Kaynak makinesi çıkışına kondansatör takmak

looktr

Üye
Makineyi açıp daha kaynağa başlamadığımız zaman boşu boşuna enerji harcanıyor. Kaynak yapmaya başlayınca ise bazen akım yetersiz geldiği için işlem aksıyor. kaynak makinesi çıkışına bir süper kondansatör taksak, hem enerji israfı önlenir hem de kanak performansı yükselir.

Teorik olarak çok kolay görünüyor. Ancak bunun zararları olabilir, beklediğimiz faydaları da olmayabilir.
Kaynak yaptığımız sırada ani deşarj kondansatöre zarar verebilir mi?
Kaynak makinesi çıkışna ve yapacağımız işe uygun süper kondansatör bulabilir miyiz?

Bilgisi ve deneyimi olanlardan yorum rica ediyorum.

Kaynak makinesi kaynak yapmazken bosta cekmesi gereken cuzi bir enerjiyi tuketir. Bunu basit bir iki eklenti ile azaltamazsin.

Kondansatorler ani desarjda fazla yipranirlar. Ani desarj uygulamalari icin ozel uretilmis dolayisi ile de daha pahali kondansatorler (flash tipi) kullanilir.

Ne tip kaynak makinesinden bahsettiginiz anlasilmasa da kapasitif desarjli kaynak makinelerinde zaten kapasitor olur. Bunun disinda kalan kaynak makinelerinde kondasatorun onemli bir faydasi olmaz.

Hele hele de 50Hz in dogrultarak DC kaynak yapmaya yarayan redresorlu/diyodlu kaynak makinelerinde belirgin ve ekonomik faydasi olmaz.

160 -200 amper çıkış veren elktrod kaynağı yapan makinelerden bahsediyorum. Prizden 100 metre uzakta kaynak yaparken, yanlış kablo seçimi yüzünden elektrik gücü düşüyor. Bu durumda bir çözüm yolu olarak aklıma geldi.

Kablo kesitini artirmak en iyi cozum. Kaynak makinesi kaynak yapmazken ciddi bir guc harcamaz.

160 -200 amper çıkış veren elktrod kaynağı yapan makinelerden bahsediyorum. Prizden 100 metre uzakta kaynak yaparken, yanlış kablo seçimi yüzünden elektrik gücü düşüyor. Bu durumda bir çözüm yolu olarak aklıma geldi.
pfc li kaynak makinasi bir nebze tolore edebilir.

Makineyi açıp daha kaynağa başlamadığımız zaman boşu boşuna enerji harcanıyor. Kaynak yapmaya başlayınca ise bazen akım yetersiz geldiği için işlem aksıyor. kaynak makinesi çıkışına bir süper kondansatör taksak, hem enerji israfı önlenir hem de kanak performansı yükselir.

Teorik olarak çok kolay görünüyor. Ancak bunun zararları olabilir, beklediğimiz faydaları da olmayabilir.
Kaynak yaptığımız sırada ani deşarj kondansatöre zarar verebilir mi?
Kaynak makinesi çıkışna ve yapacağımız işe uygun süper kondansatör bulabilir miyiz?

Bilgisi ve deneyimi olanlardan yorum rica ediyorum.
Wattmetre ile bosta ne kadar guc harcadigina baktiniz mi? Ornegin 5 KVA'lik bir makine bosta yuz Watt harciyorsa bu cok dert edilecek bir sey degil. Gunde 8 saat calissa, calisma suresinin ucte birinde aktif olsa 15KW zaten aktifken harcanir. Bosta harcadgi guc ise 500 Watt ancak tutar. Super kondansator icin harcadiginiz parayi ancak uzun yillarda cikarabilir. Tabii o arada kondansator zaten bozulmus olur muhtemelen. Pek karli olacagni dusunmuyorum.

Dediginiz yontemi arabalarin akulerine destek olarak kullaniyorlardi. Soguk havalarda dusen aku performansi nedeniyle mars basmayan arabalar super kondansator destegi ile cabucak calisiyorlar. Ama oradaki konu cok farkli tabii.

Edit : Kaynak makineleri de artik inverterliymis. Trafolu degillermis. Inverterli bir aletin bosta guc harcadigini sanmam. 20W bile harcamiyordur bence.

Son düzenleme:
Kaynak makinasının çıkışına diyelim uygun voltajda bir süper kapasitör taktın. Süper kapasitör dediğine göre yüksekçe bir kapasite değerine sahip olan bir kapasite düşünelim. Mesela 2000 F ve 27 V. Böyle bir kapasitörün fiyatı 100 bin liranın oldukça üzerinde olacaktır ama diyelim bağladık. Bu durumda kaynak makinasını açtığın anda, elektrotta hiç ark oluşmadığını göreceksin, çünkü kaynak makinasının verdiği akımın neredeyse tamamı kondansatörü şarj etmeye gidecek. Dakikalarca zaman geçtikten sonra nihayet kapasitör şarjı tamamlanacak ve ondan sonra kaynak yapabileceksin. O aşamadan sonra da o kapasitenin orada olması ile olmaması arasında hiçbir fark olmayacak.

