Kaynak yeri maskede net görülmüyor

taydin

Timur Aydın
Staff member
Nispeten kirli, paslı veya üzeri bir tabaka ile kaplı parçaları kaynatırken, kaynak yerini ve sınırlarını neredeyse hiç göremiyorum. Sadece arkı ve ergimiş metali görüyorum. Mesela geçtiğimiz gün ofis sandalyesini elektrot kaynağı ile kaynatırken, iki tane 10 mm lik çubuğu yan yana kaynatacağım, ek yerini göremiyorum. Çubukların kenarını da göremiyorum. O yüzden de bazan ek yerinden uzaklaşıp kendimi çubuk kenarında buluyorum :)

Maske kararma ayarını minimum yaptım, gene fayda etmedi. Yaş ilerliyor gözler eskisi gibi değil, ama gene de bu kadar kötü olmaması lazım. Nedir buradaki problem bilen var mı?

renkli cam yerine kendin üzerine yatay dikey siyah şerit çekilmiş cam yapıp kullanabilirsin. karanlık boşluk oranını değiştirebilirsin.
şeritler mesela 1mm siyah şerit, 0.1mm boşluk gibi..

renkli cam yerine kendin üzerine yatay dikey siyah şerit çekilmiş cam yapıp kullanabilirsin. karanlık boşluk oranını değiştirebilirsin.
şeritler mesela 1mm siyah şerit, 0.1mm boşluk gibi..

Karartılmış cam olmadan ışık gözlere zarar vermez mi? TIG arkının ışığı inanılmaz derecede parlak, elektrot kaynağından çok daha parlak ve akım arttıkça daha da artıyor.

Kuvvetli bir ışık kaynağı ile kaynak yerini aydınlatmayı deneyeceğim bakalım. Güçlü bir el fenerim var atöylede.

Karartılmış cam olmadan ışık gözlere zarar vermez mi? TIG arkının ışığı inanılmaz derecede parlak, elektrot kaynağından çok daha parlak ve akım arttıkça daha da artıyor.
denemekten zarar gelmez. 1/0,1*0,1=1/100
ışık şiddeti yüzde 1 e düşüyor.

denemekten zarar gelmez. 1/0,1*0,1=1/100
ışık şiddeti yüzde 1 e düşüyor.
Bu riski almamak gerekir. Ark radyasyonunun çoğu görülmeyen dalga boylarında, ortalama parlaklık gözü almayacak kadar azaltılsa bile hala yüksek miktarda enerji retinaya düşer. Ultraviyole ışık kalıcı hasarlara neden olabilir.
Kuvvetli bir ışık kaynağı ile kaynak yerini aydınlatmayı deneyeceğim bakalım. Güçlü bir el fenerim var atöylede.
TIG kaynağı yapmadım ama örütülü elektrotla da benzer sorunlar oldu otomatik kararan maske de bile. Maskenin iç tarafına arkadan sızan ışık parçayı görmeyi zorlaştırıyor. Kaynak maskesine bir örtü iliştirip kullanıyorum, biraz yardımcı oluyor.

Bugün atölyedeyken bantları birbirine yakın yapıştırmayı denedim. 3 mm genişlikte cep telefoncuların kullandığı çift taraflı bant kullandım. Çok da yakın olamadı, ama aralarındaki mesafe 1 mm den azdı. Bu şekilde bakınca karşıda hiçbirşey görünmüyor. En azından maske ile kaynak arkı yokken ve kararmamış iken herşey görünebiliyor.

Maskenin kararma ayarını minimum yaptım gene bir faydası olmadı. Alternatif bir maske alıp onunla deneyeceğim. Bir de kuvvetli bir ışık kaynağı bulmam lazım. Benim el feneri uzun süredir yatıyordu, pili ölmüş. Onu bulup bir de ışık ile deneyeceğim. Işığın faydası olacağına inanıyorum, çünkü iş parçası üzerinde bir kontrast yaratacağı için kenarların belirgin hale gelmesi lazım. Bakalım göreceğiz.

TIG kaynağı yapmadım ama örütülü elektrotla da benzer sorunlar oldu otomatik kararan maske de bile. Maskenin iç tarafına arkadan sızan ışık parçayı görmeyi zorlaştırıyor. Kaynak maskesine bir örtü iliştirip kullanıyorum, biraz yardımcı oluyor.

Tig kaynağının ışığı hepsinden parlak. Ben bir keresinde gömleğin yakasını kapatmayı unutmuştum, birkaç kere TIG alıştırması yaptım ve boynumda ağır güneş yanığı oluştu, yılan gibi deri değiştirdim :katil2: TIG yaparken her tarafın kapalı olması gerekiyor, deri ceket, deri eldiven, bütün kafayı örten maske vs.

Tig kaynağının ışığı hepsinden parlak. Ben bir keresinde gömleğin yakasını kapatmayı unutmuştum, birkaç kere TIG alıştırması yaptım ve boynumda ağır güneş yanığı oluştu, yılan gibi deri değiştirdim :katil2: TIG yaparken her tarafın kapalı olması gerekiyor, deri ceket, deri eldiven, bütün kafayı örten maske vs.
Seninki gene iyiymiş. Ben gözlük tipi koruma gözlüğü (anlayın işte) ile kaynak yaptım. Koku vs olmasın diye açık hava yapıyorum kaynağı. Hava güneşli. Yüzüm böyle hafiften bir sıcakladı. Güneşten heralde dedim. Az bir iş kalmıştı. İşi tamamladım sonra 2 hafta yüzümde gözlük alanı beyaz kalan kısım kahve rengi gezdim. :cheeky4:

Son kaynak yapışım oldu. :D Bir daha tövbe abi, bilmediğin işi yapmamak lazım...

Timur hocam baya parlak sokak lambası gibi güçlü ışık lazım, pilleriniz yeni mıdır acaba?

Ben de maske aldım lakin babamin alet edavati dikkatli kullanmadığını görünce vermekten vazgeçtim. Maalesef hala bununla tecrübe etmedim. İşte bugün kullandım iş dönüşü evde yüzümü yıkayıp aynaya bakınca suratımı kıpkırmızı gördüm :katil2:.

Yine klasik arıza tipi pil temas zayıflığı olabilir mi?

Yine klasik arıza tipi pil temas zayıflığı olabilir mi?

Pilden olsa kararma hiç yapmaz herhalde. Bu kararma yapıyor. Yeni maske geldi bakalım tekrar deneyeceğim. Bir tane de çok kuvvetli lamba buldum. 1900 lux ışık veriyor, otomobil farı gibi. Bununla da olmazsa o zaman sorun bende ...

Kolay gelsin hocam, oto farı 100w olmalı ve biraz da yakin. Yine lambayı / farı kaynak sıcramaiarından korumak için arada kurbanlık cam kullanın.

Bugün güçlü ışık ile ve mevcut maske ile TIG kaynağı denemesini yaptım. Görünürlük oldukça iyileşti.

Sonra yeni gelen kaynak maskesi ile denedim ve tam bir aydınlanma yaşadım! Hiç harici ışık olmadan bile hem görüntü çok daha net idi, hem de çok daha aydınlık idi. Evet, herhalde eski maskeyi emekli edeceğim. Yeni gelen maske şu:

1633291867880.png

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,820
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back