Kaynak makinası tavsiyesi

slewrate

Aktif Üye
Demirciler en basit kaynağı bile -tekrar iş çıksın diye- düzgün yapmıyor.

Bende köyde kullanmak amaçlı kaynak makinası almak istiyorum. Yapacağım işler ufak tefek demir kaynak işleri. Kırık-çatlak tamiri, parça demir ekleme gibi.

Sizce elektronik mi trafolu mu?

Askaynak, Magmaweld markalarına baktım biraz. En düşük fiyatlılar işimi görür diye düşünüyorum, ama konuya hakim olmadığım için netleştiremedim.

Sanırım benim almam gereken (veya alabileceğim) makinalar elektrodlu. Bu makinalarla hassas işler yapabilir miyim?

Örneğin resimdeki benzinli motor kapağındaki dairesel kısımda civatalar var. Fabrikasyon olarak 3 tane gelmiş, fakat yalama olmuş. Bunları kaynak makinası ile yenileyebilir miyim? Kaynak yaparken sac erir gider mi?

1648058945174.png

Trafolular daha uzun ömürlü olur diye düşünüyorum.
Elektronik olanlarda ağırlık bakımından çok avantajlı.

Trafolu kaynak makinaları ile düzgün bir ark tutturmak zor oluyor akımın yönü sürekli değiştiği için. Trafolu makinalar artık günümüzde sadece çok özel uygulamalarda kullanılıyor. Mesela manyetizmaya sahip bir çelik parça kaynatılacağı zaman gerekli oluyor.

Aşağıdaki makina senin genel amaçlı bütün elektrot kaynak işlerini görür.

1648061363967.png

Örneğin resimdeki benzinli motor kapağındaki dairesel kısımda civatalar var. Fabrikasyon olarak 3 tane gelmiş, fakat yalama olmuş. Bunları kaynak makinası ile yenileyebilir miyim? Kaynak yaparken sac erir gider mi?

1648058945174.png

Bunu 2 ve ya 2.5 mm 6013 elektrotla kaynatabilirsin. Ama saç ince ise ustalık ister. Somunun bir yerinden başlayıp elektrotla kaynata kaynata bütün somunu dönemezsin, Birkaç saniye sonra saç delinip aşağı akmaya başlar. Onun yerine 1 saniyelik tek tek puntalar şeklinde kaynatman lazım. Somunun iki ucuna birer punta atsan onun mukavemeti yeter de artar zaten.

Bunu 2 ve ya 2.5 mm 6013 elektrotla kaynatabilirsin. Ama saç ince ise ustalık ister. Somunun bir yerinden başlayıp elektrotla kaynata kaynata bütün somunu dönemezsin, Birkaç saniye sonra saç delinip aşağı akmaya başlar. Onun yerine 1 saniyelik tek tek puntalar şeklinde kaynatman lazım. Somunun iki ucuna birer punta atsan onun mukavemeti yeter de artar zaten.
Abi senin bilmediğin bir konu var mı?
Yemek yapabiliyor musun? :katil2:

Kaynak işine dikkat etmek lazım.
Askerde kaynak yapacak birini arıyordu komutanlar. Bir arkadaşım sırf eğitimden, nöbetten kaçmak için ben yaparım diye atladı.
"Ne varki çubuğu demire değdiriyorsun, eriyip yapışıyor." dedi ve gitti.
Akşama bir geldi gözler şişmiş. Az kalsın kör oluyordu. Revire gitti bi hafta istirahat aldı. Bayağı bir de kaytarmış oldu.

Askerde kaynak yapacak birini arıyordu komutanlar. Bir arkadaşım sırf eğitimden, nöbetten kaçmak için ben yaparım diye atladı.
Akşama bir geldi gözler şişmiş. Az kalsın kör oluyordu. Revire gitti bi hafta istirahat aldı. Bayağı bir de kaytarmış oldu.
Bu benim bir bug'um olabilir mi acaba?
apartmanımıza 0dan çardak yapılırken izledim
4 saat boyunca kaynağa baktım bana bakma bakma diyorlardı ama bakmadan nası öğrenebilirdim.
4 saat boyunca izledim ne gözümde şişlik oldu ne kaşınma nede yanma hiçbir etkisi olmadı.

Bu benim bir bug'um olabilir mi acaba?
apartmanımıza 0dan çardak yapılırken izledim
4 saat boyunca kaynağa baktım bana bakma bakma diyorlardı ama bakmadan nası öğrenebilirdim.
4 saat boyunca izledim ne gözümde şişlik oldu ne kaşınma nede yanma hiçbir etkisi olmadı.
Sen uzaktan bakmışsındır. 20 - 30 santimden bakmayı bir dene :katil2:

Kaynak akımı düşükse, gözlük varsa (her türlü gözlük), mesafe de fazla ise nispeten az ultraviyole yemişsindir. Ama bundan sonra koru gözlerini, kaynaktaki ultraviyole retina hasarına yol açıyor.

Bu konuda en berbat kaynak TIG kaynağı. 140 A ile aluminyum kaynağı antrenmanı yaparken deri ceket, deri eldiven, komple kafayı örten maske taktım, ama boymunda küçük üçgen bir alan açıkta kalmış. 15 dakika kaynak antrenmanı sonucunda orada ağır güneş yanığı oldu, kabuk tuttu ve hala izi var.

Kaynak akımı düşükse, gözlük varsa (her türlü gözlük), mesafe de fazla ise nispeten az ultraviyole yemişsindir. Ama bundan sonra koru gözlerini, kaynaktaki ultraviyole retina hasarına yol açıyor.

Bu konuda en berbat kaynak TIG kaynağı. 140 A ile aluminyum kaynağı antrenmanı yaparken deri ceket, deri eldiven, komple kafayı örten maske taktım, ama boymunda küçük üçgen bir alan açıkta kalmış. 15 dakika kaynak antrenmanı sonucunda orada ağır güneş yanığı oldu, kabuk tuttu ve hala izi var.
Çok sık kaynağa denk gelmiyorum kaynak ile işimde çok sayılı oldu bu güne kadar.

Geçmiş olsun abi. Çok basit gibi dursada bence çok tehlikeli bir iş özellikle yapan için. Yaparken o saçtığı kıvılcım eline gözüne vs. gelirse üflemeyele geçecek hasarlardan fazlasını bırakacaktır. Bizim çardağı yapan kaynakçı abi kaynağı yaparken sadece gözünü yumuyordu çekince elini açıyordu gözünü

1648069226257.png
Bu tür bir kaynak makinesi alabilirsin.PFC nedeni ile ark akımları düşük seviyede oluyor.
Yani içindeki IGBT elemanlarının ömrünü uzatıyorsun ve aynı elektrik gücü ile nerdeyse iki katı iş yapabilirsin normal makinelere göre.Birde sonradan torch alıp TIG kaynak yapabilirsin.

1648069593438.png

Ama ucuz yollu birşey olsun dersen Stayer Citywork 120-160 modelinden herhangi birinin seçebilirsin.Bunlarda hot start özelliği var.Yani kaynak başlangıcında elektrot yapışmasını engelliyor.

Bunun benzerini tornacı birisi anlatmıştı. İşe ilk başladığında hem öğrensin hemde eziyet olsun diye gözlüksüz kaynak yaptırmışlar.

Gece yarısı uyanmış gözlerde müthiş bir sulanma-batma var. Doğru düzgün de göremiyor.

Çok acı bir deneyim.

Bununla ilgili genel bilgilerin olduğu bir konu açmıştım daha önce

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,789
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back