Forum paylaşımlarında lisans konusu

taydin

Timur Aydın
Staff member
Forum olarak paylaşılan bir çalışmanın lisansı ile ilgilenmiyoruz. Bu konu, tamamen çalışmayı yapan ile kullanan arasında bir konudur. Yani birisi senin çalışmanı, belirttiğin lisans kuralları dışında kullanırsa, bu konuda forum olarak hiçbir sorumluluğumuz bulunmamaktadır. Yapılan çalışmayı kendi öz iradenle paylaştığın için, forum burada bir kullanıcı durumunda da olmuyor yasal anlamda. Lisans kurallarının ihlal edilmediğini denetlemek de forumun görevi değildir.

Lisanslama ile ilgili şu genel bilgileri de vereyim burada:

Eğer yaptığınız paylaşım için bir lisans belirtmezseniz, bu çalışma "umumi mal" (public domain) olur. Herkes, istediği ölçekte, istediği amaçla kullanabilir. Ama eğer çalışma için bir lisans belirtilmişse, o zaman o paylaşımın nasıl kullanılacağı ilgili lisans metninde belirtilmiştir. Eğer çalışmayı o lisans kuralları çerçevesinde kullanmazsanız, lisans sahibi de bunu tespit edip sizi dava ederse, tazminata mahkum olabilirsiniz.

Forum olarak paylaşılan bir çalışmanın lisansı ile ilgilenmiyoruz. Bu konu, tamamen çalışmayı yapan ile kullanan arasında bir konudur. Yani birisi senin çalışmanı, belirttiğin lisans kuralları dışında kullanırsa, bu konuda forum olarak hiçbir sorumluluğumuz bulunmamaktadır. Yapılan çalışmayı kendi öz iradenle paylaştığın için, forum burada bir kullanıcı durumunda da olmuyor yasal anlamda. Lisans kurallarının ihlal edilmediğini denetlemek de forumun görevi değildir.

Lisanslama ile ilgili şu genel bilgileri de vereyim burada:

Eğer yaptığınız paylaşım için bir lisans belirtmezseniz, bu çalışma "umumi mal" (public domain) olur. Herkes, istediği ölçekte, istediği amaçla kullanabilir. Ama eğer çalışma için bir lisans belirtilmişse, o zaman o paylaşımın nasıl kullanılacağı ilgili lisans metninde belirtilmiştir. Eğer çalışmayı o lisans kuralları çerçevesinde kullanmazsanız, lisans sahibi de bunu tespit edip sizi dava ederse, tazminata mahkum olabilirsiniz.

Tabii ki forumu ilgilendirmez, ancak paylaşılanların durumunun forum kuralları vb. bir yerde belirtilmesi gerekmekte. Üye adayı, kayıt olurken bunları bilmek zorunda.

Tabii ki forumu ilgilendirmez, ancak paylaşılanların durumunun forum kuralları vb. bir yerde belirtilmesi gerekmekte. Üye adayı, kayıt olurken bunları bilmek zorunda.

Avukata uzun zaman önce yazdırdım forum sözleşmesi ve KVKK ama bir ara vakit bulup yüklemem lazım.

Lisans olayındaki sorunlardan biri; bir gün biri foruma/birine kızıp, "mesajlarımı silin" diyebilir.
Bu noktada paylaşımların sahibi "hiç kimse" olduğundan, bu talebin durumu noktasında belirsizlik olmamasıdır.

Ek:
Son bir kaç mesaj konu dışıdır, kusura bakmayın. Başka bir başlık altına taşınabilir.

Lisans olayındaki sorunlardan biri; bir gün biri foruma/birine kızıp, "mesajlarımı silin" diyebilir.
Bu noktada paylaşımların sahibi "hiç kimse" olduğundan, bu talebin durumu noktasında belirsizlik olmamasıdır.

Böyle bir talebi karşılama görevimiz yok forum olarak. İnsanlar "beni unut" hakkı kapsamında bunu isteyebileceklerini düşünüyor, ama "beni unut" sadece kişisel bilgiler için geçerlidir. Forumlar için "beni unut" kanununun uygulanması ancak iki yıllık süre geçtikten sonra mümkündür. Kanunen bütün üyelerin bilgilerini en az iki yıl saklamak zorundayız. Ondan sonra de o üyenin bütün kişisel bilgilerini (eposta, ip kayıtları, doğum günü vs) sileriz ve üye de bir çeşit "guest234d" gibi bir isimle görünür artık ve kendisi silmemişse mesajları da var olmaya devam eder.

Ayrıca bizim forumda sınırsız mesaj düzenleme ve silme hakkı var üyenin. Kendisi girip bütün mesajlarını silebilir. Ama tabi foruma da büyük bir kötülük yapmış olur ve iyi sözlerle yadedilmez. Bu hani birisine yardım amaçlı birşey vermek, sonra da adama kızınca verdiğin şeyi geri istemek gibi birşey.

Böyle bir talebi karşılama görevimiz yok forum olarak.

Net hatırlamıyorum ama GDPR'ın 17. maddesine göre ilgili koşullar sağlandığında derhal bu içeriklerin kaldırılması gerebilir diye aklımda kaldı.

Net hatırlamıyorum ama GDPR'ın 17. maddesine göre ilgili koşullar sağlandığında derhal bu içeriklerin kaldırılması gerebilir diye aklımda kaldı.

Eğer içerik kaldırılması ile ilgili mahkeme kararı varsa tabiki kaldırılır.

Forum istatistikleri

Konular
6,380
Üyeler
2,638
Son üye
PahinTekmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back