İthal Edilen Ürünün Türkiyedeki Gümrüğünü Hesaplama

Omega

Kıdemli Üye
Her bir ürünün GTIP denen bir kodu bulunuyor (Diğer isimleri Hess Code Custom Tariff Number)
Bu kodu gümrük ve ticaret bakanlığının sitesinde sorgulattığınızda yada GTIP kodunu bilmiyorsanız ürünün adında GTIP yi site size söylüyor.
Bu kodu girip hangi ülkeden geleceğinide girdiğinizde site size bu üründen alınacak vergi oranlarını ve hangi belgelerin isteneceğini altta gösteriyor.
Tabiki ihracaat yapan firmanın verdiği fiyatın Türkiye gümrüğüne kadar verdiğinden emin olun. Yoksa hesapta olmayan ödeme yaparsınız.
Bu göndermelerin de kısaltmaları var.Mesala :
Ex.Works : Fabrika dan teslim etme fiyatı
CIF malın fiyatı+Sigorta Ücreti+Navlun içinde fiyatı gibi

Bu arada örneğin Osiloskop ların Tariff number kodu: 90302000

Bu konunun linki :
https://uygulama.gtb.gov.tr/Tara/

Son düzenleme:
En güzeli Banggood ya da Amazon'dan vergiler dahil satın alma seçeneğini kullanmak. Ödemen gereken miktar belli oluyor ve sen gümrükle uğraşmıyorsun. Ticari damgası yeme riskin de yok. Aras kargo gibi yerli bir firma kapına getiriyor.

GTIP kodunu bilsen de osiloskop diye arattığında bir sürü farklı kod da çıkıyor. Gümrük memuru o an hangisine göre işlem yapacak?

GTIP de hata olmaz .Bunlar kısa sürede tanımlanmış kodlar değil, uluslararası kodlar Amerikadaki satıcıda size aynı kodu söyler.
Bu kodlara göre devletler o ürüne ne kadar vergi ekleyeyeceğini belirler.
Ama bazı ürünlerin çalışma türü yada kullanım alanlarına göre kodun son kısımları değişir.

Bangood da Tektronix in bir scobunu ,yada Amazondan örneğin Hamamatsunun bir sensörünü bulamazsınız .Ama gümrükle işim olmasın diyenler için bangood ve amazon Türkiye uygun.

O daha kötü değil mi? Her yerde bulamadığın bir ürün için gümrüğe gidiyorsun...

Bir an o sahneyi kafanda canlandırsan; Gümrükçü yanağına tatlı bir buse kondurup, senden kevaşe işvesi ile oynaşmanı beklemez mi? Adam indirmiş pantolonu geliyor, bu kodlar o durumda ne işe yarayacak? :popcorn1::cheeky5:

• Haha
Reactions: 333
O tür durumlar mevzuatı bilmeyenler için .Siz bilgili bir mali müşavir bulursanız yada ithalat yapan firma sahibi arkadaşınız varsa .İstediğiniz malı toplam masrafını hemen hesaplar ; ki genelde bu malın gümrüğe teslim fiyatının bu tür ürünler için % 45-50 si gibidir arkadaşınıza para ödediğinizde bir hafta on gün sonra sizi "Siparişin geldi " diye arar.

Zamanında bu tür en düşüğü 25 bin USD lik 3-4 ithalat da yazışmaları ve işlemleri takip edip sonuçlandırmışlığım var.

Aslında sırf mevcut gümrük mevzuatını ayrıntılarıyla irdeleyen bir konu açmak lazım. Belki mevzuatta çok faydalı değişiklikler olmuştur ve ARGE yapanlara kolaylık getirilmiştir. Ben hep eskiden yaşanılan sıkıntıları hatırlıyorum ve sövüp duruyorum ama son duruma bir bakmak lazım.

@Sercan bu arada "Kevaşe işvesi" "Donunu indirmiş "falan gibi kelimeleri kullanmak yerine "Kazıklamaya " çalışmak deseydin daha iyi olurdu .
Yoksa, eğer bu dünyada Hıyarı,patlıcanı seçmeyi bilmiyorsan ondan da zarara uğrarsın .