Kaynak makinasının çıkışına diyelim uygun voltajda bir süper kapasitör taktın. Süper kapasitör dediğine göre yüksekçe bir kapasite değerine sahip olan bir kapasite düşünelim. Mesela 2000 F ve 27 V. Böyle bir kapasitörün fiyatı 100 bin liranın oldukça üzerinde olacaktır ama diyelim bağladık. Bu durumda kaynak makinasını açtığın anda, elektrotta hiç ark oluşmadığını göreceksin, çünkü kaynak makinasının verdiği akımın neredeyse tamamı kondansatör şarj etmeye gidecek. Dakikalarca zaman geçtikten sonra nihayet kapasitör şarj olacak ve ondan sonra kaynak yapabileceksin. O aşamadan sonra da o kapasitenin orada olması ile olmaması arasında hiçbir fark olmayacak.
500F - 2,7V kondansator perakende olarak 300 TL. BUnlardan 10 seri x 4 paralel olarak baglayip 40 tanesinden dediginiz yapabilir. Bu sekilde bile 12.000 TL tutuyor. 160A kaynak makinesi ile dahi 1-2 dakikadan once dolacagini sanmam.

500F - 2,7V kondansator perakende olarak 300 TL. BUnlardan 10 seri x 4 paralel olarak baglayip 40 tanesinden dediginiz yapabilir. Bu sekilde bile 12.000 TL tutuyor. 160A kaynak makinesi ile dahi 1-2 dakikadan once dolacagini sanmam.

2000 F ve 27V için 40 paralel, 10 seri bağlaman lazım, yani 400 tane süper kapasitör lazım. Tanesi 300 TL den 120 bin lira yapar :)

Hmm bir dakka, kapasitörün varlığı aslında kaynak makinasının akım regülasyonu yapmasını engelleyecek. Mesela akım aşırı yükseldi, kaynak makinası voltajı düşürerek akımı düşürmeye çalışacak. Ama kapasitördeki şarj buna engel olacak ve kaynak yerinden çok büyük akımlar geçecek. Veya akım fazla düştü, kaynak makinası akımı arttırmak için voltajı arttırmaya çalışacak, kapasitör buna izin vermeyecek ve elektrot yapışacak.

Süper kapasitör burada bir fayda sağlamadığı gibi engel çıkartıyor. Ama tek başına süper kapasitörlerle yapılmış punta kaynağı makinaları var. Aliexpress'te görmüştüm. İçinde 5000 F kapasitör vardı yanlış hatırlamıyorsam. Bu gerçekten iş görür. Mobil bir cihaz, istediğin yerde pil puntalarsın ve 10 dakika ara verip tekrar şarj olduktan sonra tekrar iş yaparsın.

2000 F ve 27V için 40 paralel, 10 seri bağlaman lazım, yani 400 tane süper kapasitör lazım. Tanesi 300 TL den 120 bin lira yapar :)
Yok, 40 tane lazim. 10 seri olunca 2.7V x 10 = 27V. 500F 'tan 4 tane paralel baglayinca 2.000F. 4 tane 10 40 yapar. :D Yine bulduk mu 40'i. Adam hakli cikti. :katil1:

40 tane paralel bağlayınca toplam kapasite 20000 F 2.7 V olur. Bu 40 lı gruptan 10 tane seri bağlarsan da 2000 F 27 V olur.

40 tane paralel bağlayınca toplam kapasite 20000 F 2.7 V olur. Bu 40 lı gruptan 10 tane seri bağlarsan da 2000 F 27 V olur.
E, ama siz dediniz 27V -2.000 F diye. :cheeky1: Ne ara 20.000 oldu? 4 tane 500 farad paralel olursa etti mi 2.000 Farad. Ama voltaji 2.7V. Bu dortlu gruptan 10 tane seri bagladik, voltaj da 27 V oldu. 4x10, oldu 40 tane.

20000 F 2.7 V
2000 F 27 V

Sıfırlara dikkatli bak :)

Kaynak makinasının çıkışına diyelim uygun voltajda bir süper kapasitör taktın. Süper kapasitör dediğine göre yüksekçe bir kapasite değerine sahip olan bir kapasite düşünelim. Mesela 2000 F ve 27 V. Böyle bir kapasitörün fiyatı 100 bin liranın oldukça üzerinde olacaktır ama diyelim bağladık. Bu durumda kaynak makinasını açtığın anda, elektrotta hiç ark oluşmadığını göreceksin, çünkü kaynak makinasının verdiği akımın neredeyse tamamı kondansatörü şarj etmeye gidecek. Dakikalarca zaman geçtikten sonra nihayet kapasitör şarjı tamamlanacak ve ondan sonra kaynak yapabileceksin. O aşamadan sonra da o kapasitenin orada olması ile olmaması arasında hiçbir fark olmayacak.
Timur Hocam, burada 2.000 F - 27V yaziyor. Biz 500 Faradlari 4 tane paralel baglarsak 2.000 olacak. Bunu 2.7'tan 27'ye cikarmak icin 10 grup lazim. 4x10, 40.

Edit : Cok utandim. Seri baglanan kondansator ne oluyordu? :cool: Bir de bilmis bilmis ahkam kesiyorum. :cheeky5::katil1:

Son düzenleme:
Kapasitörler seri bağlanınca toplam kapasite azalır. İki tane 500 F seri bağlarsan, toplam kapasite 250 F olur. Voltaj dayanımı artar.

Yorumlar için teşekür ederim. Şarj deşarj sırasında akımı kesmesi bir yana voltaj dengesini de bozacağını bilmiyordum. Faydasını düşünürken daha fazla zararı olacağı açık.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,847
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back