Harita üzerindeki ledleri tablet deki excel den yakmak

varlık66

Üye
ben Resul VARLIK,
MTA Trabzon Bölgesinde Maden Müh. olarak çalışmaktayım.
Bölge de öğrencilere yönelik hazırladığımız müze çalışmasına konulmak üzere
Hangi madenin hangi ilde olduğunu gösterir harita çalışması yapıyoruz.
ben excel de hazırladığım excel çalışmasını ekte veriyorum.
Haritadaki ledleri excel de seçtiğim maden isimlerine göre nasıl yakarım.

Mesala
Excel de metalik madenlerden Manganezi seçtiğimde Bursa, Eskişehir, Niğde, Osmaniye ve Bitlis illeri yanıyor.
Enerji madenlerinden Petrol seçtiğimde Batman ili yanıyor.
Bu led leri , dışarıda hazırlayacağımız ledli iller haritasında nasıl yakarız.
Dikkat ederseniz bir maden birden fazla ilde, farklı madenler de aynı illerde yanabiliyor.
Excel ve harita arasında ne kullanacağız.
bu belki öğrenciler için bitirme çalışması da olabilir.
Teşekkürler.

Ekler

• metalik18.rar
    3.9 MB · Görüntüleme: 39
  • harita.rar
    110.5 KB · Görüntüleme: 46
Melih bey o zaman butonlarla yapmıştık. her maden için bir buton kullanmıştık.
Hali hazırda butonlu olan sistemi mi modifiye edeceksiniz yoksa sıfırdan mı yapacaksınız eger modifiye edecek iseniz shift register ve mikrodenetleyici daha pratik olur gibi eğer sıfırdan yapacak iseniz ledler matrislenerek de kullanılabilir ama yazılım işi artar
Bir de ledden kastımız 2-3 v 10 ma normal led mi yoksa daha ozel bir şey mi

Burada asıl sorun exelde hücreye tıklayınca nasıl komut göndereceği değil mi? O sorun çözülürse elektronik kısmı nispeten daha basit.

Aslında bir web sayfasında exel tabloları oluşturulup ağa bağlı esp32 ye veri gönderilebilir. Bu sayede kablosuz bir sistem daha pratik olur. Bilgisayar devreden bağımsız olunca ağa bağlı herhangi bir bilgisayar veya laptoptan erişilip ledler yakılabilir.

74595 pinleri iller mi yoksa madenleri mi kontrol edecek
bir 74hc595 ile 8 led kontrol edebilirsiniz 82 lediniz var sanıyorum yani 9 adet 74hc595 i peşpeşe bağlayacaksınız
ayrıca excel kullanma amacınız nedir ? isterseniz her kategori için bir buton ekleyip bilgisayarı komple aradan çıkartabilirsiniz de

74595 pinleri iller mi yoksa madenleri mi kontrol edecek

bir 74hc595 ile 8 led kontrol edebilirsiniz 82 lediniz var sanıyorum yani 9 adet 74hc595 i peşpeşe bağlayacaksınız
ayrıca excel kullanma amacınız nedir ? isterseniz her kategori için bir buton ekleyip bilgisayarı komple aradan çıkartabilirsiniz de
Merhaba 132kHz,
Evet 9 tane bağlanması gerekiyor.
Mesela Kurşun kodu 11001101 olsun, Bakır kodu 11100101 olsun.
Kurşunu tıkladığımızda, Adana, Adıyaman, Ankara , Bayburt ........ vs gibi 45 il led i yanacak.
Bakır ı tıkladığımızda, Bayburt , Bilecik ... vs 43 il led i yanacak.
Bayburt hem Kurşun kodunda hem de Bakır kodunda yanacak.
matris gibi birşey gözüküyor.

Son düzenleme:

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
6,625
Üyeler
2,720
Son üye
Muhenned

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back