çevirip takmanız gerekiyor.
yani 3 tane 41f sensör alacaksınız ortakini ters takacaksınız ama kablo bağlantıları aynı olacak. "41f" ve "502f" sensörlerinin özelliği hızlı tepki verebiliyor olmaları bu yüzden isimlarinin sonunda "f" yazıyor. tabi her "f" yazan hızlı diye birşey yok. deneme yapmak için sensörleri montajladıktan sonra multimetre kullanmanız yada sırası gelince yanan basit bir led devresi oluşturmanız lazım.
eğer motor kablolarında yanık varsa veya dış plastiği kolay aşınıyorsa kabloyu değiştirmenizi tavsiye ederim.
gaz kolu ve fren kolu çok kalitesizse gaz kesmelere sebeb olabilir.
Dediğiniz gibi ortadaki sensörü ters çevirince oldu.Volta vsx modeli.Kullandığım sensörler 3144 d88.Tekrardan teşekkürler

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,897
Üyeler
2,496
Son üye
can12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back