Fırın için gerekli malzemeler nedir ?

serato

Yeni Üye
Merhaba, hobi amaçli uğraştığım metal işleri için 1m2'lik bir fırın yapmak istiyorum aslında yaptım sadece tesisat kısmı kaldı ama birbiriyle uyumlu hangi malzemeleri almam gerektiği bilmiyorum.
Fırın 200 dereceye gelince belirlediğim süre boyunca ısı sabit kalacak ve süre dolunca ısı düşecek. Isı 200 dereceyi aşınca uyarı verecek.
Bunlar için hangi parçaları ve rezistansı almalıyım almalıyım yardımcı olursanız sevinirim.

200 derece normal ev fırınlarının çalıştığı sıcaklık. Rezistansçılara bolca çeşit var. Fırınun üstüne (ve gerekirse de altına) gereken sayıda koyarsan iş görmesi lazım.

1703839702936.png

Soru çok genel olmuş. O yüzden tek fazlı şebeke elektriği ile çalışacağını varsayarak cevaplayacağım.

@taydin'nin gösterdiği rezistanslardan 1.5kW gücünde iki adet edin. (Aslında bunlar 1m3 fırın için yeterli değil ama tek faz şebeke için 3kW yükü geçmemek lazım)

0.5 - 1.5mm arası dkp sacdan iç ve dış kabini oluştur. İki katman arasında en azından 5cm boşluk olsun. Bu boşluğa yalıtım malzemesi gelecek.

Kapak, ısının en fazla kaçtığı bölgedir. O yüzden kapağı daha fazla özenerek yap ve mutlaka fitil kullan. "Frın kapak fitili" diye aratırsan bulursun.

200-300C arası sıcaklık için yalıtım malzemesi olarak cam yünü kullanabilirsin. Elbette çok daha iyi yalıtım malzemeleri var, ama bunlar hem hobi amaçlı bir fırın için fazla lükse kaçar hem de uygulanması zordur.

Kontrol tarafı için bir adet pano tipi pid ısı kontrol cihazı, J veya K tipi termokupl, ve 25A solid state röle yeterli. Bunların nasıl bağlandığı ve pid ısı kontrol cihazının nasıl kalibre edildiği ile ilgili tonla video var. Bundan sonrası sende artık.

Evet soru net değil, ama tahminim 1 m3 değil fırın. Tabanı 1 m2 ama yükseklik az. Aslında hazır davul fırın da kullanılabilir

1703867019881.png

Soru çok genel olmuş. O yüzden tek fazlı şebeke elektriği ile çalışacağını varsayarak cevaplayacağım.

@taydin'nin gösterdiği rezistanslardan 1.5kW gücünde iki adet edin. (Aslında bunlar 1m3 fırın için yeterli değil ama tek faz şebeke için 3kW yükü geçmemek lazım)

0.5 - 1.5mm arası dkp sacdan iç ve dış kabini oluştur. İki katman arasında en azından 5cm boşluk olsun. Bu boşluğa yalıtım malzemesi gelecek.

Kapak, ısının en fazla kaçtığı bölgedir. O yüzden kapağı daha fazla özenerek yap ve mutlaka fitil kullan. "Frın kapak fitili" diye aratırsan bulursun.

200-300C arası sıcaklık için yalıtım malzemesi olarak cam yünü kullanabilirsin. Elbette çok daha iyi yalıtım malzemeleri var, ama bunlar hem hobi amaçlı bir fırın için fazla lükse kaçar hem de uygulanması zordur.

Kontrol tarafı için bir adet pano tipi pid ısı kontrol cihazı, J veya K tipi termokupl, ve 25A solid state röle yeterli. Bunların nasıl bağlandığı ve pid ısı kontrol cihazının nasıl kalibre edildiği ile ilgili tonla video var. Bundan sonrası sende artık.
https://www.emksmarket.com/kategori...caklik-kontrol-zaman-rolesi/tct7-2100-72x72mm
Şunu alsam olur mu kendinde zaman ayarlı sanırım

Evet soru net değil, ama tahminim 1 m3 değil fırın. Tabanı 1 m2 ama yükseklik az. Aslında hazır davul fırın da kullanılabilir

28131 eklentisine bak
Metal hobisi icin firin istiyorsa aslinda boyadigi metali firinlamak icin olabilir. 1 m2, araba parcasi falan boyayacagim derse gerekir ancak. 200C sicaklik istemis. Yoksa neden o kadar buyuk bir seye ihtiyac olsun ki? :D Soruyu boyle sorsa konu hakkinda bilgisi olan daha kolay cozum uretebilirdi. Belkide sanayideki boyacilari tavsiye ederdi daha ucuz diye. Ben bisikleti sanayide boyatmistim, fiyati da epey uygundu.

Metal hobisi icin firin istiyorsa aslinda boyadigi metali firinlamak icin olabilir. 1 m2, araba parcasi falan boyayacagim derse gerekir ancak. 200C sicaklik istemis. Yoksa neden o kadar buyuk bir seye ihtiyac olsun ki? :D Soruyu boyle sorsa konu hakkinda bilgisi olan daha kolay cozum uretebilirdi. Belkide sanayideki boyacilari tavsiye ederdi daha ucuz diye. Ben bisikleti sanayide boyatmistim, fiyati da epey uygundu.
Bende sanayide yaptırıyordum ama yasadığim sehirin esnafı aşırı karaktersiz yani illallah ettirdi. Biri ikisi öyle olur dersin ama yok hepsi karaktersiz nazları çekilmiyo istedikleri ücret yapacağı ise göre aşırı hadsiz bende artık kendileri ile muhatap olmak istemiyorum zaten mesafede uzak olduğu için zaman ve para konusunda yine zarara giriyorum.

