Fonksiyon Jeneratörü DC ofset sorunu?

Bu ise bulasmamin sebebi analog bir sistemi kalibre ediyorum. Elimde referans aldigim ureticinin ciddi bir proseduru var. Asimetri sorunlari yasayinca manuele tekrar dondum. Orada uyari yazmislar. Dc digital voltmetre ile ofset olmadigindan emin olun diye. Bende oradan yuruyorum.

Elimdeki alet breymen 805 (iki adet var ikiside ayni olcuyor) dc kademesinde ofset voltajini olcuyorum. Aciklamada sunu eklemisler ofset voltaji 10mv altinda olmali.... Jeneratorden ofset ayari ile ofseti ortadan kaldirdigimda kalibre ettigim sistem gercekten simetrik calismaya basliyor. Bu tecrubeden voltmetenin ofseti olctugunu dusunuyorum. Bununla birlikte ofseti duzelttigimde osilaskopta hala cok cok az ofset goruyorum. Multimetre osilaskoptan daha guvenilir geliyor. Ek olarak frekansi dusurursem dediginiz gibi bir yuksek bir alcak olcumler oluyor ve duzgun olcum alinamiyor.

Evet hakkaten demek DC volt kademesinde ortalama değer ölçülebilir. Bunu öğrenmiş oldum. Ama bendeki multimetre DC milivolt kademesinde bu ölçümü yapamıyor, herhalde tepe değerler kademeyi taşırdığı için. V kademesinde yapılabilir sadece ve oradaki çözünürlük ile yetinmek gerekiyor.

Benim alette ofset ayari ile dogru sonuclara ulasiyorun ancak genligi surekli degistirdigim icin surekli ofset ayari yapmak zulum oluyor. Dogru hassas ayar icin nerdeyse ufluyorum pot a :)

Aksamdan beri baktim bir kalibrasyon varmidir diye bir sey cikmadi. Acaba cahil cesareti gosterip dahili trimpotlari osilaskop ve multimetre bagli iken deneme yanilma cevirsem mi?

Benim alette ofset ayari ile dogru sonuclara ulasiyorun ancak genligi surekli degistirdigim icin surekli ofset ayari yapmak zulum oluyor. Dogru hassas ayar icin nerdeyse ufluyorum pot a :)

Aksamdan beri baktim bir kalibrasyon varmidir diye bir sey cikmadi. Acaba cahil cesareti gosterip dahili trimpotlari osilaskop ve multimetre bagli iken deneme yanilma cevirsem mi?

Eğer o bulduğun şemadaki gibi bu bir analog sinyal jeneratörü ise bununla ilgili beklentilerini epey azaltman lazım. Hava sıcaklığı, ortam nemi bile bunun ofsetini etkiler :D

Belki de sadece bu testi yapabilmek için bir opamp'li karşılaştırıcı kullanabilirsin. Regüleli simetrik ± 2.5 V ile çalışan rail to rail opamp alırsın ve senin sinyal jeneratörü ile buna 5 V kare dalga verirsin. Opamp karşılaştırıcı referansını da 2.5 V yaparsan opamp çıkışı +2.5 V ile -2.5 V arasında gider gelir. Ofset hatası da tamamen regülatörlerin ve opamp'in performansına bağlı olur. Modern opamp'lerin kendi ofset hataları çok düşük o yüzden bu konuda zorlanmazsın. Ama 10 mV aralığında voltajı sabit tutan pozitif ve negatif regülatörü dikkatli yapmak lazım.

Eğer o bulduğun şemadaki gibi bu bir analog sinyal jeneratörü ise bununla ilgili beklentilerini epey azaltman lazım. Hava sıcaklığı, ortam nemi bile bunun ofsetini etkiler :D
Haklısın bana digital bir cihaz lazım da alacağımda da ofset hatası çıkarsa diye korkuyorum. Şu senin yeni cihazda maks genlinkte kaça çıkıyor hata ölçebilrmisin rica etsem. 8 p-p maks değildir heralde...

Haklısın bana digital bir cihaz lazım da alacağımda da ofset hatası çıkarsa diye korkuyorum. Şu senin yeni cihazda maks genlinkte kaça çıkıyor hata ölçebilrmisin rica etsem. 8 p-p maks değildir heralde...

FY6900 dan alınabilen maksimum genlik 24 Vpp ve bu genlikte ofset hatası 90.5 mV

Benim önerebileceğim cihaz Siglent SDG2042X. Fiyat performans açısından piyasadaki en iyi cihazlardan birisi. Bununla ilgili ayrıntılar daha önce açmış olduğum bir konuda:

Yalnız bu Siglent SDG2042X için datasheet'te herhangi bir ofset hatası belirtilmemiş. O yüzden senin bu mevcut test için kullanılabilirliği net değil.

Cihazi bir miktar kalibre ederek benim istedigim aralikta ofset hatasinin 10mv civarinda kalmasini sagladim. Trimpot yerleri ve aldigim notlarin resimlerini ekliyorum.