Neyi seçersen seç, sonuç değişmeyeceği için sözlerim teşbih içeren bir latifeden fazlası olamaz...

Ayrıca neden tek seçeneğinin hıyar ya da patlıcan olduğunu düşünüyorsun? :D

Bende teşbih yaptım. İster mevye/sebze olarak düşün, istersen de insanlar olarak düşün

@Omega hocam mantıkta bir sorun var. Teşbih edebiyatımızda 4 farklı türde yer alan çok kıymetli olan benzetme sanatıdır. Söylediğin sebzeleri sebze olarak düşünebiliyorsak o bir teşbih olmaz...

Bunu örnek olarak alabiliriz:

Ah bu türküler,
Türkülerimiz,
Ana südü gibi candan,
Ana südü gibi temiz.
Türkülerde tüter dağ dağ, yayla yayla
Köyümüz, köylümüz, memleketimiz.
Ah bu türküler, köy türküleri,
Dilimizin tuzu biberi,
Memleket ahvalini onlardan sor,
Kitaplarda değil, türkülerde ara Yemen'i,
Öleni, kalanı, gidip gelmeyeni..
Ben türkülerden aldım haberi.
Mis gibi insan kokar mis gibi toprak,
Hilesiz hurdasız, çırıl çıplak,
Dişisi dişi, erkeği erkek,
Kaşı kaş gözü göz yarası yara,
Bıçağı bıçak.
Karanlık kuyularda açılmış çiçekler gibi,
Kiminin reyhasından geçilmez,
Kimi zehir kimi zemberek gibi.

Bedri Rahmi Eyüboğlu

Orada birebir teşbih yok.Sebzeleri insanlara benzetme var.
Hani derler ya "Hıyar gibi adam"
Bu arada süt , ...südü"diye yazılmaz

siir.png

Ooo epey geriden almak gerekiyor.

Sebzeleri insana benzetiyorsan buna teşbih denir. Mesela farkında olmadan söylediğin "Hıyar gibi adam" iyi bir teşbih örneği...

Şiir sitesi diye gösterdiğin kaynak kimin yazısı ya da bu konuda nasıl bir otorite bilmem. Yazılmaz diyorsun ama şiirin yazarı öyle yazmış...

Aslında yazılır/yazılmaz tartışması yerine o satırdaki güzel teşbihi arayıp bulabilirdin...

Ayrıntılı (Tam) teşbih: Dört öğesi de bulunan benzetmedir.
Örnek

Ah bu türküler, köy türküleri
Ana südü gibi candan
Ana südü gibi temiz.

Benzeyen: Köy türküleri
Kendisine benzetilen: Ana sütü
Benzetme yönü: temiz ve candan olması
Benzetme edatı: gibi

Daha da geriye gitmek gerekiyorsa, o kadarına senin ömrün yetmediyse benim ki hiç yetmez. Sağlıcakla kal...

Konu : İthal edilen ürünlerin Gümrük Masrafının Hesaplanması
Konunu geldiği yer

Her bir ürünün GTIP denen bir kodu bulunuyor (Diğer isimleri Hess Code Custom Tariff Number)
Bu kodu gümrük ve ticaret bakanlığının sitesinde sorgulattığınızda yada GTIP kodunu bilmiyorsanız ürünün adında GTIP yi site size söylüyor.
Bu kodu girip hangi ülkeden geleceğinide girdiğinizde site size bu üründen alınacak vergi oranlarını ve hangi belgelerin isteneceğini altta gösteriyor.
Tabiki ihracaat yapan firmanın verdiği fiyatın Türkiye gümrüğüne kadar verdiğinden emin olun. Yoksa hesapta olmayan ödeme yaparsınız.
Bu göndermelerin de kısaltmaları var.Mesala :
Ex.Works : Fabrika dan teslim etme fiyatı
CIF malın fiyatı+Sigorta Ücreti+Navlun içinde fiyatı gibi

Bu arada örneğin Osiloskop ların Tariff number kodu: 90302000

Bu konunun linki : shipping on marketplace
Navlun ücretlerinde herhangi bir değişiklik var mı? İtalya'dan bütün bir konteyner sipariş edersem, hacim için ekstra ödeme yapmam gerekecek mi?

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,844
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back