Kasetçaların Radyo İbre İpi Montajı Hususunda Yardım.

Dostlar, 90'lı yıllara ait mini,güzel bir kasetçalar,radyo cihazım var.
Radyo ipi makaralardan cıkmış vaziyette.

Yıllar evvel bu garabet ip işini 12 saat ugrasıp bir cihazda yapmıştım yüzde 100 olmadı ama yüzde 90 başarı yakalamıştım.

Şuan ki cihazın internet ortamında adı da şeması da servis kitapçıgı da yok.
Dolayısıyla ustaların ustalıgına muhtacım.
Fotograf üzerinde şu makaradan bir,şundan şu yöne 3 tur gibi tarifler ile yapabilecegimi düşünüyorum.

İlk fotografta mini makaralardan uygun yönde bir tur sarıp üzerine kagıt bant ypıştırdım ip kendini bırakmasın diyerek.

İkinci fotografta ise bantları çıkardım,mini makaralar görünmekte.
Büyük siyah makaraya ise ipin iki ucunun birleşik oldugu yayı takıp ipin her birini diger yönde olarak bir tur sardım fakat makara dönmüyor.
Sanırım siyah makarada ki sarım kısmını hatalı yaptım.

Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

Ekler

• IMG_20240907_210120.jpg
    IMG_20240907_210120.jpg
    233.5 KB · Görüntüleme: 28
  • IMG_20240907_210023.jpg
    IMG_20240907_210023.jpg
    235.4 KB · Görüntüleme: 23
a.jpg

1 numaraları makaranın altından değil üstünden gidecek.
2 numaraları makaraya ip fazla dolanmış gibi görünüyor. Fazla dolamamaya gerek yok. Onun görevi sadece destek olmak.
3 numaranında üstünden gidecek 4 numaraları ile aynı hizada olması için.
4 numaraları yerde makara yok olsa iyi olurdu.
Siyah makaradan geçen ip kırmzıı ile çizdiğim gibi bağlanacak.
Ama ipde boşluk olmayacak gergin olacak şekilde ip kısaltılıp yay uzatılıp gerginleştirilecek.

1 numaralı makaradan gelen ip 2 numaraya giden ipi altında olacak üstte olursa sürtünüp birbirlerini kesebilir.

Son düzenleme:
Amatör Teknik Facebook grubununa yazarsanız geçmişinde bu işi yapmış çokça kişi vardır, yardım alabilirsiniz.

36065 eklentisine bak
2 numaraları makaraya ip fazla dolanmış gibi görünüyor. Fazla dolamamaya gerek yok. Onun görevi sadece destek olmak.
Ama ipde boşluk olmayacak gergin olacak şekilde ip kısaltılıp yay uzatılıp gerginleştirilecek.

1 numaralı makaradan gelen ip 2 numaraya giden ipi altında olacak üstte olursa sürtünüp birbirlerini kesebilir.
1 numaralı makara yatay durumda digerleri gibi.Yani siyah büyük makara gibi durmakta.Ve ipi 1 numaradan tek sarım ile geçiriyorum diger hepsinde oldugu gibi.
Ancak bu benim cihazı söktükten sonra göz kararı,bilgisizce yaptıgım bir sarım şekli.Fotograftaki sarım benim sardıgım üstünkörü bir sarım.
Cihazı actıgımda zaten ip bir iki makaradan cıkmıs ve genel düzeni bozulmuş haldeydi.
Nasıl olması gerektigine dair bir fikir yürütme durumunda degildi.
Birkaç varyans denedim başarılı olamadım.
Sizin tarifinizi uyguladım siyah makaraya her iki taraftan gelen ip bir hayli bol şekilde kaldı.

Ve ipin 2 ucuda yay üzerinde baglanmış ve kırmızı renkli bir fabrikasyon yapıştırıcı ile sabitti cihazı actıgımda.
Yani ip ne uzun ne kısa olmalı cünkü makara kırılmadan evvel yerli yerindeymiş ve cihaz hiç açılmamış.

Ve 4 numaranın ipin geçmesi gereken nokta olup olmadıgını bilmiyorum.Sadece mantık yürütüp geçmesi gerekiyor kanaatim oluştugu icin oradan da ipi geçirdim.
Makaraların hepsi plastik pin üzerinde ve toplu iğne gibi ısıl işlemle sabitlenmiş.4 numarada ise digerlerinin yapısına benzer durum yok.

Aşağı bir fotograf daha ekliyorum.Buda yeni farkettigim bir varyans.Sizce 1 numaraya gelen üstteki konumun bu yeni şekilde olması mükün mü?

Ekler

• IMG_20240912_194156.jpg
    IMG_20240912_194156.jpg
    652.9 KB · Görüntüleme: 16
Son düzenleme:
1 numaralı makara yatay durumda digerleri gibi.Yani siyah büyük makara gibi durmakta.Ve ipi 1 numaradan tek sarım ile geçiriyorum diger hepsinde oldugu gibi.
Ancak bu benim cihazı söktükten sonra göz kararı,bilgisizce yaptıgım bir sarım şekli.Fotograftaki sarım benim sardıgım üstünkörü bir sarım.
Cihazı actıgımda zaten ip bir iki makaradan cıkmıs ve genel düzeni bozulmuş haldeydi.
Nasıl olması gerektigine dair bir fikir yürütme durumunda degildi.
Birkaç varyans denedim başarılı olamadım.
Sizin tarifinizi uyguladım siyah makaraya her iki taraftan gelen ip bir hayli bol şekilde kaldı.

