HDMI SWITCH

Ahmet

S38>S85
Xbox ve pcyi aynı monitörden kullanmak durumundayım sürekli hdmi sök tak hem uğraştırıcı hemde hdmi soketi o kadar sağlam değil.

en az 1080P 120hz çalışabilecek hdmi swtich kullanan oldu mu aramızda internette çok var ama hangisini alayım bilmiyorum kullanıp memnun olan var mı?

120 Hz icin switch'in HDMI 2.1 standardini desteklemesi gerekiyor. 4k ya da 8K destekler gibi ibareler FHD 120 Hz calisacagi anlamina gelmiyor. Cunku 4K 30 FPS 1.4 standardinda da tanimli. Fiyatlari 800 TL civarinda. Biraz daha dusukte bulunabilir ama 250 TL'ye satilan aletin desteklemeyecegine kesin gozuyle bakiyorum. Bir de mutlaka uzaktan kumandasi olsun. Bir sure sonra eziyet oluyor o kadar kablonun icinde alet arayip tus basmaya calismak.

120 Hz icin switch'in HDMI 2.1 standardini desteklemesi gerekiyor. 4k ya da 8K destekler gibi ibareler FHD 120 Hz calisacagi anlamina gelmiyor. Cunku 4K 30 FPS 1.4 standardinda da tanimli. Fiyatlari 800 TL civarinda. Biraz daha dusukte bulunabilir ama 250 TL'ye satilan aletin desteklemeyecegine kesin gozuyle bakiyorum. Bir de mutlaka uzaktan kumandasi olsun. Bir sure sonra eziyet oluyor o kadar kablonun icinde alet arayip tus basmaya calismak.

masam düzenli kumandalı istemiyorum o kadar yakın mesafeden(70cm civarı) kumanda ile uğraşmak zor geliyor monitör ve pc'nin arasında 30cm boşluk var kutusunu oraya koyacağım.

masam düzenli kumandalı istemiyorum o kadar yakın mesafeden(70cm civarı) kumanda ile uğraşmak zor geliyor monitör ve pc'nin arasında 30cm boşluk var kutusunu oraya koyacağım.
Karar senin tabii de bu alete 4 kablo baglanacak. 3 tane parmak kadar HDMI ve 1 tane enerji. Bu tur bir seyin masa uzerinde durmasi o duzeni bozuyor inan bana. :D Kendimden biliyorum. Tabii sen bilirsin yine de. Yani 120 Hz icin 2.1 standardinda olsun da kumandali veya kumandasiz ya da port sayisini belirlersin.

Kucuk kumanda benzeri aletler icin ben levha miknatis kullaniyorum. Aletlerin arkasina bundan kapliyorum. Bir alana da, mesela masanin ic yan yuzeyi yine levha magnet yapistiriyorum. Ufak tefek ne vasa oraya atiyorum. Elimin altinda oluyor.

Karar senin tabii de bu alete 4 kablo baglanacak. 3 tane parmak kadar HDMI ve 1 tane enerji. Bu tur bir seyin masa uzerinde durmasi o duzeni bozuyor inan bana. :D Kendimden biliyorum. Tabii sen bilirsin yine de.
ugreen no external power needed demiş.

zaten ben bu harici power isteyen cihazları da anlamıyorum bir süredir hdmi protokolü üstüne çalışan abiyle yan yana çalışıyoruz hdmi pinouta bakınca +5v ve gnd çıkıyor ve 9-10 farklı cihazda denedik +5v ve gnd sürekli aktif standartı bu galiba.

hdmi swtich yapan hazır bir entegre mi var yoksa mcu mu bilmiyorum ama biz 2 led yakabildik hdmi'dan çıkan +5v ile her led 10mA desek 20mA akımda +5v gerilim seviyesinde hiçbir değişim olmadı.

ugreen no external power needed demiş.

zaten ben bu harici power isteyen cihazları da anlamıyorum bir süredir hdmi protokolü üstüne çalışan abiyle yan yana çalışıyoruz hdmi pinouta bakınca +5v ve gnd çıkıyor ve 9-10 farklı cihazda denedik +5v ve gnd sürekli aktif standartı bu galiba.

hdmi swtich yapan hazır bir entegre mi var yoksa mcu mu bilmiyorum ama biz 2 led yakabildik hdmi'dan çıkan +5v ile her led 10mA desek 20mA akımda +5v gerilim seviyesinde hiçbir değişim olmadı.
Bana external power olsun mu yoksa HDMI'dan ya da USB'den mi guc alsin deseler mutlaka external derim. Cunku fark olarak verecegin miktar cikisin asiri yuklenip aletin pert olmasini engelliyor. USB HUB olarak da hep harici guc beslemesi olanlari secerim yine.

