GoldMaster ANF-948 tamiri

Sercan

--
Bir arkadaş elindeki araba anfisini tamir edebilir miyim diye bana verdi. Uzun zamandır vakit bulamadığım için bir kenarda öylece duruyordu. Bugün içini açtım.

Evvela tozdan arındırmak için ön bir temizlik yaptım. PCB'yi kasanın dışına alıp ilk olarak görsel inceme yaptım. Gözle görülür bir sorunla karşılaşmadım. Daha sonra soğutucuya bağlı transistörleri kısa devre ihtimaline karşı kontrol ettim. Çıkıştaki C5198 (2SC5198) NPN transistörün collector ve emiter arasında kısa devre ölçtüm.

Transistör 140 V 10 A dayanımına sahipmiş. Böyle bir transistör nasıl bozulur diye düşünürken bacaklardan birinde tel gördüm. Bunun nereden geldiğini filan bilmiyoruma ama mikroskop ile incelediğimde lehim ile değil de ark ile oraya yapıştığını düşündüm.

Bu arada transistörü söktüğüm zaman koruma modundan çıkıp normal çalışma durumuna geçiyor.

Elimde bu transistörden olmadığı için tamir için malzeme bekleyeceğim. Bana yakın bir malzemecide varmış.

IMG_20220301_210257.jpg
IMG_20220301_210320.jpg
IMG_20220301_210326.jpg
IMG_20220301_210335.jpg
IMG_20220301_212049.jpg
IMG_20220301_212920.jpg

5198'i o fiyata nasıl buldun sen :) Normalde patates baskı diye tabir ettiğimiz sahte 5198'ler bile 1,5 dolar civarı satılıyor. Neyse emeğine sağlık ama dikkatli ol bu iş keyifli ve bağımlılık yapabilir. Sonra kendini birden bire mahallenin tamircisi olmuş halde bulabilirsin :)

2SC5198 geldi ve yerine taktım. Bu seferde aynı kanalın 2SA1941 (A1941) PNP transistörü bozuldu. Bunun daha önce sağlam olduğundan eminim.

Neyse devreyi daha detaylı incelemeye başladım.

Devre aşağıdaki gibi 3 bölümden oluşuyor. Kırmızı alan opamp ve filtrelerin olduğu, Yeşil bölge 4 kanal ve son olarak turkuaz olan bölüm ise güç kaynağını oluşturuyor.

IMG_20220311_182059.jpg

Güç kaynağı araba aküsünden gelen 12-14 V gerilimi +-30 V olarak simetrik bir hale getiriyor.

Her şeyden önce güç kaynağını bir miktar yük çekerek test ettim ve sorun göremedim.

Daha sonra ayarlı güç kaynağımı 1 A ile sınırlandırıp, arızalı kanaldaki mosfetleri söküp, girişe 10 kHz sinüs sinayal uyguladım ve sinayali takip etmeye başladım.

IMG_20220311_184317.jpg

İlk etapta girişteki bütün filtereleri anahtarlardan devre dışı bıraktım. Sinyal KA4558 çiftli opamp entegresine kadar sağlıklı bir şekilde geliyor ve buradan çıkamıyordu. Elimde aynı opamp olduğu için yenisini taktım ve sorun düzeldi.

1647013229183.png

Daha sonra aldığım 2SC5198'i bağladım ve osiloskopda aşağıdaki gibi bir sinyal gözlemdedim.

IMG_20220311_180427.jpg

Bu sinyal sorunsuz çalışan kanalda aşağıdaki gibi

IMG_20220311_180420.jpg

Bende sorunsuz çalışan kanaldaki mosfetleri söküp arızalı kanala bağladım ve sorun kalmadığını gözlemledim. Yani özetle şu an elimdeki transistörün çakma olduğunu düşünüyorum ve tabi PNP transistör de kısa devre.

Bir şekilde orijinal 2SC5198 ve 2SA1941 transistörlerini temin etmem gerekiyor. Bir de ben mi bozdum bilmiyorum ama XFP50N06 MOSFET de arızalıydı. Bu MOSFET'lerden 3'er tane paralel bağlı olduğu için şu an çalışmasına etki eden bir durum yok.

Bu ürünleri orijinal bulabileceğim bir satıcı tavsiyeniz var mı?

2SC5198
2SA1941
XFP50N06

Sorun muhtemelen orijinal/çakmadan değildir. Paralel bağlı MOSFET'lerin tamamını değiştir (sağlamları bile) ve tam olarak aynı seri, aynı üreticinin komponentlerini kullan.

Paralel bağlı olan MOSFET güç kaynağı ile ilgili. Güç kaynağından bir sorun yok.

Yukarıdaki osiloskop sinyalinin görüntüsü anfinin güç transistöründende görünlen sinyal. Buraya diğer kanallardaki transistörü bağladığım zaman sinyal diğer 3 kanaldakinin birebir aynısı oluyor. Yani tek şüpheli 2SC5198 tranasistör. Kare dalganın sonundaki kıvrım neden olur?

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,663
Üyeler
2,440
Son üye
turankaya

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back