Ve ipin 2 ucuda yay üzerinde baglanmış ve kırmızı renkli bir fabrikasyon yapıştırıcı ile sabitti cihazı actıgımda.
Yani ip ne uzun ne kısa olmalı cünkü makara kırılmadan evvel yerli yerindeymiş ve cihaz hiç açılmamış.

Ve 4 numaranın ipin geçmesi gereken nokta olup olmadıgını bilmiyorum.Sadece mantık yürütüp geçmesi gerekiyor kanaatim oluştugu icin oradan da ipi geçirdim.
Makaraların hepsi plastik pin üzerinde ve toplu iğne gibi ısıl işlemle sabitlenmiş.4 numarada ise digerlerinin yapısına benzer durum yok.

Aşağı bir fotograf daha ekliyorum.Buda yeni farkettigim bir varyans.Sizce 1 numaraya gelen üstteki konumun bu yeni şekilde olması mükün mü?
Mümkün değil vida bağlantısına denk geliyor.
Benim dediğim şekilde bağlanmalı bol geldi ise ipi kısaltacaksın.
Siyah makaraya bir tur fazla sarsanda olur. Ama gereksiz.
Yay ipi gergin tutmalı süreklli.

Mümkün değil vida bağlantısına denk geliyor.
Benim dediğim şekilde bağlanmalı bol geldi ise ipi kısaltacaksın.
Siyah makaraya bir tur fazla sarsanda olur. Ama gereksiz.
Yay ipi gergin tutmalı süreklli.
Son ki şekilde vida baglantısının arkasında kalıyor diger versiyona göre.Tabi kartı yerleştirip denemedim her iki varyansı da.
Yarın gün ışığı altında tekrar deneyeyim tarif ettiginiz gibi.

36065 eklentisine bak

Bu tarif doğrudur. Buna uygun deneme yapınız. 3 numaralı makarada ip en az iki, en çok 3 tur atmalı. Siyah büyük makara hariç diğer tüm makaralarda ip tur atmayacak. Siyah makara ibrenin baştan başa haraketi ile genelde 90 derece dönüş yapar. Siyah makaranın konumunu ve gerginliği ayrıca dikkate almalısınız. Biraz deneme yanılma ile prova gerektirir.

Bu tarif doğrudur. Buna uygun deneme yapınız. 3 numaralı makarada ip en az iki, en çok 3 tur atmalı. Siyah büyük makara hariç diğer tüm makaralarda ip tur atmayacak. Siyah makara ibrenin baştan başa haraketi ile genelde 90 derece dönüş yapar. Siyah makaranın konumunu ve gerginliği ayrıca dikkate almalısınız. Biraz deneme yanılma ile prova gerektirir.
3 numaralı makara istasyon arama yani tuning düğmesinin iç kısmı.
Oraya dediginiz gibi en başında 2 tur ipi sarmam gerektigini düşünüp sarmıştım.
Yarın daha dikkatli ve detaylı olarak deneyecegim tarife göre.
Zor olmadıgı kanaatindeyim ancak bakalım yapabilecek miyiz.

O zaman çok sar oraya. Ben siyah makaradan ayarlanıyor zannediyordum.
Metal üzerine çok sarılsada kayar ama.

O zaman çok sar oraya. Ben siyah makaradan ayarlanıyor zannediyordum.
Metal üzerine çok sarılsada kayar ama.
Tuning düğmesi oldugunu belirtmeyi unutmuşum.
Siyah makara üzerinden 2 cıkıntı var ve anakart üzerindeki radyo devresinde ilgili radyo frekans modülü diye adlandırabilecegim parçanın üzerinde de 2 delikli plastik parça monteli.
Bu siyah makara üzerindeki 2 cıkıntı frekasn arayıcı modül üzerindeki plastik parcaya girip kenetleniyor ve dönmesini saglıyor.
Bildiginiz klasik düzenek olsa gerek.

Tuning düğmesi oldugunu belirtmeyi unutmuşum.
Siyah makara üzerinden 2 cıkıntı var ve anakart üzerindeki radyo devresinde ilgili radyo frekans modülü diye adlandırabilecegim parçanın üzerinde de 2 delikli plastik parça monteli.
Bu siyah makara üzerindeki 2 cıkıntı frekasn arayıcı modül üzerindeki plastik parcaya girip kenetleniyor ve dönmesini saglıyor.
Bildiginiz klasik düzenek olsa gerek.
Düzeneği sevdim. Metal çubuk çapı siyah makara çapına göre küçük olduğu için hassas ayar yapma imkanı var.

Öyle olduğunu fark ettim. Genelde orada ip kaymasını engellemek için 3 tur atılır. Bazen 2 tur yeterli olur. Daha fazla tur atarsan ipler üst üste biner düğümlenir. 3 tur ile mekanizma hareket etmez ise gerginliği artırmalısın. Ancak sistem çalıştığı sürece fazla gerginliğe gerek yok. Ne çok gergin nede gevşek olmalı. Yay bu konuda çözüm sağlar. Dediğim gibi biraz dene yanılma yapmalısın.

Forum istatistikleri

Konular
6,572
Üyeler
2,693
Son üye
korfez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back