Nispeten kolay kalibre edebiliyor olmak guzel ancak ayar tutturmak zor.

Digital cihazlarda da boyle kalibrasyonlar vardir mutlaka satin almadan iyi arastirmak gerekli.

Ekler

• IMG_20200708_185026.jpg
    IMG_20200708_185026.jpg
    108.3 KB · Görüntüleme: 184
  • IMG_20200708_085925.jpg
    IMG_20200708_085925.jpg
    317.5 KB · Görüntüleme: 170
Fonksiyon jeneratoru demişken ben de uzmanlarına bir soru sorayım..

27mhz frekansta, max12v civarı, 100μA ile 1400μA aralığında ayarlayabileceğim Sinüs dalga üretmem için nasıl bir yol önerirsiniz?

FY 6900 ile milihertz'lerde frekans üretmek mümkün. Fiyatı da benim aldığımda 400 ₺ idi.

Fonksiyon jeneratoru demişken ben de uzmanlarına bir soru sorayım..

27mhz frekansta, max12v civarı, 100μA ile 1400μA aralığında ayarlayabileceğim Sinüs dalga üretmem için nasıl bir yol önerirsiniz?

Akım ayarı derken akımı RMS olarak ölçüp limitlemesi mi lazım, yoksa akımı sinüs olarak mı üretmeli? Yük sabit mi değişken mi? Bir de milihertz mi megahertz mi? :D

AD9833 sadece tek bir voltaj seviyesi üretiyormuş. Bu voltajı arttırmak veya düşürmek için çıkışına bir op-amp bağlamak gerekecek. Op-amp'ın çıkışına bir direnç koyulup hem op-amp yanmasın diye akım limitlenebilir hem de bu direnç üzerindeki düşme ölçülüp RMS veya peak akım miktarı ekrana basılabilir. Böylece akım istenen seviyeye gelene kadar voltajı değiştirirsiniz.

Uygulama tam olarak nedir belirtirsen daha faydalı yardım edebiliriz. Bir sinyal jeneratörünün çıkışından 100 µA, hatta 10 µA akıtmak hiç sorun değil. Uygun yük direnci bağlaman yeterli. Ama herhalde amaç bu değildir diye düşünüyorum, çünkü bu hiçbir işe yaramaz.

O akımın herhalde başka bir yükün içine akması isteniyor. O yükün direnci de değişken ise, işte bu noktada sana sabit akım kaynağı gerekiyor. Mikroamperler seviyesinde sabit akım kaynağı yapmak da çok zor bir iş. Düşük gürültülü opamp bazlı bir sabit akım kaynağı yapmak gerekir.

Sabit akım kaynağını şöyle çözdüm. Li-PO pil. Ucuna 2 tane 10K, 5K potans bağladım. Ölçü aleti ile düşürüp 100uA'ya kadar ayarlayabildim.
Yani yeterli gibi ama bu şekilde sinus dalgalı değil tabi. Şimdi bu akımı nasıl sinus dalgalı hale getirinim.

Atıyorum 9833'den aldığım sinüs dalgayı bir transistorun baseine verip, bu ayarladığım akımı emiter-collector arası geçirsem geçirdiğim o akım sinüs dalgalı oluyor mu? veya transistor değil de opamp ile de olabilir.

Orada elde ettiğin bir sabit akım kaynağı değil ama. Tamam akım sabit, ama neden? Çünkü direnç sabit. Eğer direnç değişken ise o zaman bu düzenekte akım çok büyük değişkenlik gösterecek.

Şöyle bir yöntem izleyebilirsin: EEVBlog kanalındaki Dave Jones'un geliştirdiği µCurrent diye bir devre var çok küçük akımları ölçmek için. Bunu kullanarak bir PID kontrol ile akımı sabitlemeye çalışabilirsin. Veya 78xx bazlı bir sabit akım kaynağı kurup mikroampler'lerde nasıl bir performans veriyor ona da bakılabilir.

Önce voltaj sinüs üret. Wien bridge falan çeşitli yöntemleri var. Sonra bir op-amp'ı "V to I converter" konfigürasyonunda kullan. Bugün zaman bulursam bir örneğini tasarlayıp eklerim.

Devre SIG'den giren sinyal ile orantılı akımı Rload üzerinden geçiriyor. R1 ile akım ayarlanabilir. Örnekte R1 = 10k, böylece 1V girince 100uA akım çıkıyor.
v-to-i.PNG

AC analizi, çeşitli Rload değerleri ile. Yük direnci büyüdükçe verebildiği maksimum frekans azalıyor. Bunun sebebi muhtemelen slew rate yetmemesi.
v-to-i_ac.PNG

Yukarıda verilen devre zaten sabit akım kaynağı, orada ayrı olarak bir regülasyon yapmana gerek yok. O devre belli sınırlar dahilinde çıkıştaki akımı sabit tutacaktır.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,660
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back