Bana external power olsun mu yoksa HDMI'dan ya da USB'den mi guc alsin deseler mutlaka external derim. Cunku fark olarak verecegin miktar cikisin asiri yuklenip aletin pert olmasini engelliyor. USB HUB olarak da hep harici guc beslemesi olanlari secerim yine.
hdmi soketinden çıkan +5V çoğu zaman cihaz üstündeki 5V bus olmuyor hdmi için özel 100mA basabilen bir regülatör mesela en fazla onu pert edersin fazlası olmaz artık cihazlar servis kolaylığı için nerdeyse her tarafı ayrı besleniyor kendi arızasını bulabilisn diye %95 hdmi üstündeki 5V perte ayrılsa bile cihaz çalışmaya devam eder.

son 1 aydır nerdeyse her günüm seri üretim cihazların şemasını incelemek ile geçiyor oradan biliyorum asla kaderine terk edilmiş bir voltaj veya sinyal olmuyor.

hdmi soketinden çıkan +5V çoğu zaman cihaz üstündeki 5V bus olmuyor hdmi için özel 100mA basabilen bir regülatör mesela en fazla onu pert edersin fazlası olmaz artık cihazlar servis kolaylığı için nerdeyse her tarafı ayrı besleniyor kendi arızasını bulabilisn diye %95 hdmi üstündeki 5V perte ayrılsa bile cihaz çalışmaya devam eder.

son 1 aydır nerdeyse her günüm seri üretim cihazların şemasını incelemek ile geçiyor oradan biliyorum asla kaderine terk edilmiş bir voltaj veya sinyal olmuyor.
Yani sen bilirsin. FHD 120 Hz istiyorsan HDMI 2.1 standardina destek veren switch alacaksin. Kumandaymis, guc beslemesiymis, port sayisiymis gibi opsiyonel secenekler kisisel ihtiyaclarina gore belirlenecek tabii. Biz Tugkler nasil diyoguz : " Pasha gonlun bilir." :D

Son düzenleme:
120 Hz icin switch'in HDMI 2.1 standardini desteklemesi gerekiyor.
Alttaki HDMİ 2.0 iki ürün içinde "1080P @ 120Hz" destekleniyor denmiş. Hatalı bilgilendirmede olabilir belki ama Ugreen güvenilir bir marka diye biliyorum. Böyle bir hileye başvurmamıştır umarım.

Alttaki HDMİ 2.0 iki ürün içinde "1080P @ 120Hz" destekleniyor denmiş. Hatalı bilgilendirmede olabilir belki ama Ugreen güvenilir bir marka diye biliyorum. Böyle bir hileye başvurmamıştır umarım.

Standart kagit uzerinde destekliyor fakat ben calisanini gormedim. "Denerim, calismazsa iade ederim" diyorsaniz alinip denenebilir.

Standart kagit uzerinde destekliyor fakat ben calisanini gormedim. "Denerim, calismazsa iade ederim" diyorsaniz alinip denenebilir.
Tamam işte burada 4K'da 120Hz desteği olmadığı ama 1080P ve 2K'da 120Hz desteği olduğu yazılmış.

Screenshot from 2023-07-10 23-08-05.png

Tamam işte burada 4K'da 120Hz desteği olmadığı ama 1080P ve 2K'da 120Hz desteği olduğu yazılmış.

24572 eklentisine bak
Ben HDMI 2.0 standardinda bu yok demedim zaten. Satilan urunlerin bunu gerceklestirdigini gormedim dedim. ;) Satin almadan saticilara mesaj atip teyit edersiniz. Kesin var diyorlarsa alip denersiniz, calismazsa iade edersiniz. Ben bunun yerine 2.1 standardinda kesin calistigini bildigim urun alip sorun yasamamayi tercih ederim. Iade falan derken haftalarca ugrasilmiyor. Bu arada kablolarinda sertifikali olmasi onemli.

Ben HDMI 2.0 standardinda bu yok demedim zaten. Satilan urunlerin bunu gerceklestirdigini gormedim dedim. ;) Satin almadan saticilara mesaj atip teyit edersiniz. Kesin var diyorlarsa alip denersiniz, calismazsa iade edersiniz. Ben bunun yerine 2.1 standardinda kesin calistigini bildigim urun alip sorun yasamamayi tercih ederim. Iade falan derken haftalarca ugrasilmiyor.

120 Hz icin switch'in HDMI 2.1 standardini desteklemesi gerekiyor.
Demişsiniz sonra ben bu ürün desteklediğini söylüyor dediğimde de bu yazıyı referans gösterdiniz. Bu yazıda benim söylediğimin aksine birşey barındırmıyor.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,880
Üyeler
2,491
Son üye
djkop

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back