Klozet rezervuar tamiri

taydin

Timur Aydın
Staff member
Dün klozetin rezervuarından sürekli su sesi geliyordu. İçini açıp mekanizmayı kurcaladım. Mekanik olarak bir sorun görünmüyordu. Biraz daha sökünce bir tane siyah lastik diyafram çıktı içinden. Büyütecin altında inceleyince bu diyaframda 3 mm lik bir yarık olduğunu gördüm. Tabi bu diyaframı ara ki piyasada bulasın, hiç aramaya teşebbüs etmedim.

IPA ile lastiği güzelce temizledim. Lastiğe hiç elle dokunmadan iki bileşenli epoksi yapıştırıcı ile 3 mm lik yarığa bir damla koydum ve yarım gün kurumaya bıraktım. Sonra yerine monte ettim ve sorun ortadan kalktı. Demekki epoksi lastiğe güzel tutunabiliyor. Bakalım ne kadar dayanacak.

O lastik sorun çıkarmaya başladıysa, orası olmasa da başka yerden fire verecektir. Bende bu tür musluk, klozet vs. şeylerde kireçten muzdaribim. Sık sık porçöz ile temizliyorum.

gömme rezervuar kireçlenip şamandıra takılmaya başlayınca sprey şişesine porçöz doldurup sıkıp temizlemiştim. 3 beş ay sonra bozuldu, baktım porçöz şamandırayla o diaframlı valf arasındaki plastiği gofret gibi kırılgan hale getirmiş ve kırılmış. yazıcıda ucu çengelli bir çubuk yazdırıp sıcak silikonla yapıştırdım. bence üretenler kasten aside dayanıksız plastik kullanmış o parçada, almaya kalksan sifon takımı diye geçiyor 450tl...

Bunda takılma değil de diyaframda az miktar su fışkırıyordu. Bu fışkırmadan dolayı da valf açılmıyor ve rezervuarın dolması çok uzun sürüyordu, çünkü tek dolduran o diyaframdaki küçük yarık.

gömme rezervuar kireçlenip şamandıra takılmaya başlayınca sprey şişesine porçöz doldurup sıkıp temizlemiştim. 3 beş ay sonra bozuldu, baktım porçöz şamandırayla o diaframlı valf arasındaki plastiği gofret gibi kırılgan hale getirmiş ve kırılmış. yazıcıda ucu çengelli bir çubuk yazdırıp sıcak silikonla yapıştırdım. bence üretenler kasten aside dayanıksız plastik kullanmış o parçada, almaya kalksan sifon takımı diye geçiyor 450tl...
Porçözü çok sık kullanıyorum. Plastiğe bir zararı olduğunu görmedim ama metali resmen eritiyor.
Birde porçöz kireç için kullanılıyorsa maksimum 30sn de çözüyor kireci. Tabi bu kirecin ne kadar katmanlaştığına da bağlı.
Eğer kireç artık taş haline gelmişse porçözü en fazla 1dk bekletip uygulanan yeri yıkamak lazım ve tekrar bu döngüde porçöz dökmek lazım.

Parça çıkabiliyorsa eğer bir kapta su ve limon yada karbonat ile kaynatılınca da kireç çıkıyor.

Belki de Marc gibi yumuşak bir kireç çözücü kullanmak lazım. Ben daha önce portakal rengi plastik şişede satılan çaydanlık kireç sökücüyü evyede kullanmıştım, evyenin tamamı paslandı ve çöpe attık. Ama Marc ile paslanmıyor.

Kireç buyuk sorun. Güneş enerjilerimiz 10 yılda pert oldu. Musluk perlatorleri 1 ayda tıkanıyordu. Resmen Su geçmez şekilde tikaniyordu. Çamaşır makineleri kireç doluyordu. Arızaları da cabası.

Su an komple binaya aritma taktirdik. Olcum ve kontrollerini ben yapıyorum. Kirecsiz su ile binayı beslemeye başladık bakalım. İnşallah sorunlar biter. Şimdilik lavabo ve banyolarda kireç izleri kayboldu. Su çıkışı 1 fr sertlikte.

Forum istatistikleri

Konular
5,809
Üyeler
2,468
Son üye
kate22

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Back