HAOS (Home Asistan OS) bir türlü yükleyemedim.

Furkan KELEŞOĞLU

Aktif Üye
Arkadaşlar merhaba;

Elimde bir adet Technopc marka mini pc mevcut Özellikleri şu şekilde.

Intel(R) Atom(TM) CPU D525 @ 1.80GHz
4GB DDR3 RAM
320 GB HDD depolama

Home Asistanın sitesinde x86-64 bit işlemciler için olan İmaj dosyasını indirip doğrudan rufus ile HDD yazdırdım(MBR) Fakat PC boot kısmına geliyor simsiyah ekran sol üst tarafta beyaz tire çizgi blink atıyor bekle allah bekle yok sanki takılıp kalıyor. Daha sonra ben bir şeyleri yanlış yapıyorum diye düşünerek youtubeden nasıl yaptıklarına baktım onlarda live ubuntu ile sistemi açıp HDD direk imaj dosyasını yazıyorlar pek fark yok ama eh deniyeyim dedim yine değişen bir şey olmadı.

HDD alıp başka bir kasaya taktım pc açar açmaz hop yükleme başladı yani HDD attığım kısımda bir problem yok ama bu bilgisayarda her ne hikmetse bir türlü kurulum başlamıyor acaba işlemci mi uyumsuz diyeceğiz ama yok x86 ve 64 bit yani, internetten bulduğum her şeyi denedim çözüm bulamadım kendimde uğraştım yine çözemedim

bu arada bu pc de hali hazırda windows işletim sistemi çalışıyordu. Sistemde donanımsal olarak bir problem olduğunu düşünmüyorum BİOS görüp görebileceğiniz en basit en boş bios boot ayarı var başkada işe yarar bir şey yok zaten.

Daha önce böyle bir problem yaşayan arkadaşımız var mı acaba bu konuyla alakalı bilgi verebilecek.

Biostan USB boot seçili olduğundan emin isen, rufus da hedef sistem ayarında uefi gibi değişik seçenekleri deneyebilirsin.

HAOS un kendi kendini yükleme özelliği yok o yüzden harddiski çıkarıp direk harddiske MBR olarak yazdırıyorum HAOS imajını ve boot olarak zaten direk harddiski gördüğü için oradan başlıyor. Rufus ile denedim belean etcher yazılımını da denedim sonuç hep aynı ya sanki bios işlemciye bağlayamıyor hdd yi öyşe bir durum var bios bir boot ortamı olduğunu görüyor ama siyah ekranda cursor blink atıp duruyor. Ya hdd yi alıp farklı pc takınca başlatır başlatmaz hop kurmaya başlıyor da bu pc neden kuramıyor ki acaba ilginç bir durum işin içinden çıkamadım. Bu arada belki yavaştır diye baya bekledim yaklaşık 1 saat bile bekledim ama değişen bir şey yok

Buradaki yazılana göre yüklemeyi yaptınız sanırım. Muhtemelen öyle yapmışsınızdır ama ben yinede sorayım dedim. Burada UEFI moddan filan bahsediyor.

Buradaki yazılana göre yüklemeyi yaptınız sanırım. Muhtemelen öyle yapmışsınızdır ama ben yinede sorayım dedim. Burada UEFI moddan filan bahsediyor.

Evet sorunda burada aslında bilgisayar UEFI sahip değil yalnız 1.5 yıl önce yine ben bunu böyşe bir pc ye yüklemiştim ama nasıl yüklemiştim hatırlamıyorum acaba ne yapmıştım o zaman

Evet sorunda burada aslında bilgisayar UEFI sahip değil yalnız 1.5 yıl önce yine ben bunu böyşe bir pc ye yüklemiştim ama nasıl yüklemiştim hatırlamıyorum acaba ne yapmıştım o zaman
Anakartın UEFI desteği yoksa HAOS kurulamaz gibi duruyor. İsterseniz anakartın uefi desteği var mı diye bir kontrol edin. Birde secure boot'un disable olması gerekiyormuş.

@volta İlgilendiğin için teşekkür ederim şuan uğraştığımm pc biosunda secure boot seceneği bile yok dedim ya bomboş bir bios benimde beynim durmuştu iyicene dün gece debian yükleyip onun üstüne kurulum yaptım o şekilde çözdüm fakat bu seferde donanım çok ağır kaldı sistemin açılması konteynırları ayağa kaldırması vs derken 5 dakikayı geçiyor.

@Furkan KELEŞOĞLU Home Assistant ile ilgili merak ettiğim birşey var. Mesela kurdum HAOS'u, xiaomi sensörü eklemek için elimde bu sensörü eşleştireceğim xiaomi home hub olmak zorunda değil mi? Sensörü o sensörü bağlanacağı hub(xiaomi,tuya vs..) olmadan aracısız direk HAOS'a ekleyemiyorum sanırım. Ama kendi yaptığım sensörleri ekleyebiliyorum. Doğru anlamış mıyım?

@Furkan KELEŞOĞLU Home Assistant ile ilgili merak ettiğim birşey var. Mesela kurdum HAOS'u, xiaomi sensörü eklemek için elimde bu sensörü eşleştireceğim xiaomi home hub olmak zorunda değil mi? Sensörü o sensörü bağlanacağı hub(xiaomi,tuya vs..) olmadan aracısız direk HAOS'a ekleyemiyorum sanırım. Ama kendi yaptığım sensörleri ekleyebiliyorum. Doğru anlamış mıyım?
Eklersiniz ama usbden çalışan bir zigbee alıcıya ihtiyacınız var

Çoook uzun zaman oldu hatırlamıyorum ama eklenti kurarak tuya vb cihazları home asistana tanıtıp otomasyon sağlayabiliyordum. Eğer sensör dediğimiz cihaz doğrudan wifi ağına bağlanabiliyor ise home asistan bunu eklenti yardımı ile ağda bulup kullanabilir diye düşünüyorum.

1. Write image of haos_generic-x86-64-9.4.img.xz with Etcher
  2. Boot some linux distro (e.g. Ubuntu) and create 3 partitions at this SSD/HDD: /boot (~ 500MB), bios_grub (~ 1MB) and root (I used 20GB for this)
  3. Install some Linux on this partitions (I used Debian) next to HAOS, which will install Grub at disk bootloader area e.g. /dev/sda (it’s possible to install Grub only, not whole linux distro, as the Grub-bios is what is needed actually)
  4. Boot installed Linux distro, mount HAOS EFI system partition with grub-efi and append content of grub.cfg to your /boot/grub/grub.cfg
  5. Reboot - menuentry for HAOS should now be present. Now it’s possible to boot HAOS.
  6. With “set default” set HAOS the default boot system so additional installed linux will not boot.

• Beğen
Reactions: nt
merhabalar,
homeassistant işine yeni yeni giriyorum ve zigbee entegrasyonu için doungle aldım Zigbee2MQTT kurmaya çalışıyorum fakat bir türlü beceremedim anlayan birisi yardım edebilir mi ?

Ekler

• Ekran görüntüsü 2024-01-08 200531.png
    Ekran görüntüsü 2024-01-08 200531.png
    73.8 KB · Görüntüleme: 24

Forum istatistikleri

Konular
5,878
Üyeler
2,488
Son üye
ilter

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back