Gerilim, akım ve frekans ayarı.

niki

Üye
Arkaşlar merhaba, bana farklı gerilim,akım ve frekans ayarları gerekli.
Sinüs sinyali 5v, 10v, 20v, 30v ve akım da 1mA - 30mA arasında ayarlanabilmeli
ve frekansta 100hz-1000hz ayarlanabilmeli,
yapmayı düşündüğüm devre aslında icl8083 simetrik 12-15v ile besleyip sinüs sinyalini üretmek, opamp ile bu sinyali 30 vp-p kadar yükseltmek, fakat icl8083 entegresinin nekadar akım verebildiğinden emin değilim, akım düşük de olsa akımı nasıl yükseltebilirim ?
Benden daha bilgili arkadaşlar yardımcı olabilirse çok sevinirim.

İhtiyacını daha net anlatman lazım. Akım ayarı ile kasıt nedir? Güç kaynaklarındaki gibi bir CC modu mu istiyorsun? Yoksa belli bir akım çekilince çıkışı kesmek mi istiyorsun?

İhtiyacını daha net anlatman lazım. 30V sinüs sinyali net bir ifade değil. 30 Vp mi 30 Vpp mi, 30 Vrms mi? Bir de akım ayarı ile kasıt nedir? Güç kaynaklarındaki gibi bir CC modu mu istiyorsun? Yoksa belli bir akım çekilince çıkışı kesmek mi istiyorsun?
30vpp gerilime ihtiyacım var . akım ayarımdan kastım 1-30 ma maksimum çıkış olmalı galiba güç kaynağndaki gibi bir mod , ve grekansıda 100-1000 hz arasında ayarlanabilmeli.

Frekans ve gerilim ayarı kolay da, CC modu sıkıntılı. Yükseltecin kazancını elektronik olarak ayarlayabiliyor olman gerekiyor. Yani bir çeşit PGA (programmable gain amplifier) yapısı gerekli.

Frekans ve gerilim ayarı kolay da, CC modu sıkıntılı. Yükseltecin kazancını elektronik olarak ayarlayabiliyor olman gerekiyor. Yani bir çeşit PGA (programmable gain amplifier) yapısı gerekli.
sanırım bu konu beni aşıyor , daha pratik bir şekilde çözmem gerek akım konusunu . Aslında benim düşüncem icl8083 sağlayabildiği akımı kullanmak. Çekilecek olan akım maksimum 20-25mA olacak .

Akım ayarını niye istiyorsun? Sürekli sinyal jeneratörü kullanıyorum, hiçbir zaman sabit akım moduna veya akımı sınırlamaya ihtiyacım olmadı. Belki de yanlış bir beklenti içerisindesin ve ihtiyacın olmadığı halde ihtiyacın olduğunu düşünüyorsundur.

Akım ayarını niye istiyorsun? Sürekli sinyal jeneratörü kullanıyorum, hiçbir zaman sabit akım moduna veya akımı sınırlamaya ihtiyacım olmadı. Belki de yanlış bir beklenti içerisindesin ve ihtiyacın olmadığı halde ihtiyacın olduğunu düşünüyorsundur.
Aslında haklısınız 20mA civarında bir akım gerekli fakat bunu sınırlamasamda bir sorun oluşmaz , akım sınırlaması olmadan da aslında olur ama ıcl8083 de nekadar akım çekebilirim ki ?

Piyasadaki sinyal jeneratörlerinin çıkış empedansı 50 Ω dur. Yani çıkışa seri bağlı 50 Ω direnç var gibi düşünebilirsin. Bu durumda çıkışı kısa devre etsen bile, geçecek akımın üst sınırı belli.

Senin yapman gereken, ICL8083 ile sinyal jeneratörünü kuracaksın. Sonra da 30 V çıkış verebilen bir audio amfiyi bağlayacaksın bunun çıkışına. Amfi çıkışına da seri olarak 50 Ω koyup buradan çıkış terminaline gideceksin.

Bu durumda çıkışı kısa devre etsen bile geçecek akım 600 mApp olacak.

Datasheetinde 28V / 25mA cikis verebiliyor yazmislar.

Piyasadaki sinyal jeneratörlerinin çıkış empedansı 50 Ω dur. Yani çıkışa seri bağlı 50 Ω direnç var gibi düşünebilirsin. Bu durumda çıkışı kısa devre etsen bile, geçecek akımın üst sınırı belli.

Senin yapman gereken, ICL8083 ile sinyal jeneratörünü kuracaksın. Sonra da 30 V çıkış verebilen bir audio amfiyi bağlayacaksın bunun çıkışına. Amfi çıkışına da seri olarak 50 Ω koyup buradan çıkış terminaline gideceksin.

Bu durumda çıkışı kısa devre etsen bile geçecek akım 600 mApp olacak.
Eyvallah hocam. Dediklerinizin anladım fakat audio anfi demişsiniz bu opamp mı ?

Datasheetinde 28V / 25mA cikis verebiliyor yazmislar.

Doğrudur fakat bu farklı çıkış dalgalarında değişme ihtimali var mı diye bilmiyorum, sinüs dalgasındada 25mA çıkış sağlar mı bilemedim.

Eyvallah hocam. Dediklerinizin anladım fakat audio anfi demişsiniz bu opamp mı ?

Power opamp de kullanabilirsin, ama onlar genelde pahalı oluyor. LM1875 gibi bir audio amp kullanabilirsin.

Power opamp de kullanabilirsin, ama onlar genelde pahalı oluyor. LM1875 gibi bir audio amp kullanabilirsin.
Eyvallah, ilk önce simülatorde devreyi kurup bi test edeyim herşey çalışıyorsa artık kompanentleri sipariş veririm. Hepinize çok teşşekürler. İyi günler.

Devreyi simulatorde çalıştırdım, fakat devrenin besleme geriliminin 12-15v olacağı için opampın 30Vpp besleme gerilimini gerçekte nasıl bir şekilde yapsam bilemedim, tek aklıma gelen +-30vdc simetrik bir güç kaynağı alıp onunla beslemek, fakat bu da projede fazla yer kaplayacak. Başka bir şekilde yapma şansım var mı ? 12-15v gerilimini opampı besleme gerilimine nasıl yükseltebilirim ?

+15V dan -15V üreten SMPS topolojileri var. Hatta hazır entegreler var. Ama sen çıkışta 30 Vpp istiyorsun, bunun için ±15V yetmez. En az ±18V gerekli olur.

+15V dan -15V üreten SMPS topolojileri var. Hatta hazır entegreler var. Ama sen çıkışta 30 Vpp istiyorsun, bunun için ±15V yetmez. En az ±18V gerekli olur.
Evet hocam, internette bazı videolar gormuştüm birkaç bobin mosfet ve diyot ile voltaj yükseltiyorlar fakat bunlar nekadar güvenilir bilemedim.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,878
Üyeler
2,488
Son üye
ilter

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back