Ev Yapımı Usb Hub

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Bilgisayarımın üzerindeki 6+2 usb portunun arkasındaki 6 yı full kullanıp öndeki 2 port yavaş olduğu için kullanmıyorum. Masamın üzerinde duracak ve rahatça flash belleklerimi takıp çıkarabileceğim bir usb hub almak istedim ama biraz pahalı geldi. Kendim yapabilir miyim düşüncesi içine girdim. Aklıma geleni ilk etapta çizdim ama konu hakkında hiç fikrim yok.

Örnek olarak 8 portlu bir usb hub yapmak istesem bu portların hepsinin data portları ortak olsa, beslemelerini ise lm7805 ile sağlasam çalışır mı?
Aynı anda bütün portları kullansam veri çakışması gibi birşey olur mu? Açıkçası bu iş pic falan tarzı çipler ile yazılımsal olarak mı yapılıyor? Yoksa benim düşüncem doğru mu?

Screenshot_20200208-165436.jpg

USB portlarını öyle paralel bağlayamazsın Gökhan. USB 1.2 (eski standart) kendin yaparsın belki, ama yaptığın hazıra göre çok pahalıya malolur. USB 2.0 ı kendin yapman çok zor, çünkü frekanslar çok yüksek.

O zaman entegreyle yazılımla filan oluyor bu iş.

Uğraşmaya değmez.
Hızdan dolayı mikrodenetleyici yavaş kalır sanırım. Donanımsal olması gerek.

Bende Digitus marka 4 port usb hub var. Üzerinde fe2.1 diye bir çip var.
İstersen bir incele.

Uğraşmaya değmez.
Hızdan dolayı mikrodenetleyici yavaş kalır sanırım. Donanımsal olması gerek.

Bende Digitus marka 4 port usb hub var. Üzerinde fe2.1 diye bir çip var.
İstersen bir incele.
Yok. O çip olaylarına girmeme daha çok var benim. :)
Belki pc önündeki kullanmadığım 2 usb portu kablo ile masaüstüne taşıyıp gücünü adaptörden alacak şekilde dizayn edebilirim. Bu şekilde en azından harici HDD min güç ihtiyacını karşılarım. Arka portta da bana yer açılmış olur.

Forum istatistikleri

Konular
5,787
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back