@serato eğer detay vermezseniz bizlerde size çok yardımcı olamayız.Bu arada linkini verdiğini üründen çok daha ucuza satılanları da var onları satın alıp cihazınıza ,aynı voltajda ama daha fazla akımı kontrol edebilen role lehimlerseniz, o fiyatın yarısından bile ucuza çözmüş olursunuz.

Öncelikle hepinize çok teşekkür ederim.
Yüksekliği 2m, genişliği 1 m ve boyuda 1m olan fırın yaptım. İçerisinde elektro statik toz boya ile boyadığim 0.80 mm et kalınlığı olan metal saçları pişiricem. Bu fırının içini max 300derecede ısıtmak için;

Bu rezistanstan kaç tane almalıyım ?

Dün akşam siparişini verdiğim ürünler;

En üstteki EMKO nun timer ve 2 yada en fazla 3 tane resistans la muhtemelen işiniz görülürdü.
@Alt 255 gelir şimdi "Ohho o para çok der" :)

Sizin referans alacağınız yukarıda taydın ın eklediği davul fırın ın resistans gücü ve adedi yeterli olur.
Asıl önemli konu ısının dışarıya kaçmaması için ısı izolasyonunu iyi yapmanız.
Isıdan çok etkilenmeyen o elyaf malzemeyi köşelere tavan ve zemine yerleştirmelisiniz
Fırının ön tarafına cam koyacaksanız ısıya dayanıklı uygun camı takmalısınız.
Aslında 2.el alınacak ankastre fırının tüm malzemeleri ile sizin işiniz çok rahat görülürdü.

Son düzenleme:
En üstteki EMKO nun timer ve 2 yada en fazla 3 tane resistans la muhtemelen işiniz görülürdü.
@Alt 255 gelir şimdi "Ohho o para çok der" :)

Sizin referans alacağınız yukarıda taydın ın eklediği davul fırın ın resistans gücü ve adedi yeterli olur.
Asıl önemli konu ısının dışarıya kaçmaması için ısı izolasyonunu iyi yapmanız.
Isıdan çok etkilenmeyen o elyaf malzemeyi köşelere tavan ve zemine yerleştirmelisiniz
Fırının ön tarafına cam koyacaksanız ısıya dayanıklı uygun camı takmalısınız.
Aslında 2.el alınacak ankastre fırının tüm malzemeleri ile sizin işiniz çok rahat görülürdü.

Yüksekliği 2m, genişliği 1 m ve boyuda 1m olan fırın yaptım.

Keşke bu ölçüleri en başta söyleseydin. Bu çok büyük bir fırın. Öyle birkaç tane 1500 W lık rezistansla falan olacak iş değil. O boyda bir fırını elektrik ile ısıtabilmek için evdeki şebekenin sağlayacağından çok daha yüksek güç gerekir diye düşünüyorum.

Merhaba, hobi amaçli uğraştığım metal işleri için 1m2'lik bir fırın yapmak istiyorum aslında yaptım sadece tesisat kısmı kaldı ama birbiriyle uyumlu hangi malzemeleri almam gerektiği bilmiyorum.
Fırın 200 dereceye gelince belirlediğim süre boyunca ısı sabit kalacak ve süre dolunca ısı düşecek. Isı 200 dereceyi aşınca uyarı verecek.
Bunlar için hangi parçaları ve rezistansı almalıyım almalıyım yardımcı olursanız sevinirim.
1 m2 lik fırın diye anladım ben.Bu arada yükseklilk 2 metre olunca ilginç olmuş

İstenen fırın, bir simitçi fırınınn 2 - 3 katı hacme sahip. Bu simitçi fırınları bildiğim kadarıyla gaz ile çalışıyor. Eğer elektrik ile çalışıyorsa, öyle bir fırını incelemek lazım ne kadar enerji harcıyor. sonra da bunun 2 - 3 katı bir enerji gereksinimi olduğu varsayılabilir kabaca.

Yanlış parçalarımı aldım acaba :)

Ekler

• 20240107_123228.jpg
    20240107_123228.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 30
  • 20240107_123219.jpg
    20240107_123219.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 29
  • 20240107_123216.jpg
    20240107_123216.jpg
    1.6 MB · Görüntüleme: 26
  • 20240107_123212.jpg
    20240107_123212.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 28
  • 20240107_123232.jpg
    20240107_123232.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 25
  • 20240107_123234.jpg
    20240107_123234.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 28
  • 20240107_123245.jpg
    20240107_123245.jpg
    2.4 MB · Görüntüleme: 32
İyi bir topraklamayı yapmayı unutma.

Fırının kasasını yani kendisini de fotoğraflar mısınız? Ne malzeme kulandınız, yalıtım vb. nasıl oldu.

Forum istatistikleri

Konular
5,885
Üyeler
2,493
Son üye
cym247

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back