IC2 I/O Çoğaltıcı

Endorfin35+

Kayıtsız Üye
Arduino nun giriş-çıkış pinlerini arttırmam gerekiyor.

PCF8574 ve MCP23017 entegrelerini tespit ettim.

PCF8574 için ilk enerji verildiğinde mcu i2c üzerinden ilk bilgiyi gönderesiye kadar pinlerin hi durumda olduğu veya rastgele hi-low olduğu şeklinde bir şeyler okudum. MCP için henüz bir bilgiye rastlamadım. Harici Pull up direnç ile ilk durum stabil oluyormuş gibi yarım yamalak bir şeyler okudum. Konu kafamda netleşmedi. Konu hakkında tecrübesi olan varmı?

Birde PCA9685 varmış... :cheeky2:

Son düzenleme:
Arduino nun giriş-çıkış pinlerini arttırmam gerekiyor.

PCF8574 ve MCP23017 entegrelerini tespit ettim.

PCF8574 için ilk enerji verildiğinde mcu i2c üzerinden ilk bilgiyi gönderesiye kadar pinlerin hi durumda olduğu veya rastgele hi-low olduğu şeklinde bir şeyler okudum. MCP için henüz bir bilgiye rastlamadım. Harici Pull up direnç ile ilk durum stabil oluyormuş gibi yarım yamalak bir şeyler okudum. Konu kafamda netleşmedi. Konu hakkında tecrübesi olan varmı?
Ben pcf8574'ü 4x4 keypad de kullandım bir sorun yaşamadım. Mikro işlemcide yer sıkıntın yoksa bağlayacağın elemanları sıfıra çeken bir kod bloğu yaz olsun bitsin.

Datasheet'leri de koyalım. PFC8574 için power on resette çıkışlar lojik 1 olur diyor.

Ekler

• pcf8574.pdf
    2.7 MB · Görüntüleme: 132
  • 20001952c.pdf
    845 KB · Görüntüleme: 131
MCP23017 için de power on resette tüm GPIO'lar input diyor.

MCP23017 nin bir avantajı SPI arabiriminin olmas, yani çok daha hızlı GPIO kontrolü mümkün.

MCP23017 için de power on resette tüm GPIO'lar input diyor.

MCP23017 nin bir avantajı SPI arabiriminin olmas, yani çok daha hızlı GPIO kontrolü mümkün.

MCP için io lara puldown eklersem açılışta io lardan logic1 çıkmayacağını garantilerim ozaman değil mi?

Bakmak var bakmak var demekki. O kadar baktım göremedim.

Kabahat sende değil adamlar iyi saklamış :D En altta dip not olarak koymuşlar. Open drain bunun çıkışları. Yani çıkışları pull up yapman lazım ve böyle yaparsan resetten sonra çıkışlar lojik 1 olacak.

1609758029512.png

@Endorfin35+ Hocam, Projeniz ne durumda Entegre olarak ne kullandınız. Bende 30 inputlu okumalı bir uygulama yapaçağım hangi entegreyi kullanayım diye araştırma yaparken bu konuyu buldum.

Benim listemde gözükenler.
PCF8575TS -> 16 Bit I/O Expander
MCP23017 -> 16 Bit I/O Expander
PCF8574 -> 8 Bit olduğu için tercih etmedim.

Bunlar dışında teminide kolay olabilecek sorun cıkarmayacak ne onerebilirsiniz.
Birde iletişim olarak i2c mi yoksa SPI mı secmeliyim. Karar veremedim. Düşünce ve önerilerinizi almak isterim. Teşekkürler.

@Endorfin35+ Hocam, Projeniz ne durumda Entegre olarak ne kullandınız. Bende 30 inputlu okumalı bir uygulama yapaçağım hangi entegreyi kullanayım diye araştırma yaparken bu konuyu buldum.

Benim listemde gözükenler.
PCF8575TS -> 16 Bit I/O Expander
MCP23017 -> 16 Bit I/O Expander
PCF8574 -> 8 Bit olduğu için tercih etmedim.

Bunlar dışında teminide kolay olabilecek sorun cıkarmayacak ne onerebilirsiniz.
Birde iletişim olarak i2c mi yoksa SPI mı secmeliyim. Karar veremedim. Düşünce ve önerilerinizi almak isterim. Teşekkürler.

PCF8574 ü bolca kullanıyorum. Bir sorun yok. Diğerlerini denemedim. Ancak bazı şeyler ile sürekli uğraşmayınca alternatif çözümler aklımıza gelmiyor veya unutuyoruz. Shift Register ile de port çoğaltmak mümkün. Ben yakın zamanda denemedim. En son yıllar önce pic ile shift register kullanmıştım. Bir araştırın istersniz belki daha avantajlı olabilir.

i2c nin daha avantajlı olduğunu düşünüyorum. Hatta paralel bağlantı yapınca iş bitiyor. Ancak spi da her eleman için mcu da ayrıca bir pine (cs) ihtiaç var.

Fazla gpio ihtiyacımda MCP23017'yi I2C üzerinden kullanıyorum. Bir sorun yaşamadım

Forum istatistikleri

Konular
5,984
Üyeler
2,516
Son üye
adu